De krant die je leest van A tot Z
Zaterdag 2 Mei, 2026
Deze post is bekeken 133 keer.

zondag 08 september 2013

Nieuws:

Herindeling: CDA vindt dat provincie een te grote broek aantrekt

Door: Redactie

René Valkema (CDA Haren) laat zich niet opjagen en is ook niet onder de indruk van de grote woorden van Commissie Jansen en provinciebestuurders. Valkema lijkt zich af te vragen ‘wie die heren dan wel niet zijn’ om Haren zo onder druk te zetten. Dat is de strekking van een verklaring die het CDA afgeeft als bijdrage aan de discussie over herindeling. Valkema legt als het ware de bijl aan de wortel van de herindelingsdiscussie, wil terug naar het begin en legt zich niet neer bij de vaststelling dat fusie onontkoombaar is.

Wat zijn 'Harense waarden'?

Wat zijn ‘Harense waarden’?

Tekst CDA:

CDA Haren: Het opgeblazen bestuur van de provincie Groningen

Het provincie bestuur trekt een veel te grote broek aan. In haar drang zich te profileren gaat zij volstrekt voorbij aan het belangrijkste criterium: en dat is maatschappelijk draagvlak. Partij politieke belangen en maakbaarheid van de samenleving is ‘oude politiek’, maar is niet langer van deze tijd. Het is ‘nieuwe politiek’ die vraagt om meer ‘eigen kracht’ van de samenleving. Geef de burger dan ook een stem! Een stem waarmee de burger zich kan uitspreken over de toekomst van Haren. Zo creëer je draagvlak en betrokkenheid. Zonder die stem is de democratie monddood.

 

 René Valkema

René Valkema

Van onderop

De regering wil geen gemeentelijke herindeling van bovenaf opleggen. Het uitgangspunt is dat een herindeling van onderop tot stand komt. Dat wordt geregeld in de wet Arhi. Dat betekent dat de gemeente zelf als eerste aan zet is om oplossingen te vinden voor het versterken van de eigen bestuurskracht. Voorstellen tot gemeentelijke herindeling door provincies (meervoud!) passen niet in dit uitgangspunt. Daarom is de provinciegrens geen barrière. Een voorbeeld van een provinciegrens overschrijdende herindeling: de gemeente Loosdrecht (Utrecht) is in 2002 naar Noord Holland gegaan in de nieuwe gemeente Wijdemeren. En in 2002 ging de gemeente Vianen (Zuid-Holland) in zijn geheel over naar Utrecht.

 

Wettelijk kader

Het voorgaande criterium (van onderop) is geregeld in artikel 5 van de wet Arhi. Daarmee wordt artikel 8, dat de rol van de provincie regelt, buiten spel gezet. Het huidige beleidskader herindeling bevestigt die zienswijze.

Alleen in uitzonderlijke situaties kan de provincie een voorstel doen tot gemeentelijke herindeling. Er moet sprake zijn van zowel een sterke inhoudelijke noodzaak als urgentie. Dan moet u denken aan: bestuurlijke knelpunten, complexe maatschappelijke opgaven en/of de financiële positie van de gemeente. Tot nu toe is daarvan in Haren niets gebleken. Noch heeft de provincie Haren onder (financieel) toezicht geplaatst. Haren is dus vrij om zelf haar eigen keuze te maken.

 

Maatschappelijk draagvlak

Gemeentebesturen zijn gehouden om een representatief onderzoek te doen naar maatschappelijk draagvlak voor een herindeling. Dat onderzoek moet worden betrokken bij de besluitvorming. Juist bij een (richtinggevend) besluit op 14 oktober moet dat onderzoek beschikbaar zijn. Is die er niet, dan is uitstel noodzakelijk. Het provincie bestuur op haar beurt moet juist het draagvlak als uitgangspunt nemen bij haar beoordeling. Als er geen draagvlak is of is aangetoond, dan kan de provincie dus niks.

 

Het besluit van de provincie

Op 8 januari 2014 vergadert de provincie over de herindeling in Groningen. Daarbij betrekt ze de visies van de individuele gemeenten die deze voor 1 december 2013 aan het provincie bestuur kenbaar moeten maken. Wat gaat de provincie dan beslissen? En wat is de waarde van een dergelijk besluit? Als er in Haren geen draagvlak is en als Haren een andere keuze maakt, bijvoorbeeld voor Tynaarlo, dan is een besluit van de provincie van nul en generlei waarde. De provincie negeert de belangrijkste criteria, zowel ‘maatschappelijk draagvlak’ als ‘van onderop’. Daarom:

 

Oproep aan de provincie

Geef Haren de tijd om tot een zorgvuldige afweging te komen. Een zorgvuldige afweging dient gebaseerd te zijn op het in kaart brengen van de voor- en nadelen. Er dient naast de beoordeling van de criteria in de wet op basis van alle relevante feiten en omstandigheden een afweging te worden gemaakt. Dat kan Haren nu niet. Daarvoor is meer tijd nodig. Wil ook het provinciebestuur een zorgvuldig proces, dan kan zij de oproep van inwoners in Haren niet negeren. Dat hebben wij in een brief aan het provincie bestuur kenbaar gemaakt.

 

René R. Valkema MBA

Namens de fractie van het CDA.

4 reacties

Harenaar zegt:

Naast alle emotie die los komt bij zo’n ongrijpbaar fenomeen als herindelen, blijkt dat inhoudelijk en wettelijk het net zich sluit rond de provinciale machthebbers.

Plasterk wil het wel van bovenaf kunnen opleggen, maar daarvoor is een wetswijziging nodig en die kan pas effectief zijn vanaf 1 januari 2015. Dat is afhankelijk van instemming van de tweede en de eerste kamer.

De eerste kamer ja, waar Janny Vlietstra een zetel warm houdt….

zuchtje zegt:

De meerderheid van de gemeenteraad in Haren hééft al aangegeven dat er een gemeentelijke herindeling aan zit te komen.

Dhr. Valkema (die straks niet meer verkiesbaar is) doet er echt alles aan om te gaan voor zijn énige optie: “UITSTEL”. En dán, meneer Valkema?

Er ligt al zó lang een dik rapport van de Provincie. Meer dan een half jaar nu. Wat voor oplossingen hééft u dan aan te dragen? U blijft er op hameren “hoe belangrijk het is dat burgers -individueel- hun mening over herindelen dienen te geven”, maar welke keuzes legt ú ze dan voor? Het enige dat ik zie, is dat u niets doet…. kostbare tijd gaat op die manier verloren. Da’s toch niet wat je noemt constructief bezig zijn met een herindeling die er aan zit te komen.

Ik snap niét dat CDA-ers achter dit niets-doen-en-blijf-zitten-waar-je-zit beleid kunnen staan.

Rene R. Valkema zegt:

Omdat u mij persoonlijk aanspreekt zal ik reageren. Hoewel u nog steeds niet bereid bent uw naam boven uw commentaar te plaatsen. Dat is slap.
Het CDA is de enige partij die altijd heeft gezegd ‘niets doen is geen optie’. Zie onze website. De partijen in het college hebben juist niets gedaan. Ja ze waren voor zelfstandigheid, maar ze vergaten erbij te zeggen hoe dat te organiseren in deze tijd. Daarom zitten we nu in een enorme tijdsklem. Maar dat is nog geen reden om nu maar even kort door de bocht te sturen.

En het dikke rapport waar u naar verwijst geeft algemene problemen in de provincie. De geldigheid daarvan voor Haren valt te betwisten. En is op een aantal onderdelen niet relevant. Als u het goed gelezen hebt zult u dat met mij eens zijn. Een mooi rapport is op zichzelf nog geen reden om te herindelen. Haren zal zelf haar oordeel moeten geven op basis van alle relevante criteria. En daarbij de burger te betrekken.

Wij zijn voor een vergaande geconcentreerde ambtelijke samenwerking. Anno 2013 heeft het CDA een voorkeur uitgesproken voor Tynaarlo.
Wij staan achter uitstel. We willen maximale burgerparticipatie. De voor- en nadelen op een rijtje. Een overzicht hebben wij samengesteld, maar wordt door de andere partijen lauw ontvangen. U kunt dus niet zeggen ‘CDA doet niets’.

Het gaat ons niet om het uitstel zelf. Zie ons persbericht van 7 augustus op deze site. Waar het om gaat is een zorgvuldig proces waarin de burger een stem heeft. Alleen zo krijg je maatschappelijk draagvlak. En laat dat nu juist een van de belangrijkste criteria zijn.
En bedenk, ieder mens is een andere ik.
Als je begrijpt wat ik bedoel.
Met vriendelijke groet,
Rene Valkema

zuchtje zegt:

@ReneValkema

Ik schrik een beetje, maar ben gemeend verheugd dat u eindelijk eens wilt reageren.

U bezigt het woord ‘slap’ op het moment dat iemand een pseudoniem gebruikt? 🙂 grappig; Ik kijk liever naar de inhoud, en deze gelezen te hebben vind ik Úw reaktie nogal ‘slapjes’.

Uw betoog dat het CDA als énige partij heeft gezegd “niets doen is geen optie”. Vervolgens wijst U met u vingertje direct naar het college. Zij zijn het immers die ’t verkeerd hebben gedaan? Da’s iets te makkelijk door de bocht, dat weet U toch zelf óók wel?

Even terug naar het moment dat op 28 februari het rapport er lag, heer Valkema. Wát heeft Ú nu allemaal gedaan? En welke concrete opties heeft Ú nu allemaal onderzocht?

Dat Ú telkenmale aangeeft dat het U om uitstel gaat is een ieder wel bekend. Dat U dit doet, hopende op nóg meer stemmen voor het CDA, zal ook niemand ontgaan. Ik zie U in Uw reaktie één optie noemen maar…. als U gewoon éérlijk bent, wéét U toch ook dat déze optie niet reëel is? U wilt “verregaande samenwerking” met de gemeente Tynaalo? 🙂 Dit, terwijl de gemeente Tynaarlo gewoon bezig is met een gemeentelijke herindeling? De gemeente Tynaarlo (die straks overigens óók niet meer als gemeente zal bestaan na een gemeentelijke herindeling) staat helemaal niet te wachten op samenwerking met de gemeente Haren. Da’s mijn stelling. Gewoon populisme van U om deze optie te noemen. Zelfs voormalig wethouder Pek gelooft niet meer in een zelfstandig Haren, maar in een gemeentelijke herindeling.

Het klinkt bijna ‘lief’ dat u en public elk mens, elke andere ik, -en ik begrijp precies wat u bedoelt- een keuze wil laten maken… maar u heeft toch als gemeenteraadslid (en fractievoorzitter) een mandaat van Uw achterban? En, gestel dat ik mijn stem aan Ú had toevertrouwd, wat heeft Ú er dan mee gedaan? Feitelijk zegt U mij, als ik het goed begrijp hoor, dat U niets doet (Uw optie is UITSTEL) , en dat ik bij de nieuwe verkiezingen maar moet uitspreken?

In een omgeving waar alle omliggende gemeenten wél iets doen, is dat toch vragen om problemen?

Spontaan schiet mij een gelijkenis te binnen. ’t gaat over talenten die sommige mensen wél gebruiken. Een andere ‘durft’ niet zo goed en begraaft ze. ’t gaat over rentmeesterschap en vertrouwen dat in je gesteld wordt…. Het mandaat is verkregen, maar ‘een slappe houding’ is er de oorzaak van dat het talent uiteindelijk ‘netjes wordt teruggegeven’, zonder dat er iets mee gedaan is….

als U begrijpt wat ik bedoel

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.