De krant die je leest van A tot Z
Woensdag 27 Mei, 2026
Deze post is bekeken 168 keer.

maandag 22 september 2008

Nieuws:

Nieuwbouwplan op locatie Handy kritisch ontvangen

Door: Redactie


Projectontwikkelaar Parthenon uit Wommels krijgt een zware dobber aan de locatie Handy in Haren. Het oude roemruchte pand is rijp voor de sloop, zeggen ontwikkelaar en gemeente.Het nieuwe appartementencomplex is met gemengde gevoelens ontvangen in de raad en in het dorp. Naar wij vernemen zijn Harenaars zich aan het verenigen om de plannen om te buigen. Hun grief is enerzijds dat het historische pand moet wijken (hoewel men begrip heeft voor het argument dat renovatie erg kostbaar zou zijn), anderzijds vinden zij het nieuwe ontwerp te pompeus.

Op 11 september werd door Parthenon Projectontwikkeling, in aanwezigheid van de gemeente, een informatieavond gehouden over de herontwikkeling op het perceel Rijksstraatweg 99-101 / Van Veldekelaan 31-33. Voor dit perceel, dat bekend staat als de locatie van Handy’, is door AG-Nova Architecten een nieuw plan ontworpen met de naam La Promenade’, een verwijzing naar de naam van het vroegere hotel.

Het plan, ontstaan vanuit door de gemeente opgestelde kaders, behelst de realisatie van twee appartementengebouwen; een aan de Rijksstraatweg zijde en een aan de zijde van de Van Veldekelaan, met elkaar verbonden door ondergronds parkeren. De keuze voor nieuwbouw is gemaakt nadat geconcludeerd moest worden dat behoud van het bestaande pand niet haalbaar was. De kaders zijn echter wel zo opgesteld dat de rode beuk aan de Rijksstraatweg zijde zou moeten worden behouden. tot zover het fragment.
De gemeente Haren, net als andere gemeenten, wordt geregeld benaderd door bouwondernemers en ontwikkelaars. Financiering van de aangekochte projecten wordt gehaald uit de beoogde nieuwbouw. Wanneer deze nieuwbouw plannen erg afwijken van de mogelijkheid die het bestemmingsplan biedt, geeft de wet op de ruimtelijke ordening de opening aan gemeenten om hoger en groter te bouwen. Het door de gemeente Haren gehanteerde beleid, lijkt vaak in tegenstelling te zijn met datgene wat de inwoners van Haren wenselijk achten. Wellicht is een heroverweging van die kaders door de gemeenteraad verstandig.

De fractie van de VVD heeft dit bij eerdere bouwprojecten-met name in de dorpskom- al vaker aan de orde gesteld dat bevolking en raad invloed moeten hebben op projecten in dit beschermde gebied (beschermd dorpsgezicht). Ook nu blijkt volgens de liberalen,dat ontwikkelaars in het Harense hart een welhaast stedelijk project opstarten.De hoogbouw aan zowel de Rijksstraatweg als zeker ook aan de van Veldekelaan is niet passend in de omgeving en on-Harens, zegt men.

De VVD zegt te begrijpen dat ontwikkelaars maximaal inzetten op de geboden vierkante meters, teneinde tot winstmaximalisatie te kunnen komen, echter, “het is aan de politiek hier tegengas aan te geven om Haren het dorpse karakter van “Het groenste dorp van Nederland” te laten behouden. We moeten ons goed realiseren,dat waar groen opgeofferd wordt voor rood,dit onontkeerbaar is.”

Haren staat in de ogen van de VVD aan de vooravond van een belangrijke keuze:Of kiezen voor de Harense kwaliteit,waarin de lanenstructuur met landhuizen een grote rol speelt of voor de projecten van passanten,die ogenschijnlijk minder oog hebben voor wat zij noemen ‘het Harense dorpsgevoel’.
Voor de VVD is de keuze ook duidelijk.

Foto: het oude pand dat nu ter discussie staat…

Geen reacties

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.