Politie in Haren: Cijfers inbraak en diefstal laten geen stijgende trend zien
De politie in Haren zegt dat een groeiend gevoel van onbehagen wegens diefstallen en inbraken niet valt te verklaren uit cijfers. De redactie heeft de politie gevraagd om een reactie op geluiden uit de samenleving dat het onveiliger wordt en dat fietsen steeds vaker roofgoed zijn in Haren.
Laten we de cijfers (bron: politie Haren) bezien
Inbraken
juni 2
juli 3
augustus 2
september 2
oktober 5
Fietsendiefstallen
In 2015 ongeveer 10 per maand, met uitschieter omhoog in augustus (15x)
Diefstal uit auto’s
Sinds enkele jaren gemiddeld 3 x per maand, doch in oktober 2015 geen meldingen.
Achtergrond inbraken
De stijging van het aantal inbraken in oktober is een jaarlijkse trend wegens de donkere maanden, zegt Jelle Molenaar van de politie. In 2014 telde oktober maar liefst 10 inbraken. Dat is twee keer zoveel als de afgelopen maand. Volgens de politie worden de meeste inbraken gepleegd tussen 17.00 en 22.00 uur in woningen waar de mensen afwezig zijn. Als rond die tijd het licht niet aan is weet de inbreker zeker dat men niet thuis is. Later op de avond gaat dat minder op. De buit bestaat vooral uit kleine elektronica.
Fietsendiefstallen
Het afgelopen jaar is het aantal fietsendiefstallen in Haren gemiddeld 10 per maand. Afwijkend waren de maanden maart (4x) en augustus (15x). Het zou kunnen dat de maand augustus een bijdrage levert aan het ‘onprettige gevoel’ dat er steeds meer fietsen worden gestolen. De manier waarop de fietsen verdwijnen is ook frustrerend. Vaak gewoon tijdens het winkelen in het dorp, bij de supermarkt of bij winkelcentrum De Brinken. Een medewerker van Fiets Shop Haren kent de verhalen en zegt dat veel fietssloten worden opengemaakt met een lopersleutel. Een onbewerkte sleutel (zoals die bij sleutelmakers in het rek hangen) kan sommige sloten moeiteloos openen. De politie bevestigt dit verhaal.
Molenaar: “Wat we in Haren de afgelopen maanden zien is dat er regelmatig fietsen met elektrische trapondersteuning worden ontvreemd. Hierbij maakt men waarschijnlijk gebruik van een loper om de sloten van de fiets open te maken. Dergelijke incidenten zien we trouwens op meerdere plaatsen in Noord Nederland. Om te voorkomen dat je fiets door mensen wordt meegenomen, zou je een extra hangslot op je fiets kunnen doen.” Recent heeft de politie in Haren een fietsendief aangehouden. Deze fietsendief wordt verdacht van het stelen van meerdere fietsen in het centrum van Haren in de afgelopen maanden. Deze man stal alleen maar fietsen die niet op slot staan en hij heeft zelf ook aangegeven dat zijn ervaring is dat men hier in Haren vaker vergeet fietsen op slot te zetten dan bijvoorbeeld in de stad Groningen.
Volgens Jelle Molenaar bestaat de indruk dat niet alle fietsdiefstallen werkelijk worden aangegeven bij de politie. Landelijk worden slechts 20% van de diefstallen aan de politie gemeld. Dat is volgens hem jammer, omdat daardoor informatie ontbreekt om patronen in de werkwijze van fietsendieven te herkennen en ze te betrappen.
Diefstallen uit auto’s
Volgens de politie gaat het al jaren om ongeveer drie incidenten per maand.
Dat varieert dan van diefstal van een logo’s tot inbraken waarbij spullen uit auto’s worden gehaald. In oktober is er van zo’n diefstal geen melding binnengekomen bij de politie.
2 reacties