De krant die je leest van A tot Z
Zaterdag 18 Juli, 2026
Deze post is bekeken 111 keer.

maandag 18 juni 2012

Nieuws:

Léges in Haren fors gestegen, maar raad stemde nietsvermoedend in

Door: Redactie

Een afsluiting van een straat wegens een straatbarbeque: 178,00. Een fair organiseren en livemuziek laten spelen op het terras van je horecabedrijf: 178,00. Een paasvuur organiseren in Essen: 178,00. Het zijn een paar concrete voorbeelden van evenementen, waarvoor in Haren léges betaald moet worden voor het verlenen van de vergunningen. Onze redactie bereikten geschrokken kreten: ‘Zo duur? Zijn ze gek geworden bij de gemeente? Vorig jaar nog 37,50. Ik organiseer niets meer!’  

Léges evenementen fors duurder....

Het blijkt te kort door de bocht om de gemeente Haren te betichten van krankzinnigheid, omdat deze tariefsverhogingen op 19 december 2011 door de gemeenteraad zelf  zijn goedgekeurd. Een reconstructie van die vergadering leidt tot de conclusie dat heel politiek Haren die dagen overkookte door de drama’s rond Scharlakenhof. Wellicht heeft men de draagwijdte van de voorgestelde verhogen niet doorzien. Hoe komt dat?

Formulering

Wie de formulering van het collegevoorstel leest ziet dat met veel woorden wordt gesteld dat de gemeente de kostendekkendheid van léges voor evenementen dringend moet verhogen van 3% naar 19%. Andersom geredeneerd: tot 2011 leverde de gemeente 97% onder de kostprijs haar diensten op dit onderdeel, men wil dat terugbrengen naar een verliesgevendheid van 81%. Met dit nobele streven krijg je applaus, vooral als je krap bij kas zit. Maar concreet gaat het voorstel nog verder door uit te rekenen hoe duur de léges moeten worden om dit doel te bereiken. Men gaat uit van het aantal aanvragen van 2011 (48) en verdeelt dus de gewenste extra inkomsten over dat aantal. In euro’s: men moet 8000 euro extra ophalen o.a. uit 48 aanvragers voor een evenementenvergunning. Per saldo moet het bedrag van 37,40 worden verhoogd naar 178,00. Een verhoging van 475%.

Had de raad het door?

Aangezien de gemeenteraad in hetzelfde voorstel kon lezen dat de meeste léges met slechts 2% zouden stijgen, heeft men de uitzondering daarop wellicht niet tot zich laten doordringen. Mariska Sloot (GVH) trekt ruiterlijk het boetekleed aan: “Ik heb toen gedacht dat het ging om een redelijke verhoging van 2%, maar lees ik op harendekrant.nl  over iemand die voor een straatbarbeque 178,00 moet betalen. En ik had soortgelijke verhalen al eerder horen rondzingen. Toen ik de wethouder hiernaar vroeg beweerde hij dat we dit als raad zelf hadden goedgekeurd. Ik kon dat niet geloven, maar nu ik de stukken lees moet ik zeggen: hij heeft helaas gelijk.”

 

Nu is het de vraag of de explosieve stijging van deze kosten de organisatoren van evenementen niet afschrikt. Als het aantal aanvragen daalt van 48 naar b.v. 10, loopt de berekening weer spaak.

7 reacties

meike zegt:

Het mag best gezellig worden in Haren maar het kost wel wat #zietstraatbbqinrookopgaandankjulliewelgemeente#

Stefan zegt:

Als 8000 euro staat voor 16% van de kosten, dan bedragen de totale kosten voor het verlenen van 48 vergunningen dus 50.000 euro? Als ik er gemakshalve van uit ga dat hiervoor een ambtenaar een jaar kan werken, dan is die ambtenaar dus ruim een week bezig met een aanvraag voor een buurtbarbecue???????

Note redactie: Naar wij aannemen is dit iets te simpel. Wij gaan er als redactie van uit dat er ook allerlei (overhead)kosten moeten worden toegerekend aan deze dienstverlening.

Harm Jan Verweij zegt:

Wat een gek verhaal is dit! Het voorstel aan de raad was op 19 december 2011 dus dusdanig geformuleerd dat het tot niemand in de raad doordrong wat de reële consequenties ervan waren. Dit kwam mede doordat de raad vooral bezig was met de acute problemen rond Scharlakenhof, de andere onderwerpen hadden niet de volle aandacht.

Ik ben vooral benieuwd of hier een doordachte strategie achter gelegen heeft vanuit het College of dat het gewoon een toevallige samenloop van omstandigheden was. Het doet mij persoonlijk in ieder geval denken aan de gewoonte van veel gemeenten om voorgenomen bouwvergunningen bij voorkeur te publiceren in de komkommertijd om zo weinig mogelijk slapende honden wakker te maken zolang de mogelijkheid tot inspraak nog bestaat.

Ik ben benieuwd hoe de raad nu verder omgaat met deze zaak want, doordachte strategie of niet, de huidige verhoging van de leges is niet de bedoeling geweest van de raad. Men veronderstelde dat die slechts twee procent zou bedragen. Er lijkt me alle aanleiding te zijn om de besluitvorming terug te draaien en om duidelijke afspraken te maken met het College als het gaat om de presentatie van beleidsvoorstellen. Tot die tijd lijkt het wijs om zorgvuldig aandacht te besteden aan de kleine lettertjes van de raadsagenda, vooral op momenten dat er “grote” zaken behandeld worden.

Anne en Coby Eggen zegt:

Hier wordt je niet vrolijk van. Wij organiseren in Haren 3 evenementen per jaar zomer, herfst, en een kerstfair waar wij met veel plezier veel tijd en energie in steken. Dat wij voor een evenement een vergunning moeten hebben is duidelijk, Maar onduidelijk is waarom het vorig jaar nog 37,40 euro was en nu 178 euro. Op deze manier zal het aantal evenementen verder terug lopen in het toch al te rustige Haren. Wij proberen op onze manier Haren positief op de kaart te zetten maar worden door de hoge kosten geremd. Niet leuk.

spreekwoord zegt:

@Verweijtje : zoals de waard is …….

ABB zegt:

Foutje, bedaank…. Haren is hard op weg om de meest ongezellige, onsamenhangende en bureaucratische gemeente te worden. De leges gaan in 3 jaar tijd 988% omhoog, van 18,00 naar 178,00.Kost een doorgangsweg overigens net zoveel als een passieve straat? Kan iemand mij vertellen wat de eventuele boete kost voor een illegale afzetting? Binnenkort wordt onze straat ook “afgezet” voor een straatfeest ( leuke woordspeling!). Ik heb een sprankeltje hoop, wat waarschijnlijk omgezet wordt in een illusie, dat de gemeente naast de hekken ook Bier en Vlees brengt…

Ik ga overigens mee met de gedachtegang van Verweij.

ik zegt:

moeten wij straks 25 euro betalen om mee te doen aan de buurt bbq +- 3 x 25. Man Man Man Voor 60 tot 75 euro kan ik de halve buurt uitnodigen voor een bbq bij mij thuis !!!

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.