De krant die je leest van A tot Z
Dinsdag 1 september, 2026
Deze post is bekeken 117 keer.

dinsdag 15 september 2009

Nieuws:

Enquete wijst uit: Hortus moet eigen broek ophouden

Door: Redactie

Gerben Pek van D66 Haren, initiatiefnemer van een openbaar onderzoek naar de mogelijkheden van de Hortus Haren, maakt resultaten bekend van een enquete die onlangs werd gehouden. Slechts een kleine 100 mensen vulden deze in, maar wellicht vertegenwoordigen zij een algemeen gevoel bij de massa.Een kleine honderd betrokken burgers van Haren namen de moeite te reageren op de enquete van het Harener Weekblad en D66. De meerderheid wil dat de gemeenten Haren en Groningen en de provincie de Hortus met subsidie ondersteunen. Maar een nog grotere meerderheid pleit voor commerciele activiteiten in de geest van de Hortus, zodat de Hortus voor een deel haar eigen broek kan ophouden.

Donderdag 10 september jongstleden legden het Harener Weekblad en D66 de burger van Haren de volgende enquete voor:
A. Ik vind het niet erg als de Hortus na 2012 dicht moet gaan.
B. Ik vind dat de gemeenten Haren en Groningen en de provincie de Hortus structureel moeten subsidieren, zodat de tuinen en gebouwen goed onderhouden kunnen worden. Desnoods wordt de OZB daarvoor verhoogd of wordt bezuinigd op andere gemeentelijke taken.
C. Ik vind dat de gemeente moet toestaan dat de Hortus commerciele activiteiten gaat ontplooien, zodat de Hortus zijn eigen broek kan ophouden.
D. Ik vind dat de gemeente moet toestaan dat de Hortus aan de randen woningbouw mag plegen, zodat de Hortus zijn eigen broek kan ophouden.

Meerdere keuzes waren mogelijk. De burger van Haren was het minst enthousiast over optie D: woningbouw aan de randen. Slechts 7% is hier voorstander van. Ook optie A kan op weinig enthousiasme rekenen: 8% vindt het geen probleem als de Hortus dicht gaat. 60% van de burgers vindt dat de overheid de Hortus structureel moet subsidieren. Echter een nog grotere meerderheid, 71%, vindt dat de gemeente moet toestaan dat de Hortus commerciele activiteiten gaat ontplooien. Hierbij wordt wel de kanttekening geplaatst dat dit in de geest van de Hortus moet zijn: groen en duurzaam.

Op de bijeenkomst over de Hortus, op 27 september jongstleden, georganiseerd door D66 Haren, gaf het bestuur van de Hortus aan de voorkeur te hebben voor een combinatie van B en C. Dit komt dus overeen met de mening van de burger van Haren. D66 hoopt dat er in Haren politiek draagvlak gevonden kan worden voor deze combinatie, zodat de toekomst van de Hortus wordt veiliggesteld en de burger van Haren trots kan blijven op dit unieke park. In het concept-verkiezingsprogramma van D66 Haren staat het volgende: D66 wil de vitale delen van de Hortus behouden. Om dit mogelijk te maken is D66 bereid om commerciele functies in het gebied van de huidige Hortus via het bestemmingsplan mogelijk te maken. Ook ecologische woningbouw aan de randen van het huidige terrein is denkbaar. Tot slot wil D66 samenwerken met de gemeente en de provincie Groningen bij het behoud en de versterking van de Hortus, waarbij een subsidierelatie een mogelijkheid is.

Luit de Boer, bestuursvoorzitter van de Stichting Behoud de Hortus liet onlangs aan onze krant weten dat men graag commerciele activiteiten wil ontwikkelen, waarbij bebouwing van een deel van het perceel mogelijk moet worden. Men denkt aan vestiging van bedrijven die duurzaamheid en milieu bevorderen, maar ook aan hotelfunctie en wellness. “Er zijn goede gesprekken gaande met interessante partijen”, zegt de Boer.

Geen reacties

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.