Opinie: Brief CDA over herindeling, frontale aanval op huidig college
De fractie van het CDA in Haren is op ramkoers. Ze valt het college nu hard aan en zegt dat men geen daadkracht toont in het oplossen van de financiële zorgen. De partij stelt dit in het onderstaande opiniestuk.
Door CDA Haren
Haren staat fors onder water
Geld zit in gemeentehuisstenen, te veel personeel, schulden en te veel inhuur.
De CDA-fractie Haren is tevreden over de druk die opgevoerd wordt om te komen tot verbeteringen. Al jaren is de situatie in de gemeente penibel vooral ten aanzien van de financiële positie, bestuurskracht en de ambtelijke organisatie. Meerdere onderzoeken hebben nu aangetoond waar de knelpunten liggen en waar de verbeterstappen liggen. Verschillende colleges hebben verzuimd in te grijpen en hebben de boel laten versloffen.
Ook het huidige college met D66 voorop heeft van alles beloofd en heeft met de VVD het paard van Troje binnengehaald.
Twee en een half jaar geleden gaf het onderzoek van Berenschot al aan wat te doen. Hoeveel onderzoeken zijn er nog nodig om dit college te dwingen de hand op de knip te houden? Meer af te stoten, meer op afstand te zetten en minder uit te geven?
Wij begrijpen de analyse van de provincie dan ook wel. Het beeld wordt nog eens bevestigd door de stresstest van Deloitte. De financiële spankracht is beperkt en weinig beïnvloedbaar. Als de benodigde bezuinigingen niet worden doorgevoerd dan is het handhaven van de huidige zelfstandige positie van Haren ondenkbaar. Ook dit onderzoek geeft aan dat 1 miljoen extra moet worden bezuinigd en daarop nog eens 1,5 milj. structureel. Dit is helaas een forse maatregel die genomen moet worden.
Dit gegeven was twee jaar geleden ook al bekend.
De huidige coalitie heeft de afgelopen twee jaren geen ingrijpende maatregelen genomen en zal dat de resterende periode ook niet gaan doen. Immers er is niet eens een coalitieakkoord met een bezuinigingsopdracht daarnaast worden de aanbevelingen van de auditcommissie genegeerd door het college.
Volgens het CDA is het financiële probleem hardnekkig maar oplosbaar. Twee jaar geleden heeft het CDA heeft samen met GroenLinks een bezuinigingsprogramma opgesteld voor 2,5 miljoen euro op jaarbasis. Herhaaldelijk is gevraagd om de raad en de inwoners hierbij te laten kiezen, maar het college weigert om vergaande bezuinigingen door te voeren. Deze onwil zet de handhaving van de zelfstandige status onnodig onder druk.
De financiën van Haren zijn niet het probleem, het gebrek aan daadkracht van het college, bestaande uit D66, VVD en GVH zullen Haren de das omdoen.
CDA-fractie Haren
Mathilde Stiekema
Jacob Boonstra
Ed Lensink
Joma Kaal
Gerrit Boersma
8 reacties