Wethouder duidt stand van zaken fusieproces….
Wethouder Michiel Verbeek legt op deze pagina op verzoek van de krant uit waarom hij het besluitproces over een mogelijke fusie van de gemeente Haren aanpakt zoals hij dat doet. In Haren de Krant die volgende week verschijnt wordt ook aandacht besteed aan dit onderwerp, omdat de gemeenteraad op (vermoedelijk) 12 januari tot een besluit gaat komen. In de krant van volgende week een beknopt overzicht van de gebeurtenissen tot nu toe en kritische kanttekeningen bij het proces door o.a. Gustaaf Biezeveld.
Hieronder de stand van zaken door wethouder Michiel Verbeek.
In april 2014 heeft de gemeenteraad van Haren het college de opdracht gegeven om een nieuw traject van burgerparticipatie op te zetten. Raadsleden wilden beter weten wat inwoners van Haren belangrijk vinden. En ze wilden informatie over 4 opties: zelfstandigheid, samen met Groningen en Ten Boer, samen met Tynaarlo en samen met Hoogezand, Menterwolde en Slochteren. Om de dialoog aan te gaan met inwoners van Haren is gekozen voor de methodiek van de Large Scale Interventions. Dat heeft mooie bijeenkomsten opgeleverd op 7 oktober en 4 november. Zeker 200 Harenaars hebben hier aan meegedaan.
foto
Behoefte aan aanvullende informatie
In de loop van het traject ontstond er behoefte aan meer informatie en communicatie. Er komt een huis aan huis brochure met informatie over wat er afgelopen maanden is gebeurd en wat er nog gaat gebeuren. Er is een zogenaamde BTH-wijzer (BTH = Bestuurlijke Toekomst Haren) opgesteld met informatie over de verschillende opties aan de hand van criteria die in de bijeenkomsten van 7 oktober en 4 november naar voren zijn gekomen. De BTH-wijzer krijgt ook een digitale variant waarop gestemd kan worden. Bureau Berenschot heeft de opdracht gekregen om een analyse te maken van de consequenties van zelfstandigheid. De BTH-wijzer en de analyse van Berenschot zijn beschikbaar op 27 en 28 november op twee Open Space-dagen. Belangstellenden kunnen in het gemeentehuis kennis nemen van alle informatie, reacties geven en spreken met bestuurders. In de huis aan huis brochure en op de website van de gemeente onder de knop Bestuurlijke Toekomst van Haren komt nadere informatie.
Ronde langs besturen
Het college heeft gesproken met de colleges van de andere gemeenten en de provincies. Uit die ronde is gebleken dat Hoogezand, Slochteren en Menterwolde gekozen hebben om met z’n drieën een nieuwe gemeente te vormen. Groningen en Ten Boer willen graag samen met Haren. Tynaarlo is bereid om te praten als Haren dat ook werkelijk wil. Voor de provincie Drenthe en de gemeente Tynaarlo ligt het in dat geval voor de hand dat de nieuwe gemeente in Drenthe komt te liggen. De provincie Groningen heeft Haren de mogelijkheid gegeven om over de provinciegrens te kijken. De provincie Groningen zet druk op Haren omdat alle andere Groninger gemeenten zich al voor herindeling hebben uitgesproken, behalve Haren. Vanaf mei 2014 heeft de provincie Groningen aangegeven dat ze de zelfstandigheidoptie voor Haren ondenkbaar vinden. Afgelopen week heeft de provincie Groningen dat opnieuw herhaald. De provincie is niet beschikbaar voor een inhoudelijke discussie, voor hun is de tijd aangebroken voor doorpakken met herindelen. De provincie Groningen zal vrijwel zeker een voorstel doen aan het kabinet en daarna aan de Tweede Kamer en de Eerste Kamer om te komen tot een herindeling. Het is uiteindelijk aan de Tweede Kamer en de Eerste Kamer om een definitief besluit hierover te nemen.
Wat heeft de gemeenteraad te kiezen?
De gemeenteraad zal in januari 2015 een debat voeren en een besluit moeten nemen. De 17 raadsleden beschikken dan over:
- De uitkomsten van de bijeenkomsten van 7 oktober en 4 november.
- De analyse over zelfstandigheid op basis van het rapport van Berenschot.
- De BTH-wijzer en de stemming daarover.
- De reacties op de Open Space dagen.
- Het standpunten van de provincie Groningen en Tynaarlo.
Naast de bovengenoemde informatie zullen de gemeenteraadsleden de inbreng van insprekers op de raadsbijeenkomst in januari wegen.

15 reacties