Oranje Nassau (1928) houdt op te bestaan
Zaterdag 13 november speelt Oranje Nassau Haren haar laatste concert. Aanvang 20.00 uur in de Gorechtkerk aan de Hortuslaan. Het christelijke muziekgezelschap wordt opgeheven door een gebrek aan nieuwe leden. Alleen een wonder kan het orkest redden. Dat wonder zou dan moeten gebeuren tijdens de ledenvergadering van maandag 15 november. “Die beslist of we definitief stoppen of niet”, zei voorzitter Jan Hommes enkele weken geleden.

Speelt Oranje Nassau 13 november werkelijk voor het laatst? De kans is groot.
Lange historie
Het orkest is in 1928 opgericht en floreerde tot aan de oorlogsjaren. Tijdens de bezetting kon men niet spelen, maar in 1946 groeide het orkest weer als kool. Het waren de jaren van herwonnen vrijheid en vertier. In 1965 maakte Oranje Nassau haar eerste serieuze crisis door. Er was ruzie over de vraag of de dirigent mocht blijven of weg moest. Toen hij na een verhitte ledenvergadering mocht blijven stapten vijftien leden uit protest op en richtten een nieuw orkest op, De Bazuin. In de jaren 70 was er een nieuwe crisis wegens gebrek aan leden, er waren er nog slechts 15. Het tij keerde en het orkest groeide in de jaren 80 naar 40 leden. De samenwerking met de muziekschool van Haren zorgde voor aanwas van jonge muzikanten. Gek genoeg vormt deze samenwerking nu één van de problemen waar het orkest mee kampt. De opleiding wordt door de muziekschool verzorgd, maar kost relatief veel geld. Volgens voorzitter Jan Hommes is dat voor gezinnen met meer kinderen niet op te brengen.
Anno 2010 is het ledental dus opnieuw tot een historisch dieptepunt gezakt. Het bestuur ziet geen uitweg meer. Jan Hommes: “Het is duidelijk dat de aanwas van nieuwe leden ons parten speelt: die is er namelijk niet. Er gaan, zoals gebruikelijk, wel mensen weg door verhuizing e.d., maar er komen geen kinderen en jongeren bij. Dat heeft ongetwijfeld te maken met ons imago, met veranderingen in onze samenleving (want muziek maken kost tijd en inspanning en doe je niet zo maar) en zoals ik al eens eerder heb aangegeven: de hoge lesgelden in onze gemeente. Het is het totale pakket. We hebben met de workshops en een tocht langs de scholen toch wel veel geprobeerd, maar het is niet gelukt. En nu worden we te klein en is er geen uitzicht op nieuwe instroom. En dan houdt het op.”
3 reacties