De krant die je leest van A tot Z
Vrijdag 17 Juli, 2026
Deze post is bekeken 76 keer.

zondag 28 februari 2016

Column:

Column Hein Bloemink (februari 2016)

Door: Redactie

Dagobert

Vorige week hoorde ik een uitzending van Radio Noord en daar was ook econoom Gjalt de Jong te gast. Die betichtte de investeerders van V en D feitelijk van moord op dat winkelbedrijf. Hij noemde het ‘Dagoberts Duck’ die maar één belang hadden: geldelijk gewin. Volgens De Jong hadden deze Dagoberts geen enkele belangstelling voor de winkel, de klanten of voor de 8000 medewerkers. Leegtrekken en weggooien, zo was zijn analyse. Het zette me aan het denken. Is het niet zo dat we bij alles wat wij doen moeten worden gedreven door zuivere motieven? Een dokter moet niet aan rijkdom denken, maar aan het genezen van mensen. Een aannemer moet niet aan zijn aandelenkoersen denken, maar aan het bouwen van goede huizen voor zijn klanten. Een kunstschilder moet niet denken aan het prijskaartje van zijn werk, maar aan de kunst die hij wil voortbrengen. Door Gjalt de Jong’s betoog zag ik opeens het grote belang van focus op de zuivere motieven bij alles wat je onderneemt. Een chirurg die opereert omdat hij er rijk van kan worden is geen goede chirurg omdat zijn gedachten afdwalen naar kapitaal. Een ondernemer die achter de coulissen louter geld zit te tellen, heeft geen oog voor zijn klanten in de winkel.   Een voetballer zoals Depay, die wil wentelen in rijkdom vergeet dat hij moet scoren voor zijn betalende publiek op de regenachtige tribune.  En dan kom ik weer terug bij die ongezouten uitspraken van Gjalt de Jong. Misschien is V en D wel vermoord door Dagobert. Het wordt dus zaak om Dagoberts Duck te vinden met een écht hart voor de zaak en voor hun mensen. Zij verdienen het succes!

 

6 reacties

Myriam zegt:

Helaas Hein, ik denk dat je dan lang kan zoeken. Vroeger had de weggever een sociale functie. Maar tegenwoordig wordt helaas alleen maar in geld gedacht. En dan beginnen we in Den Haag, die moet voor zijn burgers opkomen. Maar we mogen niets meer. Elk extraatje wat maar denkbaar is wordt je afgenomen of je moet er belasting over betalen. De grote zorgverzekeraars kleden ons helemaal uit. Daar wordt alleen maar in geld gedacht en niet aan de mens. De kleine werkgevers werken zich een slag in het rond om maar de hoge huren, de belastingen, sociale lasten en alle regelgeving er om heen te kunnen betalen. En ja de voetballers, we zouden met z’n allen niet meer moeten gaan of kijken naar het spelletje. Doortrapt verwent, ze kunnen nog niet eens meer hun eigen jas aantrekken als ze gewisseld worden. Veel geld verdienen is helemaal niet erg als je er hard voor werkt maar blijf je zelf.

Ben zegt:

Begrijp het verhaal en het betoog.
In de emotie wordt er voorbijgegaan aan de essentie van het verhaal.

Essentie van een het product dat een investeerder geeft en levert. Ook de consequenties die horen bij een product geleverd door een investeerder

Het product dat hoort bij de dienst geleverd voor een investeerde is zuiver en alleen geld dat rendement oplevert. Een zo hoog mogelijk rendement.

Als een investering niet aan de verwachting voldoet dan is het product waardeloos of waarderloos geworden.
Het waardeloos wordt weggegooit of vervangen. Gelijk aan alle andere zaken in het leven
Dit wordt is uit het oog verloren.

Iedereen doet hetzelfde, zeker als men het pensioen opbouwt op de geeigende wegen om een voorbeeld te noemen.

Het is treist natuurlijk voor de mensen nen bedrijven zeker on dat V&D veel oudere werknemers heeft. Iets waar velen een voorbeeld aankunnen nemen.

Dagobert Duck die echt hart voor de zaak hebben zoals opgeroepen wordt.
Die zijn er waarschijnlijk niet.

G.D.Kuipers zegt:

Dag Hein.
Dagobert Duck, …..
Langs de oevers van de Jangtse……
Een programma waar onbekenden voor dirigent spelen voor een orkest….
Geprivatiseerde reclame op de PC, de twitter, facebook …….
En zo verder….
China overtreed elke regel van maatschappelijke bedrijfsorde voor ons,
Syrie loopt leeg naar Europa….
De wereld versplintert Hein…..
Vroom en Dreesman deden het zelf…, wellicht met de door jouw beschreven idealen.
Zij verkochten hun bedrijf. En wij zagen een gepensioneerde directeur klagen over die ouderwetse ondernemers. Die luisterden niet meer.
Jij geeft het voorbeeld van Donald Duck die alleen naar geld kijkt, en hoopt op andere ondernemers.
Wij hopen met je mee Hein.

Sofia zegt:

Beste Hein
Krokodillentranen heb je. Nu je eindelijk “wakker geworden bent”. Enkele jaren gleden hadden we een wethouder van GL wiens woord je geloofde. Zonder ook maar eens een kritische vraag te stellen, onderzoek te doen. Ja je zou nog eens de projectontwikkelaar die zogenaamd de koop van het oude Postkantoor was misgelopen, ondervragen. Ja, jij zou nog eens onderzoek doen, na zoveel financiële patserij. Het spijt me Hein, allemaal te laat……ook jij komt veel te laat tot inkeer,….

Huub van 't Hek zegt:

@Hein: V&D is om zeep geholpen door de Nederlandse wetgeving. Daarin is vastgelegd dat je geen juridisch eigenaar bent van je bankrekening, dat je geen juridisch eigenaar bent van het geld dat op die rekening staat, dat je geen juridisch eigenaar bent van de arbeid die je levert, als je in loondienst bent. Daarom is het nu geen crisis, maar heuse revolutie. Er staat 9.000.000 m2 kantooroppervlakte leeg. Niet omdat mensen daar niet kunnen werken, niet omdat mensen daar niet mogen werken, NEEN, omdat mensen daar niet meer willen werken. Mensen willen zijn wie zij zijn, te beginnen met de arbeid. Als je je eigen arbeid eenmaal hebt terug veroverd op de mensen die het van je hebben afgepakt, volgt het geld en de bankrekening vanzelf.
Hamvraag voor jou: van wie is Haren de Krant? Van de lezer, van de adverteerder of van jou? Als het antwoord luidt: “van mij” is er geen verschil met de Amerikanen die de stekker uit V&D hebben getrokken. Aan die mentaliteit wordt nu een stevig halt toegeroepen. Marx en Engels hebben ons sinds 1848 geleerd dat een eindproduct een optelling is van in het arbeidsproces toegevoegde waarden. Deze rubriek “ingezonden brieven” is daar een voorbeeld van. In de bestaande wetgeving word jij juridisch eigenaar van mijn tekst. Jij weet dat dat krom is en dat weet ik ook. In die zin heeft HdK heel veel aandeelhouders. Maar zo worden zij niet gezien. Elke inwoner is aandeelhouden van de gemeente Haren, maar zo wordt hij/zij niet gezien. Haren wordt bestuurd door 151 ambtenaren, die zich juridisch eigenaar wanen van het dorp. Ook daar zal een eind aan komen. Wat ons wordt voorgeschoteld als de werkelijkheid, blijkt in werkelijkheid fictie te zijn. Vanuit die fictie moeten wij terug naar de werkelijkheid. Dat is de juridische eigendom zo diep mogelijk spreiden in de maatschappij, te beginnen bij de banken.

mart zegt:

Hmm toch een opmerkelijk artikel, dat stof tot nadenken geeft. Niet alleen het artikel zelf, maar nagenoeg alle reacties – op die van sofia na, die geen wezenlijke bijdrage levert- zijn stuk voor stuk de moeite waard om te overdenken.

Een ieder geeft vanuit zijn eigen visie het beeld weer dat het artikel in hem/haar oproept.

Het juridische aspect, waar met name Huub het over heeft en het financiële belang van een investeerder, die Ben benoemd, geven wat mij betreft de spanwijdte hier goed aan. En toch is mijn conclusie dat het hier om een sociaal probleem gaat. 🙂

De ongezondheid van de situatie als die van V&D (maar er zijn tal van andere goed voorbeelden te noemen) heeft mijns inziens te maken met de tijdgeest waarin we leven. Een steeds egocentrische maatschappij, waarin veelal aan eigen belangen wordt gedacht, en waarnaar eveneens op dezelfde wijze wordt gehandeld.

Ik denk dat we over een niet te lange tijd uitkomen op een soort “kantelpunt”. Op tal van punten. En ik hoop dat wij er van mogen en zullen leren dat het MAATSCHAPPELIJKE aspect meer centraal zal komen te staan.
Dat de IK-gedachte in de toekomst zal worden verruild voor de WIJ-gedachte.

allemaal gedachtes……

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.