De krant die je leest van A tot Z
Vrijdag 17 Juli, 2026
Deze post is bekeken 106 keer.

zaterdag 23 januari 2016

Column:

Column Huub van ’t Hek januari 2016: Wie of wat is de wijnstok?

Door: Redactie

Bijbelse vergelijkingen zijn vaak homerisch mooi. De parabel van de wijnstok in het evangelie van Johannes laat zien hoe diep de wijncultuur was ingegroeid in de Israëlische, Filistijnse en Syrische samenleving van meer dan 2000 jaar geleden. Een wijncultuur die nooit is weg geweest, maar die ernstig heeft geleden onder de aanhoudende strijdcultuur van het Midden-Oosten. De parabel zegt ons dat wij de ranken van een wijnstok zijn. Dat er iemand moet zijn die de ranken van de wijnstok zo goed verzorgt, dat wij tot in lengte van dagen gezond blijven. Zo loopt bij mij oom Klaas over mijn netvlies. Hij was een gezien druivenkweker in het Westland. Eén keer per jaar kwam hij naar Haren om ons te helpen met het krenten van de vier wijnstokken. Liefdevoller dan in zijn handen heeft een druif zich nooit gevoeld. Nadat hij was overleden is de opbrengst van de wijnstokken nooit meer zo groot geweest. Is Europa een wijnstok? Is Nederland een wijnstok? Is Haren een wijnstok? Zo ja, wie zijn dan de ranken? Alleen de oorspronkelijke bewoners? Of ook alle soorten die zich in de eeuwen der eeuwen hier als vluchteling hebben gevestigd? Wie heeft er voor al die ranken zo goed gezorgd, dat zij tot in lengte van dagen gezond zijn gebleven? Oom Klaas had één overtuiging: de levensvatbaarheid van de druif. Als die er was, kon hij zorgen en kweken. Wat niet levensvatbaar was, sneed hij af en wierp het weg. Doe je dat niet, dan hoor je het in Keulen donderen, zei hij altijd. In Keulen heeft het gedonderd en niet te zuinig. Omdat de wijnstok en de ranken zo slecht verzorgd zijn, dat zij niet tot in lengte van dagen gezond kunnen blijven. Wees niet te zuinig met krenten, anders gaat je wijnstok naar de Filistijnen. Oom Klaas, ik hoor het hem nog zeggen.
Huub van ’t Hek / www.hektic.nl

2 reacties

Paul van Weringh zegt:

Je begon best leuk Huub, maar gaande het verhaaltje proef ik toch een soort aversie tegen vluchtelingen. Wat bedoel je nu precies te zeggen? Het zijn niet alleen maar vluchtelingen die wijnoogst bepalen. Er zijn ook nog steeds autochtone mensen die de wijn zuur maken. “Wees niet te zuinig met krenten” dus bij enige twijfel of deze vluchteling een goede rank zal worden verwijder je hem van de wijnstok. Geldt dit dan ook voor “onze eigen mensen”?

Mensen zijn geen druiven, tegen druiven kun je praten wat je wilt maar daar worden ze niet beter of lekkerder van. Mensen kun je vormen, veranderen, dingen bijbrengen. Mensen pluk je niet van een wijnstok om ze vervolgens gewoon maar weg te gooien. Waar gooi je ze dan heen? Echt een waardeloze parabel Huub. Johannes had daar toch een betere kijk op denk ik 2000 jaar geleden.

Het “krenten van mensen” doet me denken aan een hele foute man die er 75 jaar geleden voor zorgde dat het helemaal mis ging in de wereld.

Huub van 't Hek zegt:

@Paul van Weringh, hoe hoog had ik je ingeschat! Ook jij struikelt over de calvinistische drempel van het niet kunnen omgaan met metaforen. Het zij je vergeven. Maar reageer aub op wat ik wel geschreven heb. De metafoor zegt dat de kwaliteit van leven wordt bepaald door de wijngaardenier. Oom Klaas dus. Krenten is bepalen welke ranken wij toelaten tot het groeiproces aan de wijnstok. Frans Timmermans zegt dat wij aan de wijnstok Europa 60% te veel ranken toelaten onder het mom van de vluchteling. Dat is de tekst van oom Klaas. Wees zuinig in je toelatingsbeleid, zegt oom Klaas, opdat jij de mensen die je wel kunt toelaten een volwaardig bestaan kunt bieden. Het gaat om de levensvatbaarheid, zegt oom Klaas, ook van de nieuwe ranken. De misdaad is dus niet dat een nieuwe rank wil groeien, de misdaad is dat een geordende wijnstok geen wilde ranken verdraagt. Het is en blijft dus een wonderschone parabel voor de mensen die met deze Homerische vergelijkingen kunnen omgaan. Wie oren heeft om te horen, dat hij hore!

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.