Volgens René Valkema mag gemeente stekker niet uit herindelingsproces trekken
Oud-raadslid en bevlogen Harenaar vindt dat Haren het niet kan maken om maandag haar medewerking aan de herindeling met Groningen/Ten Boer in te trekken. Dat schrijft hij in onderstaand opiniestuk.
Door René Valkema
Kan het college de stekker uit het proces van herindeling trekken? Er wordt op Harendekrant gesuggereerd dat in het interpellatiedebat van maandag a.s. deze optie weleens werkelijkheid zou kunnen worden. Kan dat zo maar? En wie vertegenwoordigt het college in Haren? Zijn dat ENKEL de voorstanders van herindeling? Of is dat IEDERE burger in Haren?
Wat ik wel weet is het volgende. Er is een proces art 8 Arhi. Van een gemeente wordt verwacht dat ze daaraan meewerkt. Dat kan niet anders. De gemeente en haar burgers kunnen zienswijzen inbrengen. Niet meedoen, betekent ook geen inbreng. Een slechte keuze lijkt mij. En niet democratisch. De gemeente kan in het proces van het ontwerp ook trachten zaken in Haren veilig te stellen en deze in een convenant opnemen. Dat convenant is juridisch afdwingbaar. Ik weet dat woensdag mensen de moeite hebben genomen punten kenbaar te maken. De gemeente heeft een morele plicht die punten in te brengen en daar waar nodig veilig te stellen in het convenant. Bijvoorbeeld behoud van de bibliotheek, afspraken over burgerbetrokkenheid, behoud dorpshuizen etc. Gaat de gemeente dwarsliggen, dan laat zij de mensen die voorstander zijn van een herindeling in de steek. Ik weet het is lastig, maar een gemeentebestuur vertegenwoordigt ELKE inwoner in Haren. En dat betekent volgens mij dat het gemeentebestuur loyaal moet meewerken aan het door de provincie geïnitieerde proces. Wat rest is dat de gemeente middels contacten met Kamerleden kan proberen hen te overtuigen de wet voor het samenvoegen van Groningen, Haren en Ten Boer niet te steunen. Dat is democratisch. Het herindelingsproces moet dan over. We verliezen tijd. Er zijn weinig voorbeelden. Maar die er zijn geven geen gunstig voorteken.
Haren kan ook niet meer de samenwerking zoeken met andere gemeenten, zoals Tynaarlo. De provincie gedoogde dat Haren met Tynaarlo naar samenwerking zocht. Daarom Haren heeft de KANS gehad. Haren heeft het aanbod van Tynaarlo afgewezen! Dat is waarom Haren zich nu in deze situatie bevindt. Ik hoop dat het gemeentebestuur zich blijft inzetten voor de burgers van Haren. En zich richt op de belangrijke zaken waarvan mensen hebben aangegeven die waardevol te vinden. Ik ben benieuwd wat voor debat het maandag wordt? Ik verwacht van onze vertegenwoordigers dat ze emotie en feiten van elkaar kunnen scheiden. En kiezen voor de belangen van de inwoner.
René Valkema MBA
7 reacties