De krant die je leest van A tot Z
Maandag 13 Juli, 2026
Deze post is bekeken 135 keer.

woensdag 26 oktober 2016

Column:

Nieuwe column OOG Emile Koopmans: De Frietschans

Door: Redactie

Column oktober 2016
De Frietschans

Over de architectuur van de nieuwe Rietschans zal ik nog schrijven. Je moet ze even de tijd geven om de laatste dakgoten te monteren en de kinderziektes van de bediening te genezen. Dat deed ik bij de Dame ook. Maar wat ik ook schrijf: het is altijd reclame. Althans volgens de oude marketing-regel. Mijn stukje over de Dame was overigens poeslief en tegelijkertijd snoeihard, volgens de glimmende hoofdredacteur. Dat kan beide.

Het voordeel om even te wachten is ook dat ik rustig commentaren kan sparen. Want die komen er! Niet te geloven. En één van die commentaren wil ik alvast met u delen. Maar eerst wil ik mijn eigen verontrusting uitspreken over de toename aan eetzalen en terrassen rond het meer. En er komen binnenkort nog twee bij! We hebben al: Il Lago, Kaap Hoorn, het Scandinavisch Dorp, De Dame, de Zuidwesthoek, de VWDTP, de Paalkoepel en de Rietschans. Er komen bij: een glazen paviljoen aan het water bij het Hampshire Hotel en, jawel, een patatloket van twee verdiepingen met (dak)terrassen bij het strandje. Een soort dependance van de Rietschans, want het wordt straks geëxploiteerd door dezelfde eigenaren. Waar gaat het heen? Eten we zoveel meer dan vroeger? En wie gaat er het eerst failliet? Wie haalt van hen de kerst, als het ware.

logo-de-rietschans_def1

Een mooi commentaar op de Rietschans kwam er van grafisch ontwerper Koos Staal. Een regelmatige supporter van deze column, die ik al eens eerder citeerde over de stapelletters bij de Huisarts. Het bleef daar nog lang rumoerig in de wachtkamer. Deze keer verbaasde Koos zich over het plastic logo op de nieuwe gevel. Aan de Meerweg, zegt hij, is een imposant complex neergezet. Aandacht voor de stijl van gebouw en de omgeving straalt ervan af en verdient waardering. Spijtig vind ik dan dat het typografisch knullige, oubollige logo op de muur een stijlbreuk is. Heel even dacht hij: dit past eerder op een snelwegrestaurant of cafetaria maar niet bij de ambitie en pretentie van de Rietschans. En dat vindt Koos jammer. Deze herrijzenis van de nieuwe Rietschans, was een uitgelezen kans om van dit versleten logo af te komen, en ook een grafische vormgeving te presenteren passend in de huidige tijd en bij de allure van deze uitgaansgelegenheid. Tot zover Koos. Om een steuntje in de rug te geven (voor nóg een horeca-eet-ablissement) heb ik Koos uitgedaagd om voor de dubbeldekse patatdependance, die straks aan het strandje gebouwd wordt, een beter logo te ontwerpen. Hij heeft belangeloos meegewerkt. Met een knipoog zult u begrijpen. We hebben ook al een naam. En die bekt zó lekker weg: je krijgt gewoon weer zin in een patatje mét.

De vorige columns zijn terug te lezen op www.team4.nl/nieuws/column
frietschanspuut_def1

22 reacties

Harm Jan Verweij zegt:

In augustus 2014 werd de Rietschans getroffen door een blikseminslag en brandde volledig af. Het betrof een mooi karakteristiek pand, was geheel passend in de omgeving, werd omringd door een mooi aangelegde tuin met veel kunstobjecten en het geheel ademde een intieme sfeer. Er stond een groot bord aan de Meerweg waarop de beide koks zichzelf voorstelden en de hele uitstraling was er één die mij deed vermoeden dat het niet lang zou duren alvorens dit etablissement zijn eerste Michelin ster zou mogen ontvangen.

De brand maakte een einde aan dit alles maar de eigenaar zou goed verzekerd zijn. Toch liet de herbouw lang op zich wachten, het werd al snel duidelijk dat het niet de bedoeling was om het oorspronkelijke pand volledig in oude luister te herstellen, er zouden aanpassingen komen, begreep ik destijds. Pas dit voorjaar werden de werkzaamheden eindelijk begonnen.

De bouw voltrok zich in een zeer hoog tempo en al even snel bleek dat er van enige vorm van aangepaste herbouw geen sprake was: er werd iets totaal anders neergezet. Inmiddels is het resultaat voltooid en de aanblik is ontluisterend. Het pand is gebouwd in een goedkope sporthalstijl, het is veel te kolossaal voor de omgeving en de inspirerende tuin heeft plaatsgemaakt voor een steenvlakte voor het parkeren van auto’s.

Het gebouw heeft de uitstraling van een fastfood restaurant, een soort McDonalds of Burger King en doet in niets meer denken aan het oorspronkelijke etablissement. Het had beter geplaatst kunnen worden op een industrieterrein langs een snelweg. En, om de wansmaak te symboliseren: het gebouw heeft als logo een afbeelding gekregen van twee lisdodden. Ook het verschil tussen riethalmen en lisdodden is de eigenaar blijkbaar onbekend.

Het zou kunnen zijn dat voor de eigenaar de nieuwe opzet een commerciële meesterzet is, ik kan het niet beoordelen, maar onwillekeurig vraag ik me af hoe het mogelijk is geweest dat het huidige ontwerp op de betreffende locatie gebouwd heeft mogen worden.

Ik ben in ieder geval vastbesloten er nooit een voet over de drempel te zetten en eigenlijk hoop ik een beetje dat het gebouw in zijn huidige vorm geen lang leven beschoren zal zijn. Er bestaat al teveel wansmaak in de wereld en bliksems willen nog wel eens wonderen verrichten.

Walter Hoogesteger zegt:

Harm Jan,
Dat moet je juist wel doen Harm Jan! Naar binnenstappen en genieten van het chique interieur en de terrassen.
Je komt er levensgroot de zelfde “sigaren” tegen als buiten op een wand zo mooi in een van de prachtige zalen tegen. Bij het terras ligt nog een oude houten roeiboot van de firma Helder,waarin ik met mijn meisje 50 jaar geleden nog roeien.
De bediening serveert in de zelfde marine pakjes als die wij op de op de allernieuwste cruiseboot De Koningdam van de Holland Amerika line tegen kwamen. Kortom stap naar binnen en geniet van een heerlijke Helder Visser vissoep die herinnerd aan de oude glorie van weleer en de uitstraling van nu met groene grassen die even moeten aanslaan en voor het natuurlijk evenwicht gaan zorgen.

Peter zegt:

Ik ben er één keer geweest en wist meteen: ik hoor niet tot de doelgroep van de Rietschans 2.0. Prima. Nu maar hopen dat er ooit nog een kwaliteitszaak aan die waterplas komt. Net als De Dame is dit mij een beetje te veel ‘format-horeca’ zonder hart.

De Rietschans - Renate Snoeijing zegt:

Beste Harm Jan Verweij,

U vindt ons pand niet mooi. Smaken verschillen, dus dat kan.

Maar dat u ons na de vorige blikseminslag (waarbij gelukkig alleen materiële schade te betreuren viel) nogmaals een blikseminslag toewenst, gaat alle fatsoensnormen te buiten.

Wij zijn een gastvrij bedrijf aan het Paterswoldsemeer waar iedereen welkom is en waar iedereen een mening over mag hebben. Echter aan die mening zitten wat mij betreft wel grenzen. U praat hier niet over een stenen gebouw, u heeft het over een bedrijf waar mensen zich met hart en ziel in zetten om het gasten naar hun zin te maken. Zo’n opmerking komt dus hard aan!

En ik zou u dan ook willen verzoeken om eens in onze schoenen te gaan staan en uw laatste alinea nog eens te lezen. Ik ben benieuwd hoe u het dan ervaart!

En mocht u zich bedenken en toch nieuwsgierig zijn naar wat er achter onze muren zit, dan bent u van harte welkom en geef ik u graag een rondleiding!

Met gastvrije groet,

Renate Snoeijing
De Rietschans

Herald zegt:

@Harm Jan Verweij, smaken verschillen gelukkig. Misschien bent u niet het type mens voor een restaurant van allure maar meer het type voor een frietkraam. De frietschans wellicht?
De Reitschans is een prachtig gebouw geworden. Mooi materiaalgebruik, de juiste keuze van bakstenen, houtwerk en stalen kozijnen. Als je er binnenkomt dan waan je je in een wereld van stijl, luxe en kwaliteit.
Het logo op de gevel is een beetje jammer. Persoonlijk had ik niet voor die blauwe lichtbak gekozen. Maar ook voor deze lichtbak zijn er vast weer mensen die dat wel mooi vinden.

Henk zegt:

@ Harm Jan, Het wensen van een volgende blikseminslag is wel heel erg triest Schaam je diep met je mooie verhaaltjes. De lezer weet nu ook hoe je denkt. Als meneer iets niet aanstaat… Opruimen… Walgelijk

ben zegt:

@ Harm Jan Verweij,

Er is een gezegd dat ongeveer gaat als volgt:
It takes all kind to make a world

U wordt gerespecteerd, respecteer een ander dan ook.
Juist omdat er zoveel verschillen zijn is er voor ieder wat wils. De Rietschans wellicht niet an u besteed wel aan anderen.

Harm Jan Verweij zegt:

@ De Rietschans – Rena

Ik heb in mijn reactie op dit forum mijn diepe teleurstelling geuit over de gang van zaken over wat de herbouw van het oorspronkelijke etablissement “De Rietschans” had moeten worden en als ik mijn wens uit dat het huidige pand zo snel mogelijk weer van de betreffende locatie verdwijnt dan heb ik daarmee niet de hoop geuit dat daar iemand fysiek het slachtoffer van zou worden. Dit was bij de oorspronkelijke blikseminslag gelukkig ook niet het geval. Ik neem aan me hiermee voldoende verduidelijkt te hebben, mocht er überhaupt van enige onduidelijkheid hieromtrent sprake zijn geweest.

Verder, de meeste onvrede die ik heb kan ik de ondernemers van de Rietschans niet verwijten, de gemeente Haren is meer de laakbare partij in dezen. Ik begrijp niet dat de bevoegde autoriteiten een vergunning hebben verleend voor de bouw van een pand dat op geen enkele wijze aansluit bij de omgeving: niet qua schaal, niet qua architectuur en dat ook niet beschouwd kan worden als een vorm van herbouw van de oorspronkelijke Rietschans.

We hadden in de directe omgeving al enkele kleinere horecagelegenheden als de seizoenssnackbar in de Lijte, Café het Friesche Veen, de Paalkoepel en een wat grotere: de Twee Provinciën. Daar is nu een heel groot complex bijgekomen: de Rietschans-nieuwe-stijl. Bij de Lijte is nog een extra horecagelegenheid gepland, heb ik begrepen, en het lijkt erop dat de omgeving steeds meer een soort snack-Boulevard aan het worden is.

Tenzij het totale aantal bezoekers beduidend zal toenemen voorzie ik een concurrentieslag en ontstaat voor de reeds aanwezige ondernemers de noodzaak om een groter deel van de clientèle naar zich toe te trekken en dan vraag ik me af of we op enige termijn meer schaalvergrotingen van horecagelegenheden in de omgeving tegemoet kunnen zien, ik denk met name aan café het Friesche Veen. Dit etablissement is zijn bouwkundige hoogtijdagen allang voorbij en stel je toch eens voor dat hier straks ook een horecagelegenheid komt die vele malen groter is dan het huidige pand.

Het gaat om een omgeving die gesitueerd is tussen twee belangrijke natuurgebieden: het Friesche Veen en het Paterswoldse Meer en als er sprake zou moeten zijn van horecagelegenheden: dan liever niet teveel, zoveel mogelijk kleinschalig en zo goed mogelijk ingepast in de bestaande natuurrijke omgeving en dan detoneert de Rietschans-nieuwe-stijl in elk opzicht. En dan kom ik terug op mijn oorspronkelijke bijdrage: dit pand had in deze vorm nooit op deze locatie gerealiseerd mogen worden.

Henk zegt:

@ Harm Jan. Wederom mooie verhaaltjes om uw ware aard te verschuilen, als het Harm Jan niet aanstaat moet het maar verdwijnen maakt niet uit hoe. Gelukkig heeft uw denkwijze in deze democratie geen kans.

Ben zegt:

@Harm Jan Verwi,

Bestemmingsplan, bouwvergunning, instpraak procedure en alles wat daarbij hoort aan u voorbij gegaan?
En de optie om evemtueel contact openem met de eigneaar van het pand, ook niet aan gedacht in de voorbereidende procedure om het pand te vervangen?

joost zegt:

@Harm Jan Verweij

Triest verhaal van uw zijde en de wens voor een blikseminslag slaat nergens op……… Is het afgunst misschien? Is het een stukje maskeren van uw eigen onvermogen om iets van het leven te maken. U bent die man uit Groningen die iedere dag in sjofele kleding met een emmer duivenvoer aan uw fiets door Haren heen fietst en mensen hoofdschuddend na ziet staren. Van mij mag u hoor! Het internet blijft voor u dan dan kennelijk de enige veilige plaats om nog gehoord te worden. Lees uw tekst nog eens door en begrijp dat de wereld anders in elkaar steekt.

Harm Jan Verweij zegt:

@ Ben

Daar heb je inderdaad een punt. Nee, ik heb me totaal niet bezig gehouden met de bouwvergunning en de mogelijkheid tot inspraak. Ik had ook geen reden om achterdochtig te zijn, de berichtgeving in de media over het onderwerp ging over herbouw met enige aanpassingen. Een direct omwonende die wel de plannen bestudeerd had vertelde me dat zij zich geen moment gerealiseerd had dat de nieuwbouw zo kolossaal zou worden. Was dit wel het geval geweest dan zou zij zeker gebruik hebben gemaakt van de mogelijkheid tot inspraak.

Het lijkt me dat de bezwaren die ik genoemd heb toch vooral overwegingen hadden moeten zijn van het bevoegd gezag tijdens de vergunningsverleningsprocedure, zo bijzonder zijn mijn bedenkingen niet. De inpasbaarheid van van een bouwontwerp in de bestaande omgeving is eigenlijk altijd een standaard beoordelingscriterium.

Ik ben bang dat de voor de hand liggende les is dat naïef is te veronderstellen dat vergunningverlening in principe in goede handen is bij het bevoegd gezag. Echter, ik ben toch echt niet van plan om voortaan alle voorgenomen bouwvergunningen in Haren, Paterswolde en het zuiden van de stad ter beoordeling op te vragen. Als er sprake is van maatschappelijk controversiële ruimtelijke plannen dan krijg ik die normaliter altijd wel doorgezonden. Blijkbaar heeft iedereen hier liggen te slapen en, inderdaad, ik ook.

Mr wempe zegt:

Ik volg altijd het nieuws en de reacties, als inwoner van glimmen. Dit is niet meer een gezonde discussie. Stop ermee.

Carlo zegt:

Prima gegeten daar. Een goede saté en een mooie burger. Dit alles in een rustige sfeer. Helemaal goed.

(er is nog nooit een kok gevonden die koken kan voor alle monden)

de bestrijder zegt:

Dat de Rietschans opnieuw is herbouwd is goed maar had het nu zo groot gemoeten? Nu lees ik dat de Frietschans ook uit twee verdiepingen en een dakterras gaan bestaan. Wordt het er mooier erop door groots te bouwen. Nee ik denk van niet men haalt de ruimte uit de lucht weg en kijk je tegen hogere gebouwen aan in plaats van een wijds uitzicht. Het is toch de bedoeling dat er een frietzaak blijft of zijn men tot in de latere uren open wat tot overlast gaat veroorzaken! De camper plaatsen die er zijn aangelegd en zomers ook op de parkeerplaats staan zien straks een Frietschans met uitzicht voor hun neus staan. Weg uitzicht en bedankt Koos Staal voor je ontwerp zogenaamd kosteloos. Verdere verminking om het meer heen. We zullen binnen een jaar wel vernemen wie als eerste omvalt en dan staat er een groot gebouw leeg met dank aan de ontwerpers die dat heeft bedacht te bouwen van een gewoon pand waar de gewone man zich thuis voelt en niet zulke yuppen gevoel krijgt waar men bij sommige bedrijven de deur wordt gewezen omdat je er te gewoon eruit ziet. Succes!

peter zegt:

En dan zijn ‘we’ bang voor een mogelijke bouwwoede van de stad Groningen bij herindeling…..
zucht….

F Vollebergh zegt:

@ Harm Jan Verweij
U kunt via http://www.overheid.nl aangeven van welk gebied (kan ook van heel het Harens grondgebied) u de ontvangen/afgegeven vergunningen wilt ontvangen, op soort gesorteerd. U krijgt een no reply naar uw e-mailadres.
Iedereen kan nu gewoon lekker door slapen

Willem zegt:

@ Joost

Helemaal mee eens , zie hem ook regelmatig bij AH bedelen om broodkruimels .
Te triest voor woorden.

J. Burger zegt:

Het zogeheten patatloket moet geen twee verdiepingen worden. Dan is de kleinschaligheid aan het meer bij de Meerweg helemaal weg. Is het woord patatloket misleidend?

manon zegt:

Blijkbaar is de Rietschans nog niet groot genoeg. Tijdens een bezoekje aan het restaurant kreeg ik te horen dat er nog een groot dakterras op de Rietzaal komt. Mooie verrassing, want dit blijkt gaande weg de bouw te zijn besloten en staat toch echt niet vermeld in de verleende bouwvergunning….

Robert zegt:

Grappig dat Harm Jan Verweij afscheid neemt van dit forum vanwege het ontbreken van fatsoensnormen en dat daar een volledig artikel aan wordt gewijd op HdK. En dat nadat hij de wens heeft uitgesproken dat het bedrijf van hardwerkende ondernemers maar spoedig in de brand mag vliegen….
Het typeert Verweij dat hij HdK heeft verzocht dat er niet gereageerd kan worden op het afscheidsartikel.

Het is goed dat mensen die zich niet aan de fatsoensnormen houden worden geweerd, maar om ze gelijk een afscheidsartikel te geven gaat wel heel ver!

antoine zegt:

Ben er eindelijk een keer wezen eten. Van binnen is het gebouw net zo kil als van buiten. Wie er tijdens de winter gaat eten, kan maar beter zijn jas aanhouden: vooral langs de tafels nabij ramen en wanden voel je een koude tocht langstrekken (ondanks de tochtsluis bij de ingang). Geen genoegen helaas, zeker niet als de bediening ook nog eens te wensen overlaat.

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.