De krant die je leest van A tot Z
Dinsdag 30 Juni, 2026
Deze post is bekeken 153 keer.

zaterdag 24 september 2016

Nieuws:

Column Emile Koopmans: OOG (september 2016)

Door: Redactie

Stadspark Haren

Na jaren was ik weer eens in de Hortus (voor de beeldententoonstelling). Ik schaam me voor die lange afwezigheid. Maar komt u er wél? Ik hoor nooit iemand die er wel eens komt. En dat is gek. Want het is er werkelijk prachtig. Zo mooi, dat het beschamend is dat elke Harenaar daar niet minstens een paar keer per jaar komt.

 sep04-oog

 

En toch begrijp ik het wel. Er zijn een paar problemen. Om maar wat te noemen: de toegankelijkheid. De tuin is besloten, ofwel je moet een kaartje kopen. Tenzij je “vriend” bent, zoals ik al jaren, dan mag je er gratis in door een pasje te tonen. Je moet een bombastisch lelijk gebouw door met een knullig rommelige winkel  en je melden bij de werkelijk té vriendelijke vrijwilligsters. Ik krijg daar altijd een beetje kippenvel van. Je komt er wel in, maar het is een barrière.

En een ander probleem is, denk ik, dat de Hortus teveel een botanische tuin is. Natuurlijk, dat is logisch, maar het trekt niet het grote publiek. De grote differentiatie aan planten, struiken en bomen, is maar aan weinig mensen echt besteed. Men loopt niet uit voor educatief groen. En toch is het niet nodig om je door deze belerendheid te laten afschrikken. Want je kunt er prachtig wandelen. Overal zijn spannende paden, bankjes, vijvers, beschutte plekken, etc. Je weet niet wat je ziet. Ik kan het niet voldoende benadrukken: het is echt schitterend!

Daarom is het zo vreselijk jammer dat er bijna geen kip komt. Kijk nou eens hoeveel mensen er op een zonnige dag naar het Stadspark in Groningen gaan. Duizenden! De vergelijking gaat natuurlijk op meerdere fronten mank, maar de Hortus is minstens zo mooi (om niet te zeggen nog veel mooier) terwijl er nauwelijks iemand komt. Mag ik even dromen? Zou het niet prachtig zijn om van de tuin een openbaar park te maken. Ingangen aan alle zijden. Een fietspad er door. Een trimroute. Wat dieren. Nog meer beelden. Hier en daar wat kleine projectontwikkelingen in de vorm van appartementen; er is ruimte genoeg. De horeca flink oppoetsen en huppakee, je hebt een attractie van formaat. Wie zal dat betalen? Wie betaalt het Stadspark in Groningen eigenlijk? Moeten we toch maar met de stad fuseren?

De vorige columns zijn terug te lezen op www.team4.nl/nieuws/column

 

 

7 reacties

flip zegt:

Ja hoor Emiel, hier en dar wat kleine projectontwikkelingen in de Hortus, want er is toch plek zat… Hier word ik toch wel een beetje sjaggerijnig van, moet ik bekennen. Ik ben een van die Hareners die regelmatig de Hortus binnenloopt en ook regelmatig mensen meesleept omdat het zo’n heerlijke oase is. Dat je door je stukje probeert de Hortus weer even in de spotlight te zetten kan ik alleen maar toejuichen, en laat vooral elke Harenaar voor een klein bedrag Vriend van de Hortus worden, want dan kun je er gewoon altijd binnenlopen, maar laat alsjeblieft je denigrerende praatjes achterwege. Denigrerend over de vrijwilligers, over het gebouw, de winkel, het feit dat het een botanische tuin is… Maar inderdaad, je constateert gelukkig ook dat het er prachtig is. En misschien is het dan ook wel aardig om te melden dat er elk jaar een beeldententoonstelling is, en dat er iedere zomer een fantastisch festival plaatsvindt. Gewoon even opletten en komen kijken. En nee, alsjeblieft geen “kleine projectontwikkelingen”, want dan krijgen de projectontwikkelaars het weer voor het zeggen, en dat is wel het laatste wat ik bij deze oase van het noorden zou willen zien.

Jan zegt:

“Hier en daar wat kleine project-ontwikkelingen in de vorm van appartementen; er is ruimte genoeg”. Nou liever niet meneer Koopmans. Appartementen bouwen in de Hortus doet de natuurlijke habitat van de vele planten en dieren die daar leven geweld aan. Er worden toch ook geen appartementen gebouwd in het Stadspark. Er waren in het verleden al projectontwikkelaars die opperden het zuidelijke gedeelte van de Hortus te bebouwen in ruil voor tijdelijke financiering van de tuin. Dat is t

miek berends zegt:

Dat OOGmannetje kwam voor de beelden? Voor de kunst dus? En noemt het strak-funktionele entreegebouw van de Hortus bombastisch? Die zet zichzelf fijn te kijk met zijn effectbeogende introotje! Kennelijk komt hij ook nooit in een winkel en wat professioneel vriendelijk zijn is weet hij evenmin. En hij pronkt dan wel met zijn minimediawerkgever, maar wie daarmee flirt moet zich een goed observator tonen. Het entreegebouw heeft immers ook een horecafunktie? Zodat je zonder een kaartje voor de Hortus te kopen iets kunt drinken en erbij snoepen. Bijvoorbeeld als je een fietstochtje door Haren doet. Of er wandelt. Koop je en passant iets in dat winkeltje vol hebbedingetjes. Vrouwen vooral waarderen dat.

Overigens zit het zuidelijke deel van de Hortus – het Laarmanbos – veilig in zijn geheel in de nationale plantencollectie, dus daar komt geen projectontwikkelaar meer aan te pas. Terwijl we vooral ook moeten benadrukken dat er niet alleen vrijwilligers bij de kassa zitten, maar dat de hele mooie Hortus onderhouden wordt door vrijwilligers, onder leiding van één zeer professionele hovenier.

Antoine zegt:

Allemaal leuke vragen, maar de belangrijkste ontbreekt: Van wie is de Hortus eigenlijk?

Wilma zegt:

Dhr. Emiel Koopmans ( van team 4 architecten) zal er zelf belang bij hebben om te bouwen in de hortus

Bootleg zegt:

@Wilma dat was ook precies het eerste wat mij te binnenschoot! En beetje jammer dat je kleur aan het bekennen bent als je het over een bombastisch entreegebouw hebt. Zeker de kif omdat hij het niet mocht ontwerpen….

Harry Zijderveld zegt:

Men betaalt een schijntje om een heel jaar de prachtige tuinen te kunnen bezoeken. Men komt hier om te ontspannen, te wandelen, te kijken en te genieten van de geuren en kleuren en de wisseling van de seizoenen te bewonderen. Naast onder andere de Laarmantuin (Nationaal erfgoed), de rotstuin (waar vandaan een prachtig uitzicht over de tuinen) de Keltische tuin is er de – voor Europa unieke – Chinese tuin te bewonderen.
Verder is de Hondsrugtuin in ontwikkeling die in de plaats komt van de reeds gesloopte kassen. Bij elkaar ruim 21 hectare puur natuurlijk genot. Het is een gruwel om te bedenken dat er hier en daar appartementen zouden komen. De Hortus is niet te vergelijken met een openbaar toegankelijk stadspark.
De Hortus wordt in stand gehouden door een grote groep enthousiaste en gedreven vrijwilligers. Als deze meneer zich eens had verdiept in de agenda – prima leesbaar op de site – dan had hij kunnen zien hoeveel er wordt georganiseerd. Om maar wat te noemen: beeldententoonstellingen, klassieke concerten, rondleidingen, plantjesmarkt, etc. Dit alles vrijwel zonder subsidie van gemeente of provincie. Ook de geschiedenis van de Hortus staat beschreven op de site.
Hoewel je van mening kunt verschillen over de producten in de winkel voorziet deze winkel wel in een structurele bijdrage van de inkomsten en is daarom ook belangrijk.
En om het toegangsgebouw bombastisch te noemen is een kwalificatie die kant nog wal raakt. Bombastisch betekent volgens van Dale: opgeschroefd, hoogdravend, gezwollen, hol, opgeblazen, opzichtig, pompeus, pathetisch. Geen van deze termen is van toepassing op deze entree. Van een architect verwacht ik meer nuance.
Je zou voor het schrijven van zo’n stukje wellicht ook van te voren eerst wat mensen die direct betrokken zijn bij de exploitatie van de Hortus wat informatie en toelichting kunnen vragen.
Tenslotte: hoewel ik geen biotoop ben en nauwelijks iets weet van wat hier groeit en bloeit wandel ik bija elke week door de Hortus – en dat is elke keer genieten. Ik vind dat Haren blij mag zijn met dit unieke tuinencomplex en zit niet te wachten op een attractiepark annex pretpark op deze plek.

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.