Actueel: Tynaarlo kiest vlees noch vis. Haren voorlopig zelfstandig – lees meer… (met updates en politieke reacties)
De gemeente Tynaarlo vindt Haren best een aardige partner, maar voelt de passie nog niet branden. ‘Laten we er dus maar niet aan beginnen’. Dat is de vrije vertaling van de boodschap waarmee burgemeester Marcel Thijsen van Tynaarlo vandaag naar Haren kwam.
Er heeft, zoals men zegt een plezierig gesprek plaatsgevonden met het Harense college, waarbij werd vastgesteld dat de druk wat van de fusieketel was de laatste tijd. De provinciale dwang om nu een fusiepartner te kiezen is met het aantreden van een nieuw provinciebestuur minder geworden. In die sfeer hoeft geen ijzer met handen gebroken te worden. Tynaarlo meent dat Haren wel een goede partner zou zijn, mocht het ooit tot een fusie moeten komen. In de toekomst moet blijken of er concrete onderwerpen zijn waarbij kan worden uitgeprobeerd wat er gebeurt als die gezamenlijk worden aangepakt. Welke onderwerpen dat zouden moeten zijn moet door de gemeenteraden worden beslist.
De berichten uit het gemeentehuis van Haren zijn dus vaag, vrijblijvend en afgemeten. Die eigenschappen hebben niets te maken met ‘heilig vuur’. De uitkomst van dit gesprek mag dus ook wel wat minder genuanceerd worden vertaald: Tynaarlo ziet geen toegevoegde waarde in een fusie, maar wil de deur op een kiertje houden voor het geval het nog eens nodig is. Haren is niet rouwig om de afwijzing, omdat men de afgelopen maanden al had toegeleefd naar een ‘nee’. Voorts heeft Haren nu de handen vrij om te doen wat burgers het liefste willen: zelfstandig blijven.
Reactie van CDA:
Na jarenlange onrust is de kogel door de kerk; de gemeente Haren blijft zelfstandig. Opluchting bij het CDA Haren dat het herindelingsdossier eindelijk gesloten kan worden. Het hele gedoe heeft de gemeente veel geld, energie en ellende gekost wat ten koste ging van andere zaken. De inwoners hadden al met het raadgevend referendum tegen (75%) een herindeling met Groningen gestemd. Helaas nam het college van D66, VVD en Gezond Verstand Haren de keuze voor zelfstandigheid niet serieus.
Het CDA heeft als enige partij tot het laatste toe gepleit voor zelfstandigheid en tegen de herindeling gestemd. Dankzij de vernieuwende koers van het nieuwe provinciebestuur waait er nu een frisse wind door de provincie. Doordat gedeputeerde Patrick Brouns (CDA) gemeenten vrij laat in hun keuze is zelfstandigheid een feit. Wat fractievoorzitter Mathilde Stiekema (CDA) betreft wordt er zo snel mogelijk een openbaar debat in de gemeenteraad gevoerd over het besluit en over de te nemen vervolgstappen. Volgens fractiegenoot Jacob Boonstra moet de term voorlopig weg, anders blijft het zwaard van Damocles boven de gemeente hangen. Het dossier is gesloten. Er staat de provincie niets meer in de weg om de gebruikelijke procedure op te starten voor een vaste burgemeester. In vijf jaar tijd zijn er drie waarnemers aangesteld door de commissaris van de koning Max van den Berg. Haren verdient het nu om haar eigen burgemeester te kiezen, wat het CDA betreft gebeurt dat zo snel mogelijk, in ieder geval voor 22 maart 2016.
Reactie D66
Begrip
Tynaarlo heeft laten weten op dit moment niet voor een fusieverkenning met Haren te zijn, maar voor de lange termijn wordt Haren als de meest aantrekkelijke fusiegemeente gezien. In Tynaarlo wordt op dit moment geen noodzaak gevoeld opnieuw geld en ambtelijke inzet te besteden aan een fusie; de vorige fusie ligt nog vers in het geheugen. Er zijn andere prioriteiten.
De fractie van D66 in Haren had gehoopt op een helder positief antwoord. Een fusie met Tynaarlo is een prachtige kans om samen een nieuwe, modern georganiseerde gemeente vorm te geven. Haren en Tynaarlo passen qua karakter, landschap, bevolking en schaalgrootte immers goed bij elkaar. Voor het standpunt van Tynaarlo is echter begrip en in Haren is de nood nu ook weer niet zo hoog dat een fusie voor de volgende gemeenteraadsverkiezingen beklonken moet zijn.
De fractie van D66 is blij met de afspraak dat beide gemeenten de intentie hebben uitgesproken naar elkaar toe te willen groeien. Het voorstel om in te zetten op het maken van een gezamenlijke structuurvisie wordt toegejuicht. In de toekomst is niets uitgesloten.
Inwoners hebben recht op goed bestuur
Het voordeel van een grondige voorbereiding van het besluit over de bestuurlijke toekomst van Haren is dat we zicht hebben gekregen op een heleboel zaken die van belang zijn voor het functioneren van de gemeente. De inwoners zijn betrokken geweest, er ligt een goede sterkte zwakte analyse van onze ambtelijke organisatie, er wordt hard gewerkt aan het sluitend krijgen van een meerjarige begroting etc.
De gemeente Haren is kwetsbaar op een aantal punten en daar zal de focus op moeten liggen de komende tijd. De gesignaleerde problemen vragen om een oplossing. Inwoners hebben recht op een goed bestuur en op een goede taakuitvoering. Overigens was de omvangrijke uitbreiding van het Sociaal Domein een belangrijke reden voor opschaling, maar inmiddels is gebleken dat Haren de decentralisaties goed in de steigers heeft gezet.
Tijd en ruimte voor zorgvuldigheid
De afgelopen jaren werd een dubbel beslag gelegd op ambtelijke organisatie en gemeentebestuur: de decentralisaties moesten worden vormgegeven en het herindelingstraject moest worden doorlopen. Tegelijkertijd ook nog! De fractie van D66 is blij dat er nu tijd en ruimte is voor zorgvuldigheid. Er zijn veel belangrijke zaken die onze aandacht opeisen en die we goed willen doen: de financiën goed op orde krijgen, de kwetsbaarheden in de organisatie oplossen, huisvestings- en verkeersproblematiek aanpakken enz. En we zullen ondertussen zeker investeren in de prille verkering die vandaag gestart is. Want de ontwikkelingen gaan door en het is kortzichtig te denken dat met nauwelijks te controleren samenwerkingsverbanden alle problemen op te lossen zijn.
Namens de fractie van D66 Haren,
Marjan Bachman
Fractievoorzitter
PvdA publiceert gespreksverslag op haar website
Verslag van het gesprek tussen Haren en Tynaarlo
Aanwezig: Marcel Thijssen en Andrea Hut van Tynaarlo
en Pieter van Veen, Michiel Verbeek en Willem Schertmann van Haren.
Datum: 18 september 2015
Uitkomsten van het gesprek:
Marcel Thijssen heeft verteld over het proces in Tynaarlo. Iedere keer dat er iets besproken moest worden, kwam er weer iets tussen. De geplande bijeenkomst van 15 september om te spreken over de fusie met Haren is verschoven.
Thijssen heeft van de raad in Tynaarlo meegekregen voor het gesprek met Haren, dat de herindelingsvraag van Haren niet mag worden geweigerd.
Een andere factor in het traject was geld. Thijssen wilde van de raad een budget voor de fusie. Dat zou al snel om zo’n 200.000 euro gaan.
Voor Tynaarlo is Haren de meest aantrekkelijke gemeente om mee samen te gaan. Binnen de raad van Tynaarlo is een meerderheid voor een fusie op termijn met Haren. De VVD in Tynaarlo heeft veel twijfels, het CDA wil burgers betrekken en de grote voorstanders zijn D66 en de PvdA.
Een aantal keren kwam naar voren dat de ambtelijke culturen erg verschillen. Thijssen gaf aan dat het zijn inschatting is dat de ambtelijke organisatie in Tynaarlo geen voorstander is van een fusie. De vorige fusie is nog niet geheel verwerkt!
Wij hebben aangegeven dat de berichten uit Tynaarlo geen indruk hebben gegeven dat ze enthousiast zijn bij de gedachte van een fusie. En als je een dergelijk traject niet energiek met overtuiging doet, dan wordt het niks.
Gezamenlijk werd er geconcludeerd dat er eerst geïnvesteerd zal moeten worden in de vriendschap. Dan is er een kans dat er weer een keer een momentum komt dat het makkelijker is om de gemeenten in elkaar te schuiven. We moeten naar elkaar toegroeien.
Er is nu geen geld beschikbaar voor een uitgebreid fusietraject.
Het naar elkaar toe groeien moet bevorderd worden met een concreet gezamenlijk traject. Dat zou een gezamenlijke structuurvisie kunnen zijn. In Tynaarlo staat die voor 2016 op het programma. Wij hebben de structuurvisie uitgesteld om eerst te weten of we wel of niet gaan fuseren. Het mooie hiervan is dat het een traject is in het kader van onze rollen in de Regio Groningen-Assen.
De pers wordt geïnformeerd over het plezierige gesprek. Er wordt aangegeven dat beide gemeenten een fusie zeker voor ogen houden, maar dat er meer tijd nodig is. Over het traject dat we dan wel in gaan wordt eerst overleg gepleegd met beide colleges en raden.
Ondertussen gaat de gemeente zelfstandig door met de zaken waar de gemeente mee bezig is.
Reactie PvdA Haren
De fractie van de PvdA heeft kennis genomen van het gesprek dat op 18 september is gevoerd met Tynaarlo over de herindeling van Haren bij het Drentse Tynaarlo. Uit het gesprek is duidelijk gebleken dat de Tynaarlo geen direct belang heeft bij een herindeling met Haren en zelfs een verkennend onderzoek daartoe vriendelijk doch beslist op de lange baan schuift. Tynaarlo houdt de boot af en dat maakt dat we opnieuw naar de toekomst van Haren moeten kijken. Op grond van eerdere besluitvorming in de raad lijkt het onontkoombaar geworden dat we nu de blik op Groningen en Ten Boer richten. Er is nu recht gedaan aan de uitkomst van de burgerraadpleging, de inloopavonden en het besluit van de gemeenteraad van januari 2015 waarin aan Tynaarlo gevraagd werd om een verkennend onderzoek met betrekking tot de herindeling. De raad heeft al eerder in meerderheid besloten om de gesprekken met gemeenten Hoogezand-Sappemeer, Slochteren en Menterwolde niet verder voort te zetten (de PvdA wilde deze optie overigens wel openhouden). Ook heeft een raadsmeerderheid geconcludeerd dat zelfstandigheid van Haren geen optie is. De PvdA heeft over deze kwestie al lange tijd een helder en duidelijk standpunt . Ten eerste: herindeling is noodzakelijk om onze gemeente toekomstbestendig te maken en te houden. Haren moet namelijk de komende jaren fors bezuinigen: dat loopt in de miljoenen. Voorstellen van het college van GVH, D66 en VVD betreffen bezuinigingen op het sociale domein, op het openbaar groen, op wegen en op de dienstverlening aan onze inwoners. Dit college huurt voor meer dan 1 miljoen euro aan externe adviseurs in, omdat het met de huidige ambtelijke bezetting niet meer lukt alle taken naar behoren uit te voeren. Bij het verder zelfstandig blijven van onze gemeente dient er daarbovenop nog een extra bezuinigingsslag gemaakt te worden. De PvdA vindt dat dit niet kan. Ten tweede: wij kiezen voor een herindeling met de gemeenten Groningen en Ten Boer. Dat betekent: aansluiten bij de economische motor van Noord-Nederland, met hoogstaand onderwijs, profiteren van de groeiende werkgelegenheid en detailhandel en daarnaast met Ten Boer de verbinding zoeken met het noaberschap, de kracht van de dorpen en het buitengebied. De PvdA vindt dat er nu op korte termijn duidelijkheid van het college moet komen hoe de vervolgstappen richting gemeente Groningen en Ten Boer moeten worden gezet. Niet afwachten, vooruitkijken en zelf het heft in handen nemen: dat is goed bestuur! Ton Sprenger Fractievoorzitter PvdA.
12 reacties