De krant die je leest van A tot Z
Donderdag 28 Mei, 2026
Deze post is bekeken 198 keer.

dinsdag 03 november 2009

Nieuws:

Nuchtere jeugd van Haren, kom op !

Door: Redactie

Nuchtere jeugd, kom op!

Deze week maakte de politie bekend, dat 41 jongeren uit Haren zijn aangehouden. Zij worden verdacht van vrijheidsberoving en vernielingen. Ook was er in één geval sprake van brandstichting in gebouwen waar dove kinderen wonen. Natuurlijk ligt de oorzaak voor een groot gedeelte bij het (kennelijk) ontbreken van voorzieningen voor jongeren. Het jeugdhonk Oosterhaar is nog steeds niet heropend en er zijn geen geschikte hangplekken. Maar er is voor mij nóg een oorzaak, die alle andere ontstijgt: de jongeren die zich misdragen (en dat zijn er klaarblijkelijk erg veel in Haren) ervaren dit dorp niet als hun ‘thuis’. Want een vandaal breekt toch meestal niet zijn eigen huis af, maar dat van een ander. Een fietsendief steelt doorgaans niet de fiets van zijn zusje, maar van een onbekende. Wie zijn dorp ervaart als zijn tweede ‘thuis’, zal minder vernielen en minder snel dorpsgenoten lastigvallen. Vergelijk het met hooligans. Die vallen niet de aanhangers van hun eigen club aan, maar juist die van een andere club. Nu is natuurlijk de vraag wat er moet veranderen in Haren, om jongeren weer het gevoel te geven dat dit dorp ook van hen is. Dat die lantaarnpaal brandt om ook  hen bij te lichten in de nacht. Dat de feestverlichting brandt om ook hen een plezier te doen. Dat de bankjes in Haren er ook voor hen zijn neergezet. Wie de boel vernielt, bevuilt dus zijn eigen nest! Nu wordt het lastig. Hoe bereik je nu die ‘knik’ in het denken van deze mensen? Ik weet het antwoord: dat lukt je niet. Herstel: dat lukt je niet zolang deze vernielers dronken zijn. Dan zijn ze niet zichzelf en kun je kletsen wat je wilt over ‘eigen nest’, het gaat er niet in. Als ze dronken zijn kunnen ze deze column niet eens lezen, laat staan begrijpen. Dan zit er dus niks anders op dan de oplossing te zoeken in de strijd tegen drankmisbruik. Ik zou in Haren de Krant graag eens jongeren aan het woord laten, die klip en klaar uitleggen wat zij nu precies vinden van overmatig alcoholgebruik. Misschien dat hun leeftijdsgenoten dan wél begrijpen dat hun drankgebruik ze tot een ‘loser’ maakt in plaats van een ‘winner’. Wie meldt zich aan om in de krant zijn zegje te doen over drankgebruik? Mail: redactie@harendekrant.nl

10 reacties

.::OSH::. zegt:

Goed bezig, zo krijg je de nieuwe krant ook vol natuurlijk!!

ouder zegt:

Maar dat overmatig drinken begint dus wel tijdens het indrinken buiten. Want ik denk toch niet dat de meeste ouders hier het zullen toestaan dat ze zich thuis bezatten. Hier is dus wel een rol van de ouders weggelegd naar mijn mening. Ik vind het niet normaal dat jongens van 13,14, 15 jaar tot 22-23 uur zomers buiten mogen rondhangen? In een discussie met een andere ouder hoorde ik dat hun kind aangaf dat ‘de anderen’ ook tot 23 uur mochten buiten blijven. Dan konden ze samen terug fietsen….Daar heb ik dus gewoon geen boodschap aan, dan haal ik hem zelf toch op? Tot ong. 21 uur vind ik de grens, bij een vriendje thuis tot ong. 22 u in het weekend is wel goed, maar dan weet ik dus waar hij is! Ik mocht ook niet voor mijn 16e uit, daar baalde ik toen ook van, maar ben er niet minder van geworden.

Kees zegt:

[quote]dat jongens van 13,14, 15 jaar tot 22-23 uur zomers buiten mogen rondhangen?[\quote] volgens mij is dit i.d.d. het probleem. Hier ligt duidelijk een taak bij de ouders/opvoeders.

P zegt:

alsof het alleen in haren gebeurt…
+ Kinderen zeggen ook wel eens dat ze ergens zijn waar ze dus eigenlijk niet zijn en dan hebben de ouders geen flauw benul wat hun kinderen aan het doen zijn.

ouder zegt:

In reactie op P: natuurlijk gebeurt dat ook ergens anders wel. En natuurlijk zeggen kinderen niet altijd de waarheid. Maar als ik daar dus achter zou komen, dan mag hij/zij gewoon de volgende keer niet weg… (het is gelukkig een klein dorp, dus ze kunnen zo ‘gesignaleerd’ worden) dat hebben ze gauw genoeg door en dan hoop ik maar dat hij/zij dat risico niet wil lopen! Belonen is beter, als een kind zich goed kan houden aan de regels, laat je de teugels wat losser. Maar straffen is soms nodig om de grenzen vast te stellen. Pubers willen die graag verkennen, dat hoort erbij, maar ze moeten toch leren hoe ver ze wel of niet kunnen gaan. Bijv.: Per ongeluk iets beschadigd of een raam ingetrapt met voetballen? Altijd melden aan ons. Daar mag een ander geen dupe van worden, wij zijn verzekerd.

Haren_jeugd zegt:

En wederkom krijgt de alcohol weer de schuld 😀

Pak het eens bij de wortels aan dat er niks te doen is…

Nu denken de volwassenen, ja maar als er niks te doen is hoef je de boel toch niet stuk te maken?!?! een erg logische opmerking. Gelukkig maakten jullie niks stuk toen jullie jong waren:)

willem zegt:

Ben ik nou de enige die vindt dat iets stuk maken niet hetzelfde is als brand stichten in een gebouw waar mensen slapen en het vastbinden van iemand in zijn huis en zijn huist kapot slaan?

dat is niet iets stuk maken, dat is gewoon niet normaal. Dan moet je behandelt worden. Dan moet je in een ander gezin geplaatst worden. Dan hebben de ouders, al dan niet zonder er iets aan te kunnen doen, gefaald, dan is die persoon over 10 jaar een zware crimineel.

ouder zegt:

Reactie op Haren Jeugd: de alcohol verlaagt wel de drempels en als je je dan ook nog eens verveeld…Ben het wel met je eens dat er niet veel te doen is voor de jeugd. Behalve de jeugdsoos in de buitendorpen en de kerken? Misschien zouden ze minstens 1 x per maand een leuke (jeugd)film kunnen draaien in het Clockhuys? Of eens vaker een leuk feest in Haren organiseren zoals dit weekend (maar dan zonder de ouwelui)? Maar doe vooral hier op deze site zelf een paar suggesties zou ik zeggen: wat missen jullie in Haren e.o.? Wat zou helpen om dit dorp wel tot jullie eigen nest te maken?!

Huisvader zegt:

Natuurlijk waren wij ouderen vroeger ook geen engeltjes en spookten ook wel eens wat uit. Maar vernielen etc. was er niet bij. Toen hadden we geen jeugdsoos en werd er door de gemeente ook geen hangplek aangelegd. Je vermaakte je met de dingen die je had. De tijden zijn veranderd maar dit geeft NIEMAND het recht om dingen te vernielen. Het zijn niet altijd de drank en drugs. Jongens vertonen hanengedrag als er meiden in de buurt zijn en tonen ook graag hun durf tegenover vrienden. Meiden willen ook niet voor elkaar onderdoen. Maar de jeugd moet eerst eens nadenken als ze iets vernielen of ze het zelf leuk zouden vinden als hun scooter of fiets vernield zou worden. Is het antwoord hierop nee, dan is er geen reden dit een ander wel aan te doen. Er is in een groep toch wel iemand met verantwoordelijkheidsgevoel? Maar net als ‘ouder’ vraag ik om suggesties van de jeugd zelf.

Rika zegt:

Op 6 november was er een prachtig muziekfestival in het Scharlakenhof, er was ook redelijk publiek. Maar waar waren nu al die jongeren die zich zo vervelen?
De entree was gratis, dus daar kon het niet aan liggen.

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.