Uit de raadszaal…
Wil Legemaat uit Haren doet verslag van de raadsvergadering van 22 mei.Vragenuur, amendementen en interpretatieverschillen: raadsvergadering 22 mei 2006
De agenda van de raadsvergadering bevatte geen spectaculaire onderwerpen, maar de raad wist er met een goed gevuld vragenuur, amendementen en interpretatieverschillen over een eerdere motie, toch een heel avondje-uit van te maken. Een verslag van de raadsvergadering van 22 mei 2006.
Kroonkampweg
Vorige week bereikte de raadsleden het bericht dat de Raad van State het hoger beroep dat een aantal omwonenden aantekende tegen het bouwplan aan de Kroonkampweg (supermarkt C1000 en 16 appartementen) gegrond heeft verklaard, waardoor de bouwvergunning vernietigd is. Bijna alle raadsfracties wilden daar meer over weten en Menno Visser (D66), Jos Stroomer (PvdA) en Hans Meles (CDA) waren benieuwd wat er van deze gang van zaken geleerd is. Meles was van mening dat, nu Super De Boer flink vergroot wordt, er wel weinig parkeerruimte is aan de Kroonkampweg. Maar misschien is met zon grote De Boersuper een C1000-supermarkt wel overbodig? Meles suggereerde in dat geval op die plaats betaalbare seniorenwoningen te bouwen en op het terrein aan de Kroonkampweg de gemeenteambtenaren, die per 1 oktober het raadhuis moeten verlaten, te huisvesten in mobiele werkunits. Wethouder Jeroen Niezen erkende dat de bouwvergunning aanpassing behoeft. Het laden en lossen op de beoogde plaats is niet mogelijk. Winkels als de Wibra, de Trekpleister en Blokker worden al geruime tijd bevoorraad via de Rijksstraatweg en dat geeft geen problemen. Als dat zo kan blijven, geeft dat ruimte in de plannen en misschien is een kleine aanpassing van het bouwplan wel voldoende. Er zullen zo snel mogelijk gesprekken gevoerd worden met de BAM en met omwonenden. Wat er van geleerd is? Dat het erg belangrijk is om met een heldere kaderstelling te komen en goede afspraken te maken en dat omwonenden daar vroeg en goed bij betrokken moeten worden. Stroomer en Meles spraken daarover hun waardering uit.
Wethouder Liesbeth Boekel meldde dat er in het centrum voldoende parkeergelegenheid is en dat het gemeentebestuur niet bepaalt hoeveel supermarktketens het risico van een vestiging in Haren willen nemen.
Aantal deelnemers 4 Mijl
Hein Frima (VVD) had vernomen dat het aantal deelnemers aan de 4 Mijl van 12.000 naar 15.000 is verhoogd. Burgemeester Arjen Gerritsen beaamde dat de evaluaties, op basis van het draaiboek van 2005, duidelijk maakten dat het verantwoord is het maximum aantal deelnemers op 15.000 te stellen en dat Groningen en Haren voornemens zijn de 4 Mijlorganisatie dat aantal te gunnen. De bottleneck ligt niet in Haren bij de start, maar in Groningen op de Vismarkt. Het aantal toeschouwers (driemaal zoveel als deelnemers) is daarbij bepalender dan het aantal deelnemers.
En verder…
Jacqueline van Duinen (GL) had in de krant gelezen dat de luchtkwaliteit in schoolgebouwen slecht is en wilde weten hoe dat in Haren is. Volgens wethouder Anje Toxopeus waren er naar aanleiding van de berichten geen nieuwe klachten; wel een paar oude. Wij kennen het onderzoek en de mogelijkheden van de GGD.
Van Duinen had ook vernomen dat verschillende gemeentes in het kader van de WMO 30% minder AWBZ-geld krijgen en dat de participanten in het frontoffice van het gemeentelijk Zorgloket eisen stellen aan het aantal klanten dat zij aan hun deelname willen overhouden. Volgens Toxopeus is noch het een, noch het ander in Haren aan de orde. De VNG houdt de AWBZ-bijdrage, ook namens Haren, goed in de gaten en de deelnemers aan het frontoffice (Noordermaat, MEE en de gemeente) zijn geen zorgaanbieders, maar ondersteuners en daarmee is onafhankelijkheid gegarandeerd.
Theo Berends (CU) was benieuwd naar de stand van zaken van de financiele onderbouwing van het coalitieakkoord. Wethouder Boekel beloofde dat die onderbouwing in de eerstvolgende Bouwstenenbrief zal worden opgenomen.
Menno Visser (D66) informeerde naar de keuze van het college om het schoolgebouw De Borg in de Kerkstraat te bestemmen voor woon/zorgvoorzieningen. Een groep huisartsen, die al zes jaar bezig is een medisch centrum van de grond te krijgen en met de gemeente in onderhandeling was over De Borg, zou middels een brief hebben laten weten niet geinformeerd te zijn over die keuze. Wethouder Toxopeus legde uit dat die brief was geschreven voor de besluitvorming van het college. Er zijn grondige afwegingen gemaakt; de huisartsen waren ook zeer serieuze kanshebbers, maar de keuze is een andere geworden en dat was een uur na de vergadering als eerste aan de huisartsen gemeld.
Rene Valkema (CDA) had van het Buurtcomite Oosterhaar vernomen dat de bouw van een medisch centrum in Oosterhaar door middel van een art.19-procedure versneld van start zou gaan. Hij voorzag dat de periode waarin de buurt bezwaar kon maken in de zomervakantie zou liggen. Wethouder Niezen beloofde een inspraaktraject en verzekerde de raad dat het college er op toe zal zien dat dat niet in de vakantieperiode valt.
De Burap en de verkeerslichten aan de Rijksstraatweg ter hoogte van Guyot.
Het goedkeuren van de Burap (Bestuursrapportage) stond op de agenda. In deze Burap was een bedrag van 50.000 opgenomen voor het plaatsen van verkeerslichten aan de Rijksstraatweg ter hoogte van Guyot en 25.000 voor de voorbereiding hiervan. Goedkeuring van de Burap betekende impliciet het akkoord gaan met het plaatsen van de verkeerslichten en over de vraag of dat volgens afspraak is, was veel onduidelijkheid. De feiten zijn als volgt:
Tijdens de verkiezingscampagne is in het lijsttrekkersdebat bij de ouderenbonden de wens kenbaar gemaakt de verkeerslichten aan de Rijksstraatweg ter hoogte van Guyot weer in werking te stellen. GroenLinks diende daartoe op 27 februari 2006 een motie in, die aanvankelijk de opdracht gaf voor 1 april de verkeerslichten weer aan de praat te hebben. Dat lag veel raadsleden zwaar op de maag, want de wenselijkheid van verkeerslichten op die plaats was niet grondig onderzocht, de plaats van de stoplichten leek niet ideaal en, het belangrijkste: de reconstructie van dat deel van de Rijksstraatweg stond anderhalf jaar later gepland. Bleven de verkeerslichten dan wel en zo niet, was het dan geen weggegooid geld? 40.000, werd gezegd. Na een suggestie van Celine Fenijn (D66) werd de motie aangepast, zodanig dat het college werd opgedragen te onderzoeken of er onder de omwonenden, met name de bewoners van verzorgingstehuizen en van Guyot en Visio, behoefte is aan de verkeerslichten. Voor 1 mei zou het college de raad over de uitslag van dit onderzoek informeren en mogelijke oplossingen aandragen. Deze motie werd door alle raadsfracties gesteund.
Het onderzoek met omwonenden heeft inmiddels uitgewezen dat verkeerslichten zeer gewenst zijn. Het college heeft de motie van 27 februari kennelijk geinterpreteerd als een opdracht de verkeerslichten zo snel mogelijk te realiseren en er daarom geld voor opgevoerd in de Burap. Ook in de herinnering van verschillende raadsleden is raadsbreed besloten dat de verkeerslichten weer moeten werken. Anderen echter zijn van mening dat de raad nog hoort te beslissen op basis van de door het college aangedragen informatie. Informatie waarin gerept wordt van schijnveiligheid en van een hoger bedrag dan in eerste instantie werd genoemd. En dan is er nog de reconstructie van de Rijksstraatweg in 2007-2008, waarin de nieuwe verkeerslichten misschien weer weggehaald worden. Dit leidde tot een amendement van PvdA, GL, VVD en D66, waarin (vanwege de schijnveiligheid van verkeerslichten) een wijziging van de Burap werd voorgesteld, waarbij het college werd opgedragen op korte termijn in overleg te treden met deskundigen en gebruikers om de meest veilige situatie te creeren en daarvoor maximaal 50.000 te reserveren. Wethouder Boekel gaf te kennen zeer veel moeite te hebben met dit amendement. Er was een motie van de raad uitgewerkt, met alle omwonenden overlegd en nu kwam het op de uitvoering aan en nu stuurde de raad het college opnieuw naar de instellingen voor overleg. Nota bene: in februari was er in de raad geen oor te vinden voor schijnveiligheid, toen stonden alle fracties op de barricaden, was het zo belangrijk dat die verkeerslichten snel in werking kwamen. En nu opnieuw overleg en onderzoek. Tegen de tijd dat dat klaar is, zal de raad wel zeggen; ja maar nu is de reconstructie van de Rijksstraatweg wel heel dichtbij… Helene Geurds (CDA) steunde de wethouder en gaf aan dat het CDA het amendement niet steunt. Ook Theo Berends (CU) wilde dat de verkeerslichten er gewoon zo snel mogelijk komen. Maar de andere raadsleden hielden voet bij stuk en zo werd, met elf stemmen voor en vier stemmen tegen het amendement aangenomen. Waarna de gewijzigde Burap werd vastgesteld.
Jaarverslag en Speelplaatsen
Menno Visser (D66) had in de jaarrekening gezien dat er 30.000 was overgebleven bij de Doelgroep Jongeren. Hij diende, gesteund door GL, CDA en PvdA een amendement in waarin dat geld werd gereserveerd voor …een spannende speelvoorziening, te kiezen in overleg met burgers en kinderen. Wethouder Boekel bestreed dat het geld over was; er was volgens haar al een bestemming voor: het onderhoud van speelvoorzieningen. Werd het geld nu uitgegeven, dan zou het in de toekomst (extra) bezuinigd moeten worden op de speelvoorzieningen. Bovendien was er, wat speelvoorzieningen aangaat, al beleid in ontwikkeling, beleid waar kinderen en ouders bij betrokken zouden worden. Zoals met de raad was afgesproken. Visser vond het een erg technisch antwoord. Van beleidsambtenaar Van de Bosch had hij begrepen dat het een incidentele meevaller betreft, waar nog geen besluit over genomen was. Hij vond het een belangrijke zaak met politiek gewicht; ondersteund door het coalitieakkoord. De PvdA, bij monde van Janny Reitsma, steunde hem. Maar Rene Valkema (CDA) trok de steun van het CDA voor het amendement in: wethouder Boekel had het CDA overtuigd. De CU en de VVD wilden evenmin het amendement steunen: geen ad hoc beslissingen nemen, maar het beleid afwachten. Na een schorsing en overleg met GL en PvdA besloot Visser het amendement in te trekken. Wel houdt hij zijn voorstel aan en zei erop te terug te komen bij de behandeling van de speelplaatsennota. Wanneer is zo een speelplaatsennota te verwachten? Toch nog wel dit jaar? Wethouder Boekel wilde niets toezeggen, ook niet na veel aandringen. Burgemeester Gerritsen verzekerde Visser dat het college de boodschap en het gewicht ervan goed begrepen had.
En zo was het toch nog tien uur geworden.
Wil Legemaat
Geen reacties