De krant die je leest van A tot Z
Zaterdag 2 Mei, 2026
Deze post is bekeken 150 keer.

woensdag 09 oktober 2013

Nieuws:

PvdA wil meer weten over mogelijke fusie met Tynaarlo

Door: Redactie

De fractie van de PvdA bespeurt serieuze belangstelling onder de bevolking voor een fusie met Tynaarlo. Daarom wil de partij nu meer informatie over de mogelijke consequenties daarvan. 

In een verklaring stelt de partij: “De PvdA Haren wil bij herindeling meer helderheid over hoe het dorpse en landschappelijke karakter van Haren geborgd kan worden. Ook vindt de PvdA dat de inwoners van Haren en Tynaarlo duidelijkheid verdienen van de provincies  of een eventuele nieuwe gemeente Haren/Tynaarlo deel wordt van de provincie Drenthe of van de provincie Groningen. Op 14 oktober spreekt de gemeenteraad van Haren weer over herindeling. Naar aanleiding van de uitkomsten van de burgerraadpleging wil de PvdA antwoord op de volgende vragen.

Als de gemeenten Haren en Tynaarlo zouden kiezen voor samengaan zou dan de nieuwe gemeente Haren/Tynaarlo onderdeel worden van de provincie Drenthe of van de provincie Groningen? De PvdA vindt dat de provincies hierover snel duidelijkheid moeten geven. Het is voor de inwoners van Haren en van Tynaarlo van belang om te weten of men blijkt te kiezen  voor een Drentse of voor een Groningse identiteit, en of  Assen of Groningen de centrumgemeente wordt. Informatie hierover heeft veel  invloed op het eventuele draagvlak voor deze herindelingoptie denkt de PvdA.

Uit de burgerraadpleging blijkt dat inwoners vooral het dorpse en landelijke karakter van Haren willen behouden met een groene buffer tussen stad en dorp. Verstedelijking is de grootste zorg bij herindeling met de gemeente Groningen. De PvdA wil meer helderheid over hoe het dorpse en landschappelijke karakter van Haren dan geborgd kan worden. Zijn er garanties te geven bijvoorbeeld door bestuurders van de gemeente Groningen en de provincie Groningen en welke dan?

De PvdA zal het College vragen juist op deze kernvragen snel antwoorden te verzamelen opdat de gemeenteraad op redelijke termijn een richtinggevende keuze kan maken over de voorkeurvariant voor herindeling.”

 

12 reacties

Hans zegt:

de PvdA krijgt natte voeten voor de as verkiezingen…..

Auke van der Woud zegt:

Het wordt tijd dat de PvdA Haren zich eens verdiept in de juridische regels voor een herindeling. Ten eerste beslissen niet provinciebesturen, maar bepaalt de wetgever (de Tweede en Eerste Kamer) waar een provinciegrens komt te liggen. Als Haren zich bij een andere provincie wil aansluiten, dan moet het gemeentebestuur zich daarvoor niet in Groningen of Assen, maar in Den Haag melden.

Ten tweede: er is een lange rij criteria waar een herindeling juridisch aan moet voldoen. Behoud van ‘dorps karakter’ is daar echt maar een klein onderdeeltje van. De criteria waarmee de wet wordt toegepast focussen op ‘samenhang’ en ‘evenwicht’ in de nieuw te vormen gemeente. Die samenhang en evenwicht moet op veel belangrijke terreinen worden onderzocht (publieke taken van bestuur, zorg en zorginstellingen, culturele voorzieningen, landschap, ruimtelijk beleid – o.a. woningbouw, infrastructuur – en sociale samenhang). Als je die criteria invult, zie je de grote verschillen tussen de mogelijke fusiepartners. Raar dat er zo weinig over die officiële criteria wordt gepraat, het zou de discussie over de toekomst van Haren eindelijk een stuk concreter maken.

Behoud van ‘dorps karakter’ is momenteel, hoe belangrijk het ook is, trouwens niet bepaald het grootste probleem waar de PvdA en ons gemeentebestuur zich druk over zouden moeten maken. Er dreigen enorme veranderingen op alle Nederlandse gemeenten af te komen (zoals decentralisatie jeugdzorg, ouderenzorg, tegelijk met grote bezuinigingen). Veel gemeenten (ook Haren, Groningen, Tynaarlo) hebben nu al zware financiële verplichtingen die elk jaar veel geld kosten. Daar komen die nieuwe bezuinigingen en nieuwe taken nog bij.

Zolang de gevolgen hiervan niet te overzien zijn (zelfs de regering en de Kamer overziet ze niet), moesten we met herindeling nog maar even wachten. Voorzichtigheid hoort bij het openbaar bestuur voorrang te krijgen. In tijden van grote onzekerheid doe je als individu ook geen gekke dingen. Het is roekeloos om nu de toekomst van Haren op losse schroeven te zetten, alleen om te gehoorzamen aan de idiote deadline die het provinciebestuur heeft gesteld. Welk probleem wordt met zo’n supersnelle en nauwelijks onderbouwde besluitvorming opgelost?

De provincie Groningen heeft trouwens juridisch geen poot om op te staan om Haren te dwingen over een paar weken voor een fusie met Tynaarlo of Gorechtgemeenten, of voor een annexatie door de Stad te kiezen. Ook dat zou ons gemeentebestuur eens moeten bedenken. Zodat er tijd komt om met de inwoners van Haren en hun organisaties en verenigingen goed over onze toekomst na te denken. En serieus een stevig draagvlak voor een besluit te zoeken.

dejong zegt:

De PvdA tracht via deze omzichtige vragen nieuwe hinderpalen op te werpen tegen een mogelijke fusie met Tynaarlo. Deze garanties zijn altijd wegens gewijzigde omstandigheden(voortschrijdend inzicht)op te zeggen. Natuurlijk voelt Tynaarlo er niet voor om bij de Provincie Groningen te komen en zal Haren daarom Drents worden. Zolang Groningen en Drenthe nog niet gefuseerd zijn is dat wel een extra garantie tegen de usurpatie van de stad. De coup(naar een grotere stad) is mislukt en de provincie Groningen kan zich daarom qua beleid nu beter gaan bemoeien met Oost-Groningen voordat men daar zich gaat richten op de Duitse grensgemeenten waar het immers wat werkgelegenheid betreft heel wat beter gaat.

Geldterug zegt:

Beetje laat dat ze dat willen weten, eerste wilden ze er niets van weten.

corrie zegt:

Liever een Drent dan annexatie door Groningen.
In de toekomst fuseren Groningen en Drenthe toch, dus ook al zou ik problemen hebben met Drenthe, dan nog is het een non-issue.
PvdA, leuk geprobeerd, maar wat jullie ook zeggen, Haren wil bij Tynaarlo.

Harenaar zegt:

@Auke van der Woud goede bijdrage, waar het gemeentebestuur absoluut te weinig aandacht voor heeft.

De provincie baseert haar handelingen en straffe tempo op het regeerakkoord en beleid van Plasterk. De vereiste wetswijzigingen zijn nog niet eens door de 2de kamer, laat staan de 1e kamer.

Decentralisatie is ook nog niet eens door de 1e kamer.

Het is merkwaardig dat iedereen al voorsorteert op beleid dat wettelijk niet is verankerd. Nog merkwaardiger is dat ons gemeentebestuur als makke schaapjes achter Plasterk en de provincie aanhobbelt, in plaats van haar verantwoordelijkheid te nemen voor zorgvuldig bestuur en belangenbehartiging van de inwoners van de Gemeente Haren.

ijsbrand zegt:

Corrie: speciaal voor jou en alle andere calimero’s

Groningen stijgt naar plaats 2 op de lijst van meest gastvrije steden in Nederland. Groningen scoort vooral op vriendelijkheid op straat en in winkels en het ge…varieerde aanbod van cafés en winkels. Weer een mooie notering! Er gaat niets boven Groningen! — met Jaco van Leeuwen en Angelique Hadderingh.Meer weergeven

Gerrit zegt:

Liever dood bij GRONINGEN dan overgeleverd worden aan de slangen kuil van Gemeente Tynaarlo never nooit een Drent of Fries.
Allemaal voorstellen van Import Harenaars.
Haren LIGT nog altijd in de Provincie GRONINGEN en dat moet ook zo Blijven.
Haal liever mijn paspoort uit Groningen dan 15 kilometer verder uit Vries.

geldterug zegt:

@Ijstbrand,

Haren ligt onder Groningen, en moet straks mee betalen aan de Groningse geld kostende gastvrijheid.

zuchtje zegt:

@ Auke van der Woud
Leuk je pleidooi te zien. Juridisch lekker kort door de bocht en als ik jou zo begeten luister. Maar je bent toch iets vergeten te melden; De boete-regeling die Plassterk gemeentes kleiner dan 100.000 inwoners in het vooruitzicht heeft gesteld.

Misschien is het goed, als je ook daar eens je licht over laat schijnen? er komen enorme kosten aan in de komende jaren… gewoon niets doen en gaan voor ‘zelfstandigheid’ omdat juridisch de gemeente Haren geen verplichtingen heeft?

Ik denk dat een zelfstandig Haren geen bestaansrecht heeft en dat het verstandig is om toekomstbestendig te maken; In het belang van de inwoners van de gemeente Haren.

zuchtje zegt:

@ Corrie
Leuk geprobeerd dorp Haren komt tóch bij Groningen 🙂
Als je zo graag een Drentie wil zijn, ga je toch lekker verhuizen naar Glimmen, Onnen of Noordlaren?
Dan wens ik je toe dat deze plattelandskernen na fusie met Tynaarlo deel uit maken van de provincie Drenthe. Hoewel ik dénk dat -als de logische opdeling van de gemeente Haren werkelijk op deze wijze zal plaatsvinden – de nieuwe gemeente Tynaarlo (met slechts 50.000 inwoners) bij de Provincie Groningen zullen gaan horen. Daarmee dus een nieuwe (en grotere) “Golden rand” van STAD en OMMELAND van Groningen 😉

zuchtje zegt:

Groningen is trouwens uitgeroepen tot GROENSTE STAD van Nederland. Da’s toch iets voor Harenaars om (ook) trots op te zijn? 😀

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.