De krant die je leest van A tot Z
Zaterdag 18 Juli, 2026
Deze post is bekeken 111 keer.

donderdag 21 juni 2012

Nieuws:

Haren heeft teveel projecten ‘aan de fiets hangen’

Door: Redactie

De gemeente Haren heeft op dit moment teveel grote projecten onder handen.  Dat bleek dinsdagavond in de raadszaal, toen het college de stand van zaken in de voornaamste projecten kwam melden.  Het college voorspelde zelfs dat een evenwichtige uitvoering van alle projecten zou leiden tot problemen met de personeelscapaciteit in het gemeentehuis en dat alle projecten wel eens 400.000 euro zouden kunnen kosten aan externe deskundigen. Alle fracties fronsten daarbij de wenkbrauwen en Jan Kooi (CDA) kondigde al aan dat die vier ton er wat hem betreft niet zou komen. Hij verwoordde het raadsbrede gevoel hierover.

Meerweg, er is al 1,6 miljoen voor ontvangen....

Lopende projecten

Wethouder Gerben Pek had een mooi overzicht gemaakt van de lopende projecten, maar de raad vond dit te summier om  te besluiten ze allemaal te laten doorgaan, zoals B&W wensten. De raad wilde keuzes, her-ijken en zelfs schrappen van projecten die ziek of een beetje ziek zijn. Het GVH stelde zelfs voor om het gehele project van het Meerweggebied (upgrade zuidzijde van het meer) glashard te schrappen (te duur). Die partij wilde bovendien de ontwikkeling van het Stationsgebied in de ijskast zetten in afwachting van betere tijden. In deze aanpak stond GVH geheel alleen.

Huiswerk overdoen

Het CDA had meer succes met haar amendent op plannen van het college om alle projecten op volle kracht voort te zetten. Deze partij droeg het college op om het aantal projecten zodanig te plannen dat er geen extra (externe) personeelsinzet nodig wordt. Dit amendement werd unaniem aangenomen. Wethouder Gerben Pek beloofde in september terug te komen naar de raad en dan per project aan te geven hoe de financiële en organisatorische vlaggen erbij hangen. Pas dan zal de raad besluiten of er wel of geen extra personeel moet worden ingehuurd om de projecten uit te voeren. Men zou ook kunnen besluiten projecten te schrappen of door te schuiven.

1,6 miljoen op rente

Parallel aan deze discussie kwamen leuke feiten op tafel waar door enkele raadsleden met verbazing op werd gereageerd. Zo meldde Gerben Pek dat de provincie inmiddels 1,6 miljoen heeft overgemaakt aan de gemeente Haren als bruidsschat voor de overname van de Meerweg (door Hein Frima van de VVD als een dramatische cakewalkweg aangeduid).  Echter de overdracht van de weg vond nog niet plaats. Het geld staat dus op rente op de rekening van Haren (dat levert toch een slordige 32.000 euro per jaar aan rente op!).

De Meerweg wordt nu spaarzaam onderhouden door de provincie. Wat Haren betreft zal de overdracht pas een feit worden als in september de raad definitief groen licht geeft voor het totale project Meerweg (upgrade). Als het wordt afgeblazen betaalt Haren het geld aan de provincie terug. Per jaar zal daarna 75.000 moeten worden besteed om de telkenmale verzakkende Meerweg op peil te houden. In vroeger jaren heette deze weg trouwens ‘Kunstweg’. Preluderend op het kunst- en vliegwerk wat nodig is om deze begaanbaar te houden anno 2012.

Analyse

Over dit agendapunt sprak de raad ruim een uur. Conclusie: Haren zit tot over de oren in projecten, deels zijn daar risico’s aan verbonden (zoals Haderaplein en Nesciopark). Nu doet zich voelen dat er een grens is aan de kwantitatieve inzet van ambtenaren. Koren op de molen van mensen die vinden dat Haren het niet meer op eigen kracht kan.

Op financieel gebied verwacht wethouder Gerben Pek dat Haren-Noord de kip met de gouden eieren zal zijn en blijven. “Daarom zetten we vol gas op dat project, want we kunnen er geld mee verdienen”, zei hij. In september zal de raad op basis van meer informatie wellicht toekomen aan her-ijken, schrappen of doorschuiven…. Pieter Terpstra (VVD) vindt dat die discussie nu had moeten plaatsvinden. Pek was het daarmee eens, maar kon er niets aan veranderen.

Leuke weetjes…

Haderaplein – In september komt er een voorstel naar de raad over de invulling van dat project.

Stationsgebied – Er komen appartementen en een tunnel naar Oosterhaar. Of dat nu doorgaat of niet, er wordt in elk geval een nieuw P&R terrein aangelegd.

Haren Noord – Verkoop van kavels in deelgebied 3 loopt goed. Deelgebieden 5 en 6 worden voorbereid.

Zernike College naar Kerklaan – Er wordt onderhandeld met RUG voor aankoop van percelen en er is zicht op een deal.

 

 

1 reactie

Emiel zegt:

De provincie doet helemaal niets aan de Meerweg en de gemeente Haren ook niet,alleen de afvalbak legen dat doen ze. Borstelen,maaien en vegen doen ze ook niet.Dit is namelijk buitengebied en ze maaien de berm met hoog gras maar twee keer per jaar terwijl op de eerste inspraakavond de gemeente dezelfde freqenties met maaien zouden aanhouden als de provincie.Niet dus zoals gewoonlijk.Gelukkig maait Hoveniers/groenvoorzieningsbedrijf Nuver hier,die het gras kort houd.

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.