Raadscommissies over herindeling: geen stap verder, college weet oppositie niet te overtuigen – lees meer…
Maandagavond tot 23.20 uur vond er een raadscommissievergadering plaats met als belangrijkste agendapunt de gemeentelijke herindeling. Met name zou de raad met het college in gesprek over het rapport van B&A dat sterktes en zwaktes van Haren heeft onderzocht en samengevat. Men adviseert om niet zelfstandig te blijven, tenzij Haren zich sterker kan maken voor de toekomst.
De raad heeft zich vandaag uitgeput om de reeds ingenomen standpunten te herhalen. Nog steeds zijn twaalf leden van de raad voorstander van een zelfstandig Haren en vijf zijn voor een herindeling, tenzij Haren bewijst dat zij het zelf kan. In die situatie schuilt een oplossing, want als het college de oppositiepartijen weet te overtuigen dat Haren genoeg veerkracht heeft om de (in het rapport) benoemde zwakke schakels in de gemeentelijke ketting te herstellen, dan zou zelfstandigheid in diezelfde raad niet meer ter discussie hoeven staan.
Maar het probleem is dat het college nog niet genoeg overtuigingskracht heeft laten zien om de oppositie (CU, GL en PvdA) op andere gedachten te brengen. Wethouder Michiel Verbeek schetste weliswaar de weg naar Rome in een plan van aanpak ‘Van nee tenzij naar ja het kan’. Hij benoemde de kritiekpunten die Haren gaat aanpakken, maar kreeg niet de kans om de oppositie werkelijk met inhoudelijke argumenten te overtuigen dat dit echt een heilzame route zal zijn. CU, PvdA en GL smeekten welhaast om overtuigd te worden, maar haakten teleurgesteld af. “Ik heb mijn best gedaan”, verzuchtte Dieta Praamstra (CU) in de late uurtjes. Hans Sietsma (GL) zei na afloop dat fusie met Groningen voor hem geen heilig doel is, doch een middel. “Als Haren ons kan overtuigen dat het zelfstandig echt kan, dan ben ik akkoord. Maar die overtuigende argumenten krijgen we nog steeds niet,”aldus Sietsma.
De coalitiepartijen VVD, D66 en GVH (10 zetels) vertrouwden op hun numerieke meerderheid en willen het college volgen in haar gevecht voor de zelfstandigheid. Ook het CDA (2 zetels) staat geheel aan de zijde van de coalitie. In een emotioneel betoog riep Mathilde Stiekema op om het fort tot de laatste steen te verdedigen. “Een gemeente hoort na 200 jaar niet opgeheven te worden”, zei ze. Pikant was haar voorspelling dat er morgen een brief van de burgemeester van de rode buurman Groningen zou worden bezorgd bij het college van Haren. Volgens Stiekema wordt daarin het college uitgenodigd voor een gesprek. “Zogenaamd geheel vrijblijvend, en u gaat er misschien naïef op in, maar er zit wat achter”, zei ze. Daarmee suggererend dat burgemeester Peter den Oudsten zich als een wolf in schaapskleren aan het Raadhuisplein zal melden met slechts één doel: ‘Hap!’.
Tot verontwaardiging van CU, GL en PvdA was het college niet van plan om in de raadsvergadering van 29 maart nog te komen met een uitgewerkt plan van aanpak, waar de raad dan ja of nee tegen zou kunnen zeggen. “We gaan nu gewoon aan de slag en houden u van iedere stap op de hoogte”, zei wethouder Verbeek.
Anekdote: Tegen het eind van de vergadering schoof oud-wethouder Anje Toxopeus (PvdA) die nu als burger de ontwikkelingen volgt spontaan aan bij de perstafel en maakte van haar hart geen moordkuil. Ze was onthutst over het gedrag van wethouder Michiel Verbeek. Zij vermoedt een strategie waarin de wethouder willens wen wetens het proces op de klippen laat lopen, waarna de provincie ingrijpt en de knoop doorhakt. Een soort politieke kamikaze-actie. Deze theorie is waarschijnlijk nauwelijks serieus te nemen. Zou het wel waar zijn, dan zou dat het failliet zijn van behoorlijk bestuur in Haren.
8 reacties