De krant die je leest van A tot Z
Dinsdag 30 Juni, 2026
Deze post is bekeken 107 keer.

zondag 09 oktober 2016

Nieuws:

Donderdag werd gesproken, maar mocht niet meer gediscussieerd worden over herindeling op initiatief van PvdA

Door: Redactie

Afgelopen donderdagavond werd in ’t Clockhuys gepraat over herindeling. De PvdA Haren organiseerde deze avond, vermoedelijk als reactie op de inloopbijeenkomst in het Postillion Hotel in augustus, die werd gedomineerd door tegenstanders van de fusie.

De opkomst was niet erg groot, ongeveer 35 mensen. Volgens één van de aanwezigen was het een positieve avond met een ‘goed nieuws’ boodschap. Presentator van dienst was oud-wethouder Theo Sieling. Raadslid Lammie Schuiling gaf een toelichting op het herindelingsproces. In vier groepen werd vervolgens van gedachten gewisseld.

Er werden afzonderlijke onderwerpen besproken en vanuit die onderwerpen moesten meerwaarden genoemd worden als de fusie met Groningen en Ten Boer daadwerkelijk doorgaat. Ook konden deelnemers zaken benoemen die Marga Kool kan meenemen in haar besprekingen met de beoogde fusiepartners.

De onderwerpen waren:

1. Ruimtelijke ordening, milieu, volkshuisvesting etc
2. Werkgelegenheid, economie, arbeidsmarkt
3. Sociaal domein welzijn
4. Dienstverlening nieuwe gemeente / afstand burger – gemeente

Geen discussie toegestaan
Op flap-overs werden diverse punten naar voren gebracht. Opvallend, er mocht niet gediscussieerd worden, men wilde geen “welles-nietes” discussies. Een bezoeker wilde graag weten wat het voordeel van ‘vijfde gemeente van Nederland’ is. Die vraag werd door Schuiling glimlachend afgekapt. Er werd wel toegezegd dat hem na afloop duidelijkheid zou worden verschaft.

Eén van de bezoekers: “Er kwamen goede voorstellen naar boven, maar ik vind het altijd jammer dat er geen rekening mee wordt gehouden dat in een college van B&W (van wat voor gemeente dan ook) een wethouder zit die met financiën is belast en in veel gevallen de hand op de knip houdt.”

Oud-wethouder Anje Toxopeus (foto) was ook aanwezig en zij doet op de website van de PvdA kort verslag.

Anje Toxopeus


Beknopt verslag door Anje Toxopeus


Harense inwoners geven Marga Kool wensenlijst mee voor bestuursovereenkomst met Groningen en Ten Boer

Op hun thema-avond van 6 oktober die de PvdA Haren organiseerde om een stem te geven aan inwoners die kansen zien in de gemeentelijke herindeling spraken zo’n veertig mensen mee. Opvallend was dat meer vanuit trots op de mooie gemeente Haren werd gesproken over het behoud van voorzieningen en kansen voor de toekomst, dan vanuit angst voor de grote gemeente Groningen. Het leverde een enorme lijst op van concrete wensen om in te brengen bij de besprekingen met Groningen en Ten Boer over de te sluiten bestuursovereenkomst voor de herindeling.

Een kleine greep uit die wensenlijst : Naast dorp en wijkwethouders en ambtelijke coördinatoren per dorp en wijk komt er ook een plattelandswethouder met een coördinator voor het buitengebied. De nieuwe gemeente ontwikkelt een apart plattelandsbeleid voor het landelijke gebied. De vele culturele en sportactiviteiten in Haren blijven behouden met toegankelijke tarieven. Er worden geen grote tariefstijgingen geaccepteerd, ook niet vanuit Haren zelf de komende twee jaar nog voor de herindeling. Er komt een gemeentelijke dienst in het gemeentehuis van Haren, bijvoorbeeld een dienst “gebiedsgericht werken” of een dienst “natuur en milieu”. Verder blijft daar een algemeen gemeentelijk loket en het zorgloket. Zo wordt het gemeentehuis een soort wijkgebouw dichtbij en toegankelijk voor de inwoners. Het behoud van arbeidsplaatsen in het gebouw is ook goed voor de winkeliers in het centrum. In de Hortus in Haren en in natuur en landschapsonderhoud worden werkplekken gemaakt voor mensen met een grote afstand tot de arbeidsmarkt. Er wordt een stimuleringsplan gemaakt met win-win mogelijkheden voor werkgelegenheid aan de ene kant en natuur, milieu en duurzaamheid aan de andere kant. In Haren worden door inbreiding en verbouw binnen de bebouwde kom kleinere woningen voor starters en ouderen ontwikkeld.

Het proces van herindeling gaat namelijk gewoon door

De PvdA fractieleden in de gemeenteraad gaven de stand van zaken aan. Lammie Schuiling : “Wij staan in de herindelingsstand. Wij willen geen welles-nietes meer omtrent de herindeling. Dat vreet alleen maar energie. Wij willen inhoudelijk praten over meer bestuurskracht, over innovatie in beleid, over balans tussen het landelijke Haren en Ten Boer en het stedelijke Groningen”. Ton Sprenger : “Het proces van herindeling gaat gewoon verder. Tot 16 november kunnen inwoners zienswijzen indienen bij de provincie. Op de site van kansrijk Haren komen binnenkort voorbeelden te staan om te gebruiken bij het schrijven van uw eigen zienswijze. Intussen praten de gemeenten de komende maanden door over de te sluiten bestuursovereenkomst waarin herindelingszaken meer concreet worden uitgewerkt en afgesproken. Haren is daar niet bij omdat de coalitie en de wethouders hebben besloten om niet verder mee te praten. Het is daarom heel belangrijk dat inwoners rechtstreeks Marga Kool, de burgemeesters en andere betrokkenen bij de onderhandelingen voeden met informatie”. Uit de zaal komt de suggestie om deze betrokkenen uit te nodigen voor een gesprek over de zojuist gemaakte wensen en kansenlijst. Het bestuur van de PvdA Haren, bij monde van voorzitter Theo Sieling : “Dat idee pakken wij op. Binnenkort komt sowieso een totaalverslag beschikbaar met alle genoemde wensen en kansen voor de nieuwe gemeente.”

5 reacties

Ben zegt:

Kans Rijk Haren?

Ik ben met stomheid geslagen over wat men zoal al wensenlijst heeft meegegeven en graag wil dat tot stand wordt gebracht.
Alle argumenten die in de zienwijze staan zijn verwoord als wensen die ingevuld moeten worden. Of te wel extra lagen meer kosten en in een andere vorm een vergelijkbaar orgaan als het huidige zelfstandgie Haren creeren zie onderstaande citaat gevolgd dor de brief op de webstie.

Dat de punten van de provincie om te herindelen niet opgaan omdat de algemene indruk binnen de bestuurskunde is dat de beste beleidsprestaties worden geleverd door gemeenten met minder dan 100.000 inwoners.

Een grote gemeente is niet per definitie efficiënter. Integendeel de lokale lasten zijn in stedelijke centra vaak hoger dan in de landelijke gebieden.

Dat het is dan in het ambtelijk apparaat van de grote steden treffen wij helaas alle schaalnadelen aan waarover de bedrijfseconomen in hun leerboeken reppen: veel lagen, veel bureaucraten, veel plannen die leiden tot nieuwe plannen, veel overleg, grote risico’s en weinig resultaat.

Er is nauwelijks verschil in de bestuurskracht van gemeenten met 50.000, 80.000 inwoners of 100.000 of meer inwoners.

Dus waarom herindelen met een grote stad? De gemiddelde bezetting per 1000 inwoners van gemeenten in Nederland:

30.000 -50.000 4,1 ambtenaar per 1000 inwoners
Meer dan 100.000 5,3 ambtenaar per 1000 inwoners

Een grote gemeente is niet per definitie efficiënter. Integendeel de lokale lasten zijn in stedelijke centra vaak hoger dan in de landelijke gebieden.
Met andere woorden de conclusie die getrokken kan worden is dat een zelfstandige gemeente Haren meer slagkracht heeft en lagere kosten dan het herindelingsmodel.

Kan Rijk Haren, Ik geeft u nog een paar argumentnewaarop u wellicht beter kunt scoren
Gebaseerd op alle informatie is het vermoeden dat de Provincie, C.S, een en ander in kannen en kruiken hebben.

Daarom is het ook onlogisch gezien de argumenten om te ontkomen aan een mogelijke herindelen.

En de beste verdediging is nog altijd de aanval, het bieden van een goed alternatief mocht het hoofddoel niet gehaald worden.

Een aanval die goed onderbouwing op de punten van de Provincie.

De huidige herindelen gaat net vergenoeg als het gaat om de slagkaracht en financiële stabiliteit.

De 5de stad van Nederland ben je zo kwijt gezien de ambitie die er zijn als ook de veer snippering die er overblijft van 6 verschillende gebieden die in het geel geen tegenwicht kunnen geven om de feitelijke problemen van het Noorden op te lossen.
De algehele toestand na de herindeling is dan ook gelijk aan die van voor de herindeling

Door de gemeenten in de huidige Provincie Groningen samenvoegen tot een gemeente krijg je een gemeente die slagkrachtig is. Een gemeente met een oppervlak van ongeveer 2.960 km2. Met ongeveer 582.650 inwoners. Hiermee de derde gemeente van Nederland wordt.
Financieel gezond en voldoende tegenwicht kan geven om de belangen van haar inwoners daadwerkelijk te kunnen behartigen. As ook de benodigde groei kan afdwingen die Stad en Ommelanden nodig hebben.

De Nieuwe Gemeente Stad en Ommelanden (voor het gemak is in de Provincie de grootste gemeenten die het grootste oppervlakte beslaat met en paar kleine gebieden haar bestuur die toe behoren aan een van de twee andere gemeenten in de Provincie.
Namelijk een gemeente waarin alle gasvelden en andere delfwinningslocaties onder vallen zodat deze gebieden in Europees verband niet meegeteld worden in de rijkdom van de Stad en Ommelanden als ook andere Gemeente de Eilanden met het Waddengebied bestuurd om deze in het waddengebied in Europeesverband goed te laten uitkomen.

De Gemeente Stad en Ommelanden heeft dan een beter gebalanceerde vertegenwoordiging op bestuursniveau als ook de inwoners een beter positie op de voorzieningen die nodig zijn.
Daarnaast zijn alle 6 de gemeenten die nu gepland zijn beter af met de algehele belangenvertegenwoordiging.

Haren niet als zelfstandige gemeente? Dan kan met de argumenten zoals aangedragne wordt beter gekozen worden voor de Gemeente die ik in die stuk heb aangeduid als Stad en Ommelanden

Jos zegt:

@ben
U raaskalt maar wat. Er valt geen logica in te ontdekken. U gaat volledig voorbij aan het proces, de argumenten, de frieten waarom voor een herindeling wordt gekozen.
De verkenning ghtb gaat ook over dat wat in het bovenstaand debat wordt benoemd. De afsprak is dat ghtb dat nader uitwerken in een bestuursakkoord.
Het is dus kansrijk om deze punten van voorzieningen vast te leggen.
De coalitie wil dat niet. Zij hebben de stekker uit het proces getrokken. Zij laten burger en personeel in de steek.
Het democratisch proces begint nu, met het indienen van zienswijzen. De uitkomst wordt bepaald door TK en EK.

Ben zegt:

@jos

Gelukkig zijn we beide dysletisch.

Uw zienswijze is bekend haren zal en moet in Groningen op gaan wat er ook gebeurt om de Uw motiverende reden
Echter als u iets gevraagd wordt zoals wat is het voordeel voor de inwoners van Haren.

Dan Is en blijft het oorverdovend stil.

Dorpsgenieter zegt:

Geen discussie dus. Net als bij het provinciebestuur: een paar mensen die niet gekozen zijn die gaan hun gang met de herindeling.

gelukkig is er nog een democratisch proces dat die achterlijke herindeling voor Haren teniet zal doen. Want iedereen weet immers dat niet voldaan wordt aan zorgvuldige besluitvorming die de toetsing van de wet kan doorstaan. De inwoners, de gemeenteraad, het college: niemand wil dit.

Zodra duidelijk is hoe de vork in de steel zit, zal Brouns weggestuurd worden wegens kennelijk onbehoorlijk bestuur. En Haren gaat weer over haar eigen toekomst, zoals het hoort. Herindeling zou best in de toekomst plaats kunnen vinden, als bevolking-bestuur-raad dat een goede stap vindt.

Jos zegt:

@dorpsgenieter.
Wat een onzin. U droomt in een ballon die volledig is losgeslagen van de realiteit. Net als het college.

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.