De krant die je leest van A tot Z
Zaterdag 13 Juni, 2026
Deze post is bekeken 566 keer.

maandag 25 augustus 2014

Nieuws:

Actueel…Rechtbank: COA-chalets ‘Fruitberg’ moeten worden verplaatst

Door: Redactie

Vandaag heeft de rechtbank in Groningen aan de eigenaar van De Fruitberg in Onnen (waar thans bijna 400 vluchtelingen onderdak vinden) opgelegd dat hij ongeveer tien chalets moet verplaatsen. Volgens de rechter zijn deze chalets de afgelopen zomer geplaatst in een geplande groenzone van acht meter breed, zoals die in een overeenkomst in 2013 is overeengekomen tussen gemeente en eigenaar. Buurman Jan Wittenberg had eigenaar RON BV in kort geding gedaagd om de bescherming van de groene strook af te dwingen. Wittenberg kreeg gelijk. Als de chalets op 31 oktober 2014 niet zijn verplaatst riskeert RON BV een dwangsom van 5000 euro per dag. Op de foto zijn enkele van de gewraakte chalets te zien. Zij hadden minstens acht meter verder geplaatst moeten worden. Of dit voor het COA gevolgen heeft is nog niet in te schatten.

Vanaf het midden van de sloot tot acht meter hadden er geen chalets mogen staan.

Vanaf het midden van de sloot tot acht meter hadden er geen chalets mogen staan.

Wat vooraf ging

RON BV had De Fruitberg in 2004 aangekocht om er vakantiechalets te bouwen voor de verkoop. Dat project kwam niet van de grond, waardoor de woningen in de praktijk vooral werden verhuurd aan buitenlandse arbeiders die in Eemshaven werkten. Dit voorjaar werd De Fruitberg op verzoek van het COA (Centrale Opvang Asielzoekers) en de gemeente Haren geschikt gemaakt voor de opvang van ongeveer 400 vluchtelingen uit o.a. Eritrea. In juni arriveerden de eersten. RON BV heeft voor het COA extra chalets laten plaatsen om aan de vraag te kunnen voldoen. Naar nu blijkt heeft men de overeenkomst van 2013 over de onbebouwde groenstroken daarbij bewust of onbewust genegeerd. Voor eiser Jan Wittenberg staat wel vast dat het bewust is gebeurd. Volgens hem gaat het RON om de winst en moest daarvoor de groenstrook wijken.

Gemeente

Volgens Wittenberg heeft hij reeds tijdens de informatiebijeenkomst in Onnen (mei) de burgemeester van Haren gevraagd om een afspraak. “Ik wilde haar vertellen dat er een afspraak lag over het aanplanten van een groenstrook, maar dat dit maar steeds niet gebeurde. Ik wilde haar wijzen op de handhavingsplicht van de gemeente. Ik heb later geprobeerd tot een afspraak te komen, en die is er nu pas op 1 september.” Inmiddels is er een nieuwe situatie. De groenstrook die Wittenberg had willen bepleiten is inmiddels bebouwd met ongeveer tien chalets. Jan Wittenberg zegt met zijn eisen het COA niet in de wielen te willen rijden. Hij heeft niets tegen de aanwezigheid van de asielzoekers, maar wél tegen het aangezicht van (wat hij noemt) witte plastic caravans in een kwetsbaar natuurgebied (Onner es).

De gevolgen van het vonnis zijn nog niet duidelijk. Als de chalets buiten de groenstrook moeten worden geplaatst zouden ze naar het binnenterrein moeten en het is de vraag of daar ruimte is. Voor de asielzoekers was al gewoekerd met ruimte. Aan het COA en de gemeente Haren is gevraagd om een reactie die zo mogelijk spoedig zal volgen op deze plaats. RON BV is telefonisch niet bereikbaar voor commentaar.

 

Aangezicht vanaf het zandpad door de Onner Es...

Aangezicht vanaf het zandpad door de Onner Es…

 

 

10 reacties

Ruben zegt:

Wat ik nogal essentieel vind aan dit verhaal is het volgende; Heeft RON BV het COA benaderd voor de opvang van asielzoekers (is winstbejag) of heeft het COA een verzoek aan RON BV gedaan voor deze opvang (is humanitair).

HdK schrijft dat het verzoek van het COA afkomstig is, terwijl de collega’s van Harenerweekblad beweren dat RON BV zelf contact opgenomen heeft met het COA.

Indien RON BV dit verzoek zelf bij het COA heeft neergelegd, dan inderdaad zelf voor de kosten opdraaien en de illegaal geplaatste units verplaatsen.

van dorp zegt:

heeft die hr wittenberg echt een zee van vrije tijd?, dan weer piepen over vliegtuiglawaai,dan weer mekkeren over de voormalige fruitberg, u maakt zich vast wel populair…….

Anoniem zegt:

Die dhr Wittenberg moet echt eens een hobby gaan zoeken. Eerst zeiken over de vliegtuigen, terwijl hij wist toen hij er kwam wonen hoe de stand van zaken was, en nu dit weer. Man zoek een leven!

Walter zegt:

Het was vandaag een hele mooie na-zomerdag.
En net als velen maakten wij tochtje over de zandweg van de Onner es. Het wordt een toeristische route de komende weken. Wim Berends uit Onnen op zijn fiets maar ook vele andere ” toeristen kwamen wij tegen gezeten op een paard, of wandelend ver van huis om dat zij nu verblijven op Onner State. De belangstelling gaat uit naar de nieuwe horizon van meneer Wittenberg. Hij kocht destijds een paradijsje op aarde toen hij terug kwam uit verre landen. Net als de asielzoekers, de nieuwe buren van heden. Hij had een droom, het genieten van de zelfde blik waar hij vroeger op uit keek. De afgegraven Onner es werd zijn domein. Natuurlijk liepen er veel koeien in de grazige wei die vroeger in het buitenland steppe hete. Het huis werd geen hut van bamboe, maar wel een ONIX architectuur woning van houten delen met hoog duurzaam karakter en buitengewoon onopvallend. Wittenberg heeft zo verklaarde hij, geen problemen met de donkere buren die net als hem uit verre landen komen, nee het versterkt zelfs de herinnering van werken en wonen aldaar. De bouw van 10 tallen steriel witte barakken en chalets zijn reden om alert te zijn. Als blijkt dat er besluiten zijn genomen over groene bermafscheidingen en niet nagekomen dan beslist de rechter en geeft Wittenberg gelijk. Blijft één probleem over, een aantal huisvestingen moeten verdwijnen en de bewoners ook. Was er misschien een alternatief? Yes, Schilder de nieuwe bouwwerken in groene of andere camouflerende tinten en je ziet van de zandweg op de Onner es, de dorpsweg en van uit de EKO woning van Wittenberg en andere omwonende den weinig of niets meer van de woongemeenschap die nog jaren huisvesting moet bezorgen aan steeds meer vluchtelingen in een wereld van oorlog en haat.
Wat mij betreft morgen beginnen met kleur voor het blad van de bomen valt en witte kleur nog veel meer gaat overheersen in het tussen de mooie groene houtwallen en coulisselandschap.

Voor een kleur vol leven Walter Hoogesteger(Schilders)
Een afspraak is snel gemaakt!

ikke zegt:

Meneer Wittenberg heeft ALTIJD wat te zeuren. Als voorzitter van VOLE gaat hij in de aanvliegroute wonen van Eelde, wie is nou gek? Als hij last heeft van de chalets, kijkt hij maar de andere kant op, ze staan minstens een halve kilometer bij hem vandaan achter de bomen, pfff, wat een zeur.

Geert zegt:

Volgens mij is er destijds een overeenkomst gesloten tussen omwonende / eigenaar en gemeente na een langdurige mediation.

Tja en wat je overeenkomt zal moeten worden nagekomen.

Je kunt het niet eens zijn met Wittenberg maar dan had je geen overeenkomst moeten sluiten

Jacqueline zegt:

’t is Import en het mekkert # Wittenberg

nou nou nou zegt:

zoek lekker zelf een leven… ! in plaats van op de regels te gaan mekkeren Wet = Wet !

Herald zegt:

Wat een negatieve reacties. Kunnen jullie het niet hebben dan meneer Wittenberg zo prachtig woont? Als hij van te voren had geweten dat hij 4 tot 5 jaar tegen 400 mensen aan zou moeten kijken (asielzoekers wordt direct opgevat als discriminatie) had hij waarschijnlijk nooit zijn zuurverdiende geld gestoken in zijn woning. Stelletje linkse jaloerse rakkers.

meike zegt:

Wittenberg heeft gelijk als het om de regeltjes en afspraken gaat wat dit betreft. Maar met een mooi donkergroen verfje over de chalets lijkt het al gauw een heel stuk beter.
Ik vind die witte dingen ook geen gezicht, maar om nou de hele boel op de kop te gaan zetten daar is ook zo wat…..

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.