De krant die je leest van A tot Z
Zondag 24 Mei, 2026
Deze post is bekeken 126 keer.

dinsdag 13 december 2016

Nieuws:

Wie hoort onverklaarbare bromtoon Harenerholt?

Door: Redactie

Een inwoner van de nieuwe wijk Harenerholt meldt dat hij al een langere periode een geheimzinnige bromtoon hoort. Zijn partner hoort niets. Hij vraagt zich af of meer mensen een onverklaarde bromtoon horen.

Het fenomeen is in de gemeente Haren niet nieuw. Reeds in 2009 besteedde deze krant aandacht aan klachten uit Glimmen.  Ook in het buitenland (waar mensen door het gebrom tot waanzin worden gedreven) en in andere delen van Nederland wordt door sommige mensen een bromtoon gehoord. Daarbij staat het vrijwel vast dat het om een laagfrequent toon gaat, die vooral bij ouderen sterk binnenkomt. De zoektocht naar de bronnen van de bromtoon gaat vaak in de richting van dieselmotoren, waterpompinstallaties, transformatoren en koelinstallaties. Het is nog niet duidelijk welke bron in Glimmen of Haren de boosdoener was. Klachten tegen veroorzakers leiden niet tot maatregelen. Toch wordt de bromtoon serieus genomen door het Meldpunt Gezondheid en Milieu. Daar is een brochure gemaakt over het probleem: Ik hoor een bromtoon. Meer informatie op www.meldpuntgezondheidenmilieu.nl .

Heeft u ook last van een bromtoon in de gemeente Haren? Laat het weten: redactie@harendekrant.nl

2 reacties

W.d.H. zegt:

Kan wellicht een hogedruk gasleiding van de Gasunie zijn. Die liggen diep in de grond, maar kunnen in sommige gevallen een laagfrequente resonantie geven. Waar deze leidingen precies liggen is officieel geheim i.v.m. mogelijke terroristische aanslagen of een oorlogssituatie, maar het leidingtracé wordt een aantal malen per jaar per kleine helikopter door de Gasunie geïnspecteerd of er zich geen illegale bouwactiviteiten of andere obstakels op het tracé bevinden. Dat kan dus eventueel een aanwijzing geven.

Herald zegt:

Ik ben er vrijwel zeker van dat deze bromtoom bij het ketelhuis hoort van Beatrixoord. Naast het Johan Cruijf speelveld is een gebouw, het ketelhuis waarin ca.4 tot 5 jaar geleden door de Nuon drie nieuwe warmtekracht centrales zijn geplaatst. Deze maken van gas elektriciteit voor de gebouwen van oa Beatrixoord is mij verteld door iemand van de Nuon. Toen deze enorme apparaten in werking waren gezet had ik die nacht amper geslapen. Ik hoorde een diepe bromtoon de hele nacht door. Die zelfde nacht ben ik op onderzoek gegaan en kwam uit bij het ketelhuis. Die bevindt zich schuin tegenover onze woning op ca. 150 meter afstand. Het ketelhuis heeft aan de voorkant een glazen pui, van enkel glas in stalen kozijnen. In die pui zijn forse ventilatieroosters aanwezig zonder suskasten/geluiddempers. Je ziet de hele pui trillen. Daarnaast ruik je een sterke lucht van verbrandingsgassen ter plaatse. Ik heb dat diezelfde week aangegeven aan de gemeente, want de bromtoon ging maar niet over. Vervolgens ben ik weer ter plaatse geweest maar dan samen met een medewerker van de gemeente. Mij is toen verteld dat men binnenkort toch geluidmetingen zouden laten uitvoeren en de milieuvergunning welke op Beatrixoord lag zou worden geactualiseerd. Daarna had ik nog twee keer contact gehad met de gemeente hierover maar er is verder nooit een reactie of actie vanuit de gemeente geweest. De bromtoon is vooral te horen in de koude periodes en als de wind onze kant op staat. Het klinkt alsof er een vrachtauto stationair in je straat staat te draaien. Harener holt zou hier dus zeker ook last van kunnen hebben, vooral als de wind die kant op staat. Hemels breed ook ca. 150 meter van het ketelhuis. Wij horen het geregeld.

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.