De krant die je leest van A tot Z
Vrijdag 26 Juni, 2026
Deze post is bekeken 65 keer.

woensdag 02 maart 2016

Nieuws:

Observaties van een dorpsgenoot: Grote kas Hortus maakt plaats voor zandtuin.

Door: Redactie

Door: haweha

Het was in 1966 dat de tropische kas van de Hortus tot stand kwam.

En dan hebben we het over een voor die tijd zeer grote kas met enkel glas. Dat laatste bracht mee dat de energiekosten de pan- (c.q. de kas) uit rezen. Of wel, dat het op den duur onbetaalbaar werd om deze kas te verwarmen. Gevolg was dat de kachel in 2000 werd uitgezet en dat er voor de tropische planten een andere bestemming werd gevonden. Botanisch Nederland verhuisde o.a. de aloe’s en de palmen naar Amsterdam en de gasteria’s en hawortia’s (Zuidafrikaanse leliesoorten) naar Leiden. Daarmee werd het meest interessante deel van de collectie dus veilig gesteld, maar wel buiten de Hortus in Haren. Een aantal hele mooie bijzondere bomen bleven aanvankelijk nog staan maar die hebben het in de volle grond uiteindelijk niet gered. Op een later tijdstip zijn nog wat andere planten naar elders verkast.
Nu, 2016, wordt de kas afgebroken omdat er risico’s ontstaan voor de veiligheid van mensen.
Het is de bedoeling om op die plek een zogenaamde zandtuin met een omvang van ca 4500 vierkante meter aan te leggen. Daartoe zullen verschillende kleuren zand aangebracht worden en dito planten.
Landschapsarchitecten maken een ontwerp dat ook moet passen bij het zogenaamde Geopark De Hondsrug, waar o.a. de Hortus en de gemeente Haren deel van uitmaakt.

Volgens de Stichting De Hortus wordt op deze wijze de entree van de botanische- de geologische- en de Chinese tuin aantrekkelijker voor het publiek. Met andere woorden, er verdwijnt wat maar er komt iets voor terug waar men mee beoogt dat het geheel er bij gebaat zal zijn, waarvan akte!

Geen reacties

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.