Actiecomite onderbouwt bezwaren

Het actiecomite Haderaplein, dat zich verzet tegen de gang van zaken rond de bouw van het nieuwe gemeentehuis in Haren, heeft vandaag een brief gezonden naar de gemeente Haren. Daarin staan alle grieven en twistpunten op een rij. De brief is ook in het bezit van onze webredactie. Wij publiceren de brief onderaan dit webbericht, opdat lezers de argumenten van de actievoerders kunnen beoordelen. Op de foto wethouder Liesbeth Boekel, die verantwoordelijk is voor het project.[b]Geen ruzie, maar verschillende opvattingen [/b]
Herman Heijtmeijer van het actiecomite Haderaplein heeft een goed gesprek gehad met projectleider Frits Kamminga van de gemeente Haren. Een twist tussen beiden werd voor het grote publiek zichtbaar op de website van Haren de Krant. Daarin reageerde Kamminga fel op suggesties die door de actiegroep waren gewekt, als zou de gemeente Haren de budgetten voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis willen overschrijden. Kamminga vond dat het comite met foute informatie stemming maakte en omwonenden van het Haderaplein op het verkeerde been zette. Frits Stavast, woordvoerder van het actiecomite, houdt echter vast aan de stelling dat de gemeente Haren onduidelijkheid creeert rondom de financiering van het nieuwe gemeentehuis. Kamminga heeft gelijk dat hij zijn uiterste best doet om binnen de 11,3 miljoen euro te blijven, maar hij gaat daarbij voorbij aan kosten die de gemeente gaat maken in samenhang met zijn project. Die kosten rekent Kamminga niet toe aan zijn project, maar die kosten worden door de gemeente wel gemaakt, zegt Stavast. Hij zegt dat wellicht buiten het gezichtsveld van Kamminga er maar liefst 1,3 miljoen meer zal worden uitgegeven aan bijkomende kosten, die niet direct hoeven worden gerelateerd aan stenen en metselspecie. Het zou volgens het comite dan b.v. gaan om sloopkosten, kapitaalvernietiging van het bestaande Raadhuis, sociale woningbouwambities en een verlies op het Komplan. Verder zegt Stavast dat de Kamminga denkt 5,3 miljoen op te halen door verkoop van het Haderaplein aan een projectontwikkelaar. Maar intern houden ambtenaren rekening met slechts 4 miljoen, zegt Stavast. Met dat laatste legt hij feitelijk al een vermomde kostenverhoging van 1,3 miljoen aan de oppervlakte, zo lijkt het. Bovendien zegt hij zijn betoog te kunnen onderbouwen met verschillende stukjes informatie die hij optekent uit raadsvergaderingen, antwoorden van wethouders tijdens raadsvergaderingen en een accountantsverslag, waarin volgens hem dezelfde vraagtekens werden vermeld bij de financiering van het project. Volgens Stavast staat in dat verslag dat de eigen bijdrage van de gemeente aan nieuwbouw was opgetrokken naar 6,6 miljoen en dat de gemeente hiermee een fors dekkingsrisico loopt. Die informatie heeft het college eerst achtergehouden voor de raad, maar die kwam toch aan het licht toen het verslag openbaar werd, zegt Stavast. Een overzicht van de puzzelstukjes waarmee zijn betoog wordt onderbouwd staat hieronder. We hebben met Frits Kamminga een goed gesprek gehad naar aanleiding van de publicaties, zegt Stavast. Ik begrijp zijn irritatie ook heel goed vanuit zijn gezichtspunt. Binnen de grenzen van zijn project heeft hij gelijk, maar als je het breed ziet, heeft hij geen gelijk. Volgens Stavast wil Kamminga liever niet worden geconfronteerd met zijn bewijslast, omdat hij vindt dat die niet bij zijn project behoort. Maar het is volgens hem dan niet te begrijpen dat hij het actiecomite beticht van het verspreiden van foute informatie.
Binnenkort gaat de actiegroep spreken met gemeentevoorlichter Arjen van Leeuwen om te bespreken hoe de communicatie rond dit project eventueel kan worden verbeterd.
Vandaag heeft het actiecomite een brief met inhoudelijke bijlagen en bewijsstukken gezonden aan de gemeente. De brief is ook in het bezit van onze webredactie en wordt hieronder integraal gepubliceerd.
Geachte heer Kamminga,
U hebt in de media te kennen gegeven dat u graag de beschikking zou willen krijgen over de gemeentelijke documenten waarnaar werd verwezen op de website van Haren de krant.. Dat is natuurlijk buitengewoon eenvoudig en wij kunnen u op uw wenken bedienen:
Deze documenten zijn namelijk toegankelijk voor het publiek en bovendien zijn ze, zonder enige noodzaak van beroep op de openbaarheid bestuur, door de gemeente Haren zelf verstrekt. Dat u, als gemeentelijk projectleider niet van deze gemeentelijke documenten op de hoogte bent, verbaast ons als comite.
Sinds 2003 zijn wij als comite in gesprek met de bestuurders van de gemeente Haren: Burgemeester, wethouders en gemeenteambtenaren. Toen de gemeente met een enquete kwam waarin men kon kiezen uit een vijftal visies op een nieuw gemeentehuis, hebben we een actie gehouden waarbij burgers aan konden geven of zij wel een nieuw gemeentehuis wilden hebben op de aangegeven locatie. Bij de enquete van de gemeente werden helaas geen vragen aan de burgers gesteld die betrekking hadden op de gemeenteplannen voor de rest van het Haderaplein en over de locatie van het nieuwe gemeentehuis.
Bij onze actiecomite hebben inmiddels ruim 800 inwoners van de gemeente Haren zich rechtstreeks aan onze zijde gevoegd (exclusief de 200 a 300 tegenstemmers die de gemeente Haren heeft ontvangen). Omdat we ook in 2006 in een publieksenquete gesteund zijn door 1200 reacties mag duidelijk zijn dat wij gesteund worden door een groot deel van de Harense bevolking.
Onze acties hebben als redenen:
– het ontbreken van deugdelijke financiele onderbouwing voor een nieuw gemeentehuis.
– het ontbreken van deugdelijk onderzoek voor eventuele renovatie van het bestaande gemeentehuis;
– het ontbreken van een reele noodzaak voor een nieuw gemeentehuis;
– Daarnaast hebben we bezwaren om een eventueel nieuw gemeentehuis langs de rand van het Haderaplein te plaatsen op een voor Haren onooglijke locatie.
Sinds 2006 hebben wij als comite Raadhuis Haderaplein verschillende malen consequent schriftelijk en mondeling gevraagd en aangeboden een toelichtend gesprek te voeren met u en andere vertegenwoordigers van de gemeente Haren. Hier is geen enkele keer gebruik van gemaakt. Ook een aangekondigd rondetafelgesprek over zon belangrijk onderwerp als nieuwbouw gemeentehuis is helaas in de zomer van 2007 zonder duidelijke reden afgelast. Een recent verzoek voor een nieuw rondetafelgesprek te organiseren is door de gemeente tot op heden niet gehonoreerd. Dit betreuren wij zeer.
Wij betreuren daarom ook ten zeerste dat in de media een sfeer is ontstaan van een tegenpartij terwijl wij in de afgelopen jaren voldoende blijk hebben gegeven van het streven naar een duidelijke en heldere transparante manier van communicatie.
Ook willen wij met nadruk vermelden dat het comite niet alleen maar bestaat uit enkele omwonenden, integendeel, er is brede steun uit de gehele gemeente.
De documenten waar u naar op zoek bent en die wij hebben verzameld zijn de volgende:
– Het Raadsbesluit van 17 juli 2006 met de kaderstelling voor een nieuw te bouwen gemeentehuis.
– Het verslag van de gemeente accountant d.d. 15 april 2008 over het jaarsverslag 2007 te vinden op de internet site van de gemeente Haren.
– Uw eigen besparingsbrief gericht aan de gemeenteraad dd 16 november 2007
– Het interview met wethouder Boekel gepubliceerd dd 25 februari 2008 met de titel : Wethouder niet van stuk door poll op de site van Haren de krant.
– Het antwoord van Mevr. Boekel j.l. juni, naar aanleiding van vragen van een raadslid met betrekking tot de integrale begroting voor de nieuwbouw
– De gemeentelijke nota reserves en voorzieningen in de raadscommissie behandeld dd 10 juni 2008 te vinden op de internetsite van de gemeente Haren,
Staat u ons toe de bovenstaande documenten kort toe te lichten
Het raadsbesluit gaat uit van een integraal nieuwbouw budget van 11.300.000, met een opbrengst uit verkoop Haderaplein van 5.300.000.
In het publieke verslag van de accountant over het jaarverslag 2007 schrijft deze op bladzijde 5, dat door een raadsbesluit een verlies als gevolg van het Komplan project van 792.000 goedgemaakt moet worden door het project nieuwbouw gemeentehuis.
Verder schrijft de externe accountant dat met het door de raad vastgestelde maximum van 6.000.000 voor het gemeentehuis op basis van globale schattingen nu wordt uitgegaan van een benodigde opbrengst van het Haderaplein van 6.600.000. Beide bedragen samen opgeteld geven dus nu een bedrag van 12.600.000. Dit bedrag is dan het totale integrale projectbudget van de nieuwbouw van het gemeentehuis.
Het verschil tussen het totale projectenbudget 12.600.000 en de bij u bekende 11.300.000 bedraagt 1.300.000 waarvan dus 792.000 het verlies als gevolg van het Komplan. Het verschil van 508.000 wordt door uw wethouder verklaard in haar beantwoording van vragen van raadsleden. Zij verklaart dat dit bedrag gereserveerd is voor sociale woningbouw. Naar onze mening is met het raadsbesluit van 17 juli 2006 bedoeld dat dit laatste bedrag echter volledig deel uit maakt van de eerste deelbegroting.
De externe accountant maakt op 15 april 2008 verder melding van benodigde minimale opbrengsten uit verkoop Haderaplein van 6.600.000 ter dekking van het totale integrale projectplan. Op aangegeven van het college is de gemeenteraad van Haren op 21 april 2008 echter akkoord gegaan met een maximaal bedrag van 5.300.000. De externe accountant schrijft verder dat deze beoogde opbrengst voor de gemeente Haren een ernstig financieel risico is.
Op de site van Haren de krant maakt wethouder Mevr. Boekel op 25 februari 2008 bekend dat zij een opbrengst verwacht van 4.000.000 uit verkoop van het Haderaplein.
Op vragen van de gemeenteraad in april 2008 hoe het extra projectenbudget van 1.300.000 te dekken geeft het college begin juni 2008 antwoord dat de opbrengst van het Haderaplein nu ineens kan worden geschat worden op 6.100.000. Dit betekent een verwachte opbrengst vermeerdering in 4 maanden tijd van maar liefst 2.100.000! Het is daarom dan ook dat de accountant in zijn verslag schrijft dat de gemeente Haren een aanzienlijk dekkingsrisico loopt met het project nieuwbouw gemeentehuis.
Het college heeft tot op heden geen berekening gemaakt van de kosten verschillen tussen het oude Raadhuis en het nieuwe gemeentehuis. Zij heeft zich op het standpunt gesteld dat een nieuw gemeentehuis goedkoper is dan het oude Raadhuis. Na aandringen van ons comite en vragen van de PvdA heeft u in uw eigen brief uit 2007 een bedrag genoemd van 62.700 aan besparingen. U heeft geen uitspraak gedaan over het bestaan van verdere kostenverschillen.
In de nota reserves en voorzieningen door een financiele collega van u opgesteld en door de gemeenteraad van Haren behandeld op 10 juni 2008, wordt dan toch gemeld op pagina 5, dat gemeente Haren als gevolg van de nieuwbouw van het gemeentehuis meer kapitaallasten (rente) zal moeten betalen.
Op basis van de door de gemeente zelf gepubliceerde begrotingsinformatie 2008 is af te leiden dat de huidige rentelasten 33.087 bedragen. De nieuwe rentelasten zullen op basis van 5,3% uit het raadsbesluit van juli 2006, met een netto investering van 6.000.000 maar liefst 318.000 bedragen. De gemeente Haren gaat dus 284.913 meer aan rentekosten betalen. Overigens zoals u ook weet is de rente inmiddels wel verder gestegen boven de 5.3%.
Ook in dezelfde openbare nota van een van uw financiele collegas wordt stilgestaan over de extra afschrijvingskosten als gevolg van nieuwbouw. Wederom op basis van de door gemeente op het internet zelf gepubliceerde begroting 2008 is af te leiden dat de extra kosten 99.966 op jaarbasis bedragen.
De totale hogere exploitatiekosten, onder aftrek van de door u aan de raad gemelde besparingen, bedragen dan 321.379 op jaarbasis. Dat is ongeveer 17 a 20 per inwoner van Haren, voor een gemiddeld gezin 80 extra uitgaven per jaar, voor een periode van minimaal 40 jaren.
Resume
De door uw financiele collegas gehanteerde integrale begroting voor het gehele project bedraagt miniaal 12.600.000.
Op basis van de door uw eigen organisatie gepubliceerde openbare documenten komt ons comite tot de conclusie dat de beoogde opbrengst van het Haderaplein nu minimaal 6.100.000 moet bedragen voor een sluitende begroting. Met een nog te dekken bedrag van minimaal 500.000 uit andere bronnen.
De wethouder schat in dat 4.000.000 aan opbrengst uit verkoop Haderaplein mogelijk is. De gemeente heeft een minimaal financieel risico van 2.100.000. Door de gekozen verschillende bouwprocedures doet dit financieel risico zich dan voor na de nieuwbouw van het gemeentehuis en sloop oude Raadhuis.
Op basis van uw deelbegroting van 11.300.000 voor een nieuw gemeentehuis bedragen de hogere exploitatiekosten na 2011 minimaal 321.000 per jaar..
Wij hebben het volste vertrouwen dat u als projectleider een nieuwbouw gemeentehuis zal streven te realiseren voor een deelbegroting van 11.300.000. Echter in de gemeentelijke financien zal een integraal budgetbedrag van 12.600.000 worden verantwoord. En wellicht meer.
Mogen wij u daarom tevens vragen
Houdt u in uw deelbegroting rekening houdt met de sloopkosten van het oude raadhuis geschat op 200.000?
Houdt u rekening in uw deelbegroting met het verlies als gevolg van de sloop van ons huidige Raadhuis in 2011 van minimaal 433.913?
Samen is dit minimaal 633.913. Dit bedrag hebben we niet kunnen vinden in de meerjarenbegroting 2008 2012 van de gemeente Haren. Dit extra verlies zal ook een gevolg zijn van de nieuwbouwplannen en zal zich pas in 2011 voordoen. Als u met deze bedragen geen rekening heeft gehouden dan is het gehele integrale budget voor de nieuwbouw niet 12.600.000 maar 13.200.000.
Wij vertrouwen dat wij met bijgaande openbare documenten van de gemeente Haren aan uw verzoek hebben voldaan.
Met vriendelijke groeten,
Frits Stavast,
Namens het Comite Raadhuis Haderaplein ,
Geen reacties