De krant die je leest van A tot Z
Woensdag 30 september, 2026
Deze post is bekeken 105 keer.

dinsdag 17 februari 2009

Nieuws:

College: CDA neuzelt over centen…

Door: Redactie

Het CDA maakt alleen maar rekensommen zonder oog te hebben voor hetgeen met geld tot stand wordt gebracht. “Die partij moet het financieel beleid van de gemeente eens in een breder perspectief zien in plaats van te kiezen voor het detaillistisch geneuzel.” Die pittige repliek geeft het college in een reactie aan Haren de Krant op de kritische nuances van CDA-voorman Rene Valkema.In haar betoog zegt het college op financieel gebied zich te laten leiden door een groter ‘verhaal’ en niet door rekenkunst in de kleine ruimte. Het college heeft werk gemaakt van haar repliek. Hieronder het complete betoog, dat is ondertekend voor de drie wethouders Theo Berends, Anje Toxopeus en Jeroen Niezen.

REPLIEK VAN COLLEGE VAN B & W
In reactie op het artikel over de 1,0 miljoen extra op de begroting brengt Rene Valkema een nuance aan. Het is terecht dat dit bericht valt te nuanceren. Maar wat wil Valkema nu eigenlijk zeggen? Zijn conclusie suggereert dat er bijna niets over blijft van de bewuste miljoen, maar daarmee geeft hij een veel te negatief beeld van de financiele positie van de gemeente. Het CDA rekent alleen maar en vertelt niet waarvoor het geld wordt gebruikt. Ook het CDA heeft op 6 november j.l. ingestemd met de begroting 2009 (behalve de OZB stijging).

Daarom willen wij toch reageren. In eerste instantie via een terugblik, maar vervolgens ook met een blik op de toekomst.

Zoals bekend was er in de periode 2002-2006 een coalitie van VVD-CDA-PvdA. CDA wethouder Copinga zwaaide in deze periode de scepter over de financien. Dat college combineerde forse uitgaven in het komplan met een nullijn ten aanzien van de gemeentelijke belastingen. De stijging van de OZB was vooral voor VVD en CDA een taboe. Daardoor heeft dat college het gepresteerd om begin 2006 een beheersbegroting achter te laten met een positief saldo over 2006 van 6 ton en een meerjarig tekort van bijna 1,9 miljoen voor de jaren 2007-2010.

Als we dat vergelijken met de beheersbegroting die nu voorligt in de gemeenteraad, dan is er de afgelopen 3 jaar een structurele verbetering tot stand gebracht van meerjarig 6 miljoen euro. Dat mag op een gemeentebegroting van in totaal 36 miljoen euro best een substantieel bedrag worden genoemd.

(een positief bedrag is een uitgave of tekort, een negatief bedrag een inkomst of overschot)
Beheersbegroting 2006 (toen)
2006 -/- 570.924
2007 249.901
2008 415.586
2009 557.254
2010 632.547
cumulatief tekort 2007-2010: 1.855.288

Beheersbegroting 2009 (nu)
2009 -/- 777.004
2010 -/- 838.450
2011 -/- 932.351
2012 -/- 839.187
2013 -/- 968.961
cumulatief overschot 2009-2013: -/- 4.355.953

Kunnen we nu achterover leunen? Absoluut niet. We zijn met een groot aantal projecten bezig, en de financiele gevolgen van de huidige recessie kennen we nog niet. Daarvoor moeten we wachten tot in mei de nieuwe circulaire van het rijk over het gemeentefonds binnen komt. Dat is onze belangrijkste bron van inkomsten. We krijgen de extra inkomsten van het Rijk niet omdat ze ons aardig vinden.
We krijgen die inkomsten omdat we als gemeente steeds meer taken toegeschoven krijgen. We weten dat het in de afgelopen jaren steeds minder voorspelbaar is geworden welke kant het op gaat met het gemeentefonds. De afgelopen jaren was de ontwikkeling positief. Door een gezond en voorzichtig beleid van de gemeente heeft dit tot een verbetering van de financiele positie van de gemeente geleid.

Er is begin 2006 afgesproken dat het voorzieningenniveau in stand blijft. Dat geldt voor de bestaande voorzieningen aan het begin van de raadsperiode. Maar we moeten ook nieuwe voorzieningen implementeren en aan de Harenaren leveren. Daar krijgen we geld voor en daar gebruiken we het dan ook voor.

Voor de nieuwe coalitie van GroenLinks, PvdA en ChristenUnie betekent de extra zorg over de gevolgen van de recessie dat er een financieel meerjarenperspectief moet komen dat ook over de horizon van de begroting heen kijkt. Want ondanks dat de nieuwe risicoparagraaf in de beleidsbegroting 2009 laat zien dat we gezond zijn, weten we ook dat we nauwelijks spek op de ribben hebben. Verslechtering van het inkomstenpatroon zal onze voordeelpositie snel kunnen laten verdampen. Tegelijk is het huidige moment ook een heel lastig moment. Binnen Haren en de Harense projecten zijn er nog geen duidelijke signalen van tekorten of stagnatie. Ook het rijk is druk aan het nadenken over de te volgen strategie. En de banken weten het al helemaal niet meer. We richten ons in Haren daarom op de zomerperiode. We hopen dat er dan meer duidelijkheid is over een aantal inkomsten en verwachtte uitgaven. Een degelijk meerjarenperspectief moet dan leidend worden voor (de planning van) onze ambities. Er is nu bijvoorbeeld nog geen harde realiteit die ons dwingt de fietstunnel naar Oosterhaar door te schuiven, maar we willen straks wel zeker weten dat we daardoor niet op andere zaken moeten bezuinigen.

Het CDA zou er goed aan doen de zaken eens wat meer in het brede perspectief te plaatsen, en aan te geven waar ze met Haren naar toe wil. Een goede beeldvorming over de financiele positie van Haren levert ook vertrouwen van de burger op, detaillistisch geneuzel over geld niet.

Wij gaan plannen uitvoeren binnen de door de raad gestelde kaders.
Wij gaan voor een overschot op de begroting 2010.
Wij gaan voor een degelijk meerjarenperspectief.

Jeroen Niezen, Theo Berends en Anje Toxopeus

Geen reacties

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.