De krant die je leest van A tot Z
Maandag 31 augustus, 2026
Deze post is bekeken 178 keer.

zondag 10 januari 2010

Nieuws:

Rumoer, emotie en gemopper na sluiting jeugdhonk Glimmen

Door: Redactie

Burgemeester Mark Boumans van Haren rijdt volgens jongeren in Glimmen een scheve schaats en laat zijn oor hangen naar ‘hoge heren’, met grote gevolgen voor het jeugdhonk. Het honk in Glimmen, dat in het algemeen goed lijkt te functioneren is nu een week gedwongen gesloten op last van de gemeente wegens vermeende overlast op 30 december. Formeel correct, maar naar de geest niet zo handig  noemt D66 het gemeentelijk optreden en ook Gezond Verstand Haren spreekt schande over de communicatie. Het bestuur van het dorpshuis in Glimmen, waar het jeugdhonk is ondergebracht, is onaangenaam verrast en zegt dat de goede relatie met de gemeente door dit optreden onder druk wordt gezet. De affaire speelt zich door het standpunt van de Glimmense jeugd nu af op de grens tussen ‘handhaving en vriendjespolitiek’. Burgemeester Mark Boumans heeft door het weekend nog niet kunnen reageren op de spanningen, maar heeft maandag een gesprek met de jongeren. Het onderwerp overlast speelt al jaren in Glimmen. Jongeren gingen in het verleden inderdaad geregeld over de schreef, maar vinden nu dat op alle slakken zout wordt gelegd, terwijl zij naar eigen zeggen hun best doen om hun honk correct te besturen.
 
Burgemeester krijgt forse kritiek van jeugdvereniging Glimmen

Burgemeester krijgt forse kritiek van jeugdvereniging Glimmen

  

De maatregel van de gemeente Haren volgt op eerdere waarschuwingen, dat bij overtredingen van de regels zou worden ingegrepen. Op 30 december zou dat het geval zijn geweest. In die zin zet de gemeente Haren dus gewoon een stap in consequente handhaving. Echter, die stap wordt door de jongeren in Glimmen niet begrepen en werkt nu averechts op de emoties. Zij menen dat zij op 30 december geen overtreding hebben begaan en er zijn bij hen geen klachten bekend van overlast. Anderzijds komen in de emoties nu beschuldigingen los, die al langer smeulden. In die sfeer komt de handhaving door de gemeente, het sluiten van het jeugdhonk, op een ongelukkig moment.

Spanningen die de afgelopen jaren in Glimmen zijn ontstaan rondom het jeugdhonk, lijken nu te leiden naar een harde confrontatie tussen jeugdbestuur en lokaal bestuur. Kern van het verhaal is dat het vooral één omwonende familie is die zegt overlast te ondervinden van het jeugdhonk. Het gaat om een familie die vlakbij het dorpshuis, sportzaal, kinderopvang en jeugdhonk woont. De heer des huizes is topambtenaar van de provincie Groningen. Hij heeft het de afgelopen jaren vaker aan de stok gehad met het dorpshuis, waarvan hij overlast zei te ondervinden. Het ging dan ook over publiek van toneeluitvoeringen of sportactiviteiten.

De publieke opinie in Glimmen is, dat deze familie gebruik maakt van deze ambtelijke positie om politie en gemeente te mobiliseren contra het jongerencentrum. Dieptepunt waren de juridische stappen die twee jaar geleden werden ondernomen tegen het jeugdhonk. De raadsman uit Coevorden die sluiting van het honk wilde afdwingen wilde toen niet zeggen namens wie hij de zaak aanhangig had gemaakt. Hij bleef zwijgen, maar veel mensen waren ervan overtuigd dat het de ‘buurman’  was. Die ontkende destijds tegenover onze krant uitdrukkelijk dat hij de advocaat had ingehuurd. Gesprek van de dag, toen. Tot nog toe werd de ‘buurmantheorie’ vooral besmuikt uitgesproken. Nu de commotie is losgebarsten met de sluiting van het honk, wordt door het bestuur van de jongerenvereniging opnieuw, maar nu openlijk de beschuldigende vinger gewezen naar de onbekende klager. Opnieuw: de buurman. De man met de topfunctie bij de provincie, de man met vriendschappelijke contacten met burgemeester Mark Boumans, zo menen zij. En zo wordt ook de burgemeester persoonlijk bij de twist betrokken. “Vriendjespolitiek”, zeggen de jongeren.

In een emotioneel appèl op de politiek zegt voorzitter Jeroen van het bestuur vandaag: “Wanneer er een persoon is, die toevalligerwijs in het provinciehuis werkt in Groningen (collega van de burgemeester) die “overlast” ondervindt, kunnen kennelijk alle normale draaiboeken van tafel. De burgemeester geeft zijn eigen mobiele nummer aan de beste man, zodat wanneer die overlast heeft, hij de burgemeester even kan bellen. Dan komt de burgemeester zelf even langs om te kijken of er overlast is. Ook is dat een reden om een keer bij de familie die de “overlast” beleeft te barbecuën. Op deze manier kan de burgemeester zelf goed inschatten of het overlast betreft, of niet, ”  aldus de jongeren bij monde van bestuurslid Jeroen.

Of de bewuste buurtbewoner op 30 december ook daadwerkelijk de klager was is niet bekend. Maar desondanks  wordt door de jongeren in Glimmen de diepere frustratie  niet meer stilgehouden. Zij zeggen  dat de burgemeester met twee maten meet en een bevriende relatie een duidelijke voorkeursbehandeling geeft. Jeroen: “Dit is een vorm van zeer sociale controle. Wanneer er een vriend is van de burgemeester die overlast ondervindt, moet dat aangepakt worden. Zo snel mogelijk moeten er dwangbrieven worden verstuurd, zodat de betreffende personen door hebben dat het menens is. Dat dit jongeren zijn, die zich kosteloos keihard inzetten voor leeftijdsgenoten, is misschien nog wel makkelijker, want die zijn juridisch natuurlijk veel minder onderlegd dan een meester in het recht. Als de betreffende persoon “overlast” blijft ervaren (overigens bijna nooit geconstateerd door politie, gemeente, dorpshuisbestuur of jongerenwerk), moet er worden ingegrepen. Dan zal de burgemeester zelf een brief rond sturen waarin wordt gesommeerd dicht te gaan. De sleutel moet worden ingeleverd. Hierover kunnen wij als jongeren niet in discussie op het gemeentehuis, want ik citeer één van de hoogste ambtenaren van de gemeente: Zo werken wij hier niet.” Een nadere kennismaking met de jeugdvereniging is te zien op www.jhglimmen.nl

Burgemeester Mark Boumans hebben wij natuurlijk om een reactie gevraagd, die wij maandag verwachten.

Het bestuur van het dorpshuis in Glimmen gaat in deze zaak pal achter de jeugdvereniging staan en heeft vrijdag een brief op poten gestuurd aan de gemeente Haren. Daarin stelt men het volgende:

Geacht College,

Heden avond werd ik onaangenaam verrast door het dicht geschroefde Jeugdhonk in Glimmen. Van de aanwezige jongeren en het bestuur van het Jeugdhonk en hun ondersteuner begreep ik dat U het nodig hebt gevonden het jeugdhonk te sluiten. Ik protesteer hierbij krachtig tegen het door U genomen besluit. Zonder enig overleg met bestuur van het jeugdhonk en het dorpshuis bestuur sluiten van een florerende voorziening in Glimmen is ongehoord. Dit is een actie die de goede relatie die het dorpshuis met de gemeente de laatste jaren heeft gehad onder zware druk zet.

Het dorpshuis bestuur verwacht een nadere verklaring van deze sluiting en van het feit dat zij niet op de hoogte is gebracht van dit besluit. Er is ons in tegenstelling tot voorgaande jaren geen enkele wanklank ter ore gekomen gedurende de kerstvakantie. Het beleid dat de laatste jaren zo succesvol is geweest kan door dit soort maatregelen weer worden teruggeworpen.

U weet dat het huidige bestuur uit slechts twee personen bestaat en in samenwerking met de gemeente pogingen doet een nieuw bestuur te vormen, acties als deze maken het vinden van nieuwe bestuursleden er niet gemakkelijker op. Het niet inlichten van het dorpshuis bestuur, waar het jeugdhonk onder valt, nemen wij hoog op.

 

In afwachting van Uw antwoord,

S.O. Thieme

Voorzitter de Groenenberg.


 

 

8 reacties

sibo zegt:

Misschien doet de redactie er goed aan om eerst wat hoor en wederhoor toe te passen ipv drie afzonderlijke onderwerpen over dat jeugdhonk te plaatsen, waarbij alléén maar de versie van jongeren wordt belicht. Ik snap de frustraties, maar mis wel het complete verhaal.

Richard zegt:

@ Sibo. Ik snap je reactie, en ik ben het er ook wel mee eens. Alleen de bovenstaande versie is gebaseerd op feiten en daar is wederhoor volgens mij niet echt voor van toepassing.

Buurtbewoner zegt:

Beetje jammer dat onze burgermeester is wezen BBQ’en met de grootste klager!! Hoort dit zo?! Is dit normaal? Vriendjespolitiek inderdaad!

Glimmenees zegt:

De vriendschap tussen de klager en de burgemeester zal niet verdwijnen, de acties van de klager echter ook niet.
Ik ben benieuwd hoe de burgemeester zijn “best friend” in de toekomst behandeld…..

Harense zegt:

Wel wel…dit lijkt toch aardig op belangenverstrengeling.
Zo hoor je nog eens wat over onze burgemeester.

Zo respectloos ga je niet om met onze jeugd.

Hoe was het ook al weer?

As above, so below. (oud Hermetisch gezegde)

truus zegt:

ach, de gemeente heeft inmiddels gezegd pas een gesprek met het jeugdhonk te willen als ze dit verhaal van hun site afhalen….. chantage??? http://www.glimmen.net

Andre zegt:

Waarom zegt de gemeente dat? Omdat er misschien wel een kern van waarheid inzit?

Temmink zegt:

Als er een kern van waarheid in had gezeten had de beste man eerder in gesprek moeten gaan

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.