De krant die je leest van A tot Z
Maandag 27 April, 2026
Deze post is bekeken 94 keer.

woensdag 27 februari 2013

Nieuws:

Peiling over korte discussie herindeling

Door: Redactie

De provincie wil graag dat de Groninger gemeenten tussen maart en juni meningen peilen over mogelijke samenvoeging van hun gemeenten. In de zomer zouden dan knopen doorgehakt kunnen worden. Vindt u dat er teveel haast wordt gemaakt en dat gemeenten worden gedwongen tot het nemen van overhaaste besluiten? Of vindt u het juist fijn dat er eens een eind komt aan het debat over dit onderwerp? Geef anoniem uw mening en u ziet direct hoe anderen erover denken. Dank u.

10 reacties

Harm Jan Verweij zegt:

Het lijkt me beter een discussie te voeren over de wenselijkheid van het plan om supergemeenten te vormen dan over de vraag of het snel of langzaam zou moeten gebeuren. Ikzelf heb een hekel aan de anonimiteit waarmee burgers geconfronteerd worden als ze onderdeel worden van een supergemeente, het gemoedelijke gaat eraf.

Ik heb het effect al een beetje meegemaakt toen de gemeente Tynaarlo werd gevormd in 1999, en dit is nog geeneens een supergemeente. Tot die tijd voelde ik me betrokken bij de gemeente Eelde-Paterswolde maar met de nieuwe gemeente Tynaarlo heb ik nooit wat gekregen.

Als de stad Groningen alle kleine gemeenten in de omgeving zou moeten annexeren dan wordt de stad een soort kleine provincie binnen een provincie: dit lijkt me bestuurlijk niet wenselijk. Bovendien wordt de gemeente Groningen een vreemd allegaartje van woonkernen, variërend van een groot stedelijk gebied tot kleine agrarische woongemeenschappen in de periferie ervan. Dit betekent in de praktijk dat de landelijke gebieden planologisch voortaan bekeken zullen worden als potentiële locaties voor nieuwe woonwijken en verstedelijkt het ooit zo rustieke platteland in een snel tempo.

In Haren maken we een dergelijke ontwikkeling nu in het klein mee. Denk maar aan de discussie over Haren-Noord, het groen dat verdwijnt, de verkeersdrukte die toeneemt en de problemen bij de ontsluiting. Mocht ooit de gemeente Groot-Groningen ontstaan dan zal Haren-Noord een heel kleine ontwikkeling zijn geweest in vergelijking met de verstedelijking die de huidige gemeente Haren dan te wachten staat. De groene long tussen de stad en Haren zal als eerste aan de beurt zijn om een nieuwe stadswijk op te bouwen en daar zal het echt niet bij blijven.

Ik zou een dergelijke ontwikkeling graag willen voorkomen en ik hoop dat de verdere discussie zich toespitst op dit soort zaken.

mariska sloot zegt:

Ik vind vooral dat de VGG en de provincie hier veel te autocratisch in opereren. Er is altijd gezegd, het staat zelfs in de wet, dat gemeenten dit zelf mogen bepalen en dat er voldoende draagvlak moet zijn. De raad heeft zelf de opties nog niet niet eens goed op een rijtje! Er moet dus heel zorgvuldig worden uitgezocht wie onze samenwerkingspartners moeten zijn en waarom. Fusie is nog lang niet aan de orde wat ons betreft. Ook is er nog nooit aangetoond dat een fusie beter is. Wij als GVH vinden dat voor er welke beslissing ook wordt genomen, eerst de inwoners van onze gemeenten aan het woord zijn. Niet via een poll in dit medium, maar door een onderzoek , namens de gemeenteraad, onder de bevolking. Overigens heeft de raad afgelopen maandag unaniem een motie van d66 aangenomen waar het college opgeroepen wordt een brief aan de minister te schrijven waar de raad uitdrukking geeft aan haar ongenoegen over de wijze van het koppelen van de decentralisaties aan de herindelingen.

a. Koster zegt:

@mariska Sloot,

ik meende dat u een voorstander was van jip en janneke taal, ik stel voor dat u dan ook uw verhaaltje nogmaals bekijkt en uw conclusie trekt.

mariska sloot zegt:

@akoster,
U kunt ook gewoon zeggen dat u mijn verhaal niet begrijpt. Dat kan, ik kan het op dit moment niet duidelijker voor uw uitleggen. Misschien tegen de tijd dat we precies weten waar we als raad aan toe zijn. Waar leest u trouwens dat ik voorstander ben van Jip en Janneketaal???

herindeler zegt:

Het blijft vooral een bestuurlijk speeltje. Ik zie het verband niet tussen bestuurlijke schaalvergroting en wat de maatschappij er aan heeft.

Uit de herindelingspraktijk van de afgelopen 40 jaar (van 1100 naar 400 gemeenten) is nergens aangetoond dat herindeling nuttig is.

De commissie stelt dat gemeenten elkaar beconcurreren. Dat Gemeentegrenzen zwaar wegen. De commissie kijkt zelf niet verder dan de provinciegrenzen en doet hetzelfde als waarvan de gemeentebesturen en gemeenteraden beschuldigen.

en a. Koster, ben jij misschien ooit afgewezen bij GVH? Al je reacties bijelkaar opgeteld, lijkt het er soms op

De andere dorpsgenoot zegt:

@Mariska Sloot, raar dat u altijd refereert aan “moet eerst worden aangetoond, eerst cijfers zien, getallen, plan, geen aannames” etc. Maar als het gaat om zaken waar u achter staat kan alles en moeten we het maar vertrouwen, 400.000 euro aan toezeggingen bijvoorbeeld….. Moest wel weer eens smakelijk lachen om een goede uitspraak van u zelf hierboven. “Heeft de boel weer niet op een rijtje.” U blijft me verbazen, hoewel, eigenlijk ook niet.

mariska sloot zegt:

Beste andere dorpsgenoot, lezen is een vak kennelijk. De raad in Haren heeft inderdaad de zaken omtrent een fusie of samenwerkingsverbanden nog niet op een rijtje, daar schaamt de raad zich helemaal niet voor, GVH dus ook niet. Het is maar net hoe u het wilt lezen. Maar, speciaal voor u zal ik het nog eens verduidelijken: De afgelopen tijd is er namelijk ontzettend hard door veel mensen gewerkt aan de SWOT analyse, afgelopen week heeft de raad het college een vervolgopdracht gegeven.(Ga onderzoeken met welke gemeenten Haren het beste zou kunnen samenwerken en schuw daarbij een andere provincie niet) Zowel de minister als de provincie probeert dit nu te overrulen.De een met een rapport van de visitatiecommissie, de ander met een dictaat waarbij de decentralisaties ten onrechte aan de herindelingen worden gekoppeld. Dit vond de HELE raad ook niet goed en daarom stemde men voor de motie van d66. Als u het nu nog niet begrijpt moet u misschien de vergadering even bekijken via http://www.haren.nl. Tijdens de raadsvergadering (want u zinspeelt telkens weer op het feit dat ik zou hebben gelogen) over het zwembad heb ik aangegeven dat de stichting het benodigde bedrag van 400.000 euro BIJNA bij elkaar zou hebben in de vorm van vrijwilligers, donaties, sponsoren en bedrijven. U zult in juni zien, als het zwembad open gaat, of wij gelijk hebben gekregen. Hoeveel heeft u inmiddels al gedoneerd of bent u al aangemeld als vrijwilliger bij zwembadvriend@live.nl? Alvast hartelijk bedankt! Ontzettend vriendelijk van u!
@herindeler, nee nog nooit een A. Koster tegengekomen op onze ledenlijst, bij onze vergaderingen of elders…Dus onder die naam hebben we ook nooit iemand afgewezen.

De andere dorpsgenoot zegt:

@Mariska, Hartelijk dank voor uw uitleg, duidelijk en helder. Waar u vandaan haalt dat ik zou zeggen dat u liegt begrijp ik niet helemaal goed. Het ging hier niet over het Scharlakenhof maar om u. Politiek correct om de aandacht af te zwaaien en om te draaien. Hoop voor u dat u altijd deze duidelijke uitleg kunt blijven geven. Daar scoor je tenslotte de kiezers mee. Wel jammer dat een partij met weinig kiezers in een grote gemeente geen bestaansrecht meer heeft. Misschien alvast een nieuwe naam er bij nemen, GVG. Je weet het tenslotte maar nooit.

Freek zegt:

Lijkt mij beter dat mevr. Sloot een eigen site maakt; zoals wij kunnen lezen reageert zij vrijwel op iedereen. Was ze maar zo actief in de raad!

keessie zegt:

“Wel jammer dat een partij met weinig kiezers” zou weleens geheel kunnen veranderen volgend jaar.
Ik geef GVH of SP meer kans van slagen dan de andere ja-knikkers. Zeker nu het gaat over opheffing van de gemeente.
Er wonen namelijk steeds minder rijken in Haren ;p

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.