De krant die je leest van A tot Z
Zondag 24 Mei, 2026
Deze post is bekeken 169 keer.

dinsdag 15 december 2009

Nieuws:

Gehoord in de raadszaal, 14 december

Door: Redactie

Wil Legemaat luisterde in de raadszaal, op 14 december was er een raadsvergadering waarin veel vragen werden gesteld en waar werd geschoven met scholen. Ze doet verslag.

Verhuizing Zernikecollege: drie locaties gelijktijdig onderzocht. Raadsvergadering 14 december 2009

Het college heeft goed geluisterd naar de raadscommissie en het voorstel voor een onderzoek naar verhuislocaties voor het Zernikecollege uitgebreid naar drie, die ook nog eens tegelijk en niet na elkaar zullen worden onderzocht. Toch worden nog een amendement en een motie ingediend, waarbij enkele raadsfracties meteen maar de huisvestingsproblemen van de St. Nicolaasschool willen oplossen. Er wordt vanavond trouwens meer gesproken over de St. Nicolaasschool dan over het Zernikecollege.
Voor het Zernike maakt dat niet uit: de raad wil deze school graag in Haren houden en zo snel mogelijk de meest geschikte locatie vinden, waar de middelbare school de vleugels weer kan uitslaan. Liefst op het terrein van het Biologisch Centrum aan de Kerklaan. Maar ook het Nesciopark en het terrein van de Blauwe Ruiters zullen worden onderzocht. Wethouder Toxopeus denkt in mei al de eerste resultaten van het onderzoek te kunnen melden. Vooralsnog een perspectief waar de school tevreden mee kan zijn.

Vragenuurtje
Hein Frima (VVD) constateert dat de zebra ter hoogte van de Expert-winkel is uitgefreesd. Komt de zebra nog terug?
Jeroen Niezen antwoordt dat de zebra weg moest, omdat het trottoir voor de voormalige supermarkt van Super De Boer opgehoogd werd. De zebra moet verlegd en dat gebeurt zodra het weer daarvoor geschikt is.
Het vriest weer, maar we hebben geen ijsbaan meer, zegt Frima. Komt er nog een ijsbaan of alternatief?
Hans Meles (CDA) stelt een concrete schaatsmogelijkheid voor, zoals Glimmend Hart vorige winter op de locatie Van der Deen heeft gerealiseerd: folie op een vlakke ondergrond, water erop en schaatsen maar. Op kunstgras zou zo’n ijsbaan makkelijk te realiseren zijn.
Wethouder Theo Berends is druk aan het zoeken naar schaatsmogelijkheden en daarbij zijn meerdere locaties in beeld, van een grotere omvang dan de Glimmer baan. Hij wil er verder niets over zeggen want een broedende kip moet je niet storen. Een ijsbaantje in het centrum is geen optie, want daarvoor ontbreekt in de kerstvakantie de menskracht. Bovendien: hoe moet zo’n baan met de jaarwisseling beschermd worden tegen vandalisme? Doordat er in de Hortus een directiewisseling plaatsvond, is de kunststofbaan, waar de raad vorig jaar budget voor beschikbaar stelde, niet geëvalueerd.
Menno Visser (D66) stelt voor om mee te doen met de website ‘Wat stemt uw raad?’ waarop de kiezer precies kan zien hoe de verscheidene raadsfracties de afgelopen jaren gestemd hebben in de raadsvergaderingen.
Burgemeester Boumans wil dat wel verkennen, maar denkt dat met name de kosten zullen tegenvallen: alle besluiten moeten worden ingevoerd, daar moet iemand voor ingehuurd worden. In januari kan er meer over gemeld worden.
Als het voor deze verkiezingen niet lukt, dan doet Visser zijn voorstel voor de volgende raadsverkiezingen, in 2014. Dan kan er op voorhand rekening mee gehouden worden met notuleren enz.
Hoe staat het met het planten van bomen voor pasgeboren baby’s, het D66-plan dat drie jaar geleden is aangenomen, wil Visser weten.
Het collegeplan is goedgekeurd en uitvoeringsgereed, zegt wethouder Niezen. Er wordt nu geprobeerd op één lijn te komen met IVN, zodat de nieuwe aanplant geen verstoring, maar een verrijking is.

Verplaatsing van het Zernikecollege
De bovenbouw van het Zernikecollege moet verhuizen wegens ernstig ruimtegebrek. Het college stelde aanvankelijk voor om eerst de haalbaarheid van één nieuwe locatie (Biologisch Centrum Kerklaan) te onderzoeken en pas bij een negatieve uitkomst een volgende locatie (terrein Blauwe Ruiters) te onderzoeken. De raadscommissie vond het wenselijker meerdere locaties tegelijk te verkennen. Het terrein van het Biologisch Centrum is de voorkeurslocatie, maar verscheidene raadsfracties (CDA, VVD, D66) vonden het Nesciopark beter geschikt dan het Blauwe Ruitersterrein. In het nieuwe collegevoorstel zijn het terrein Blauwe Ruiters en het Nesciopark tweede keus, maar zullen tegelijk met het Biologisch Centrum onderzocht worden, zoals ook de raadscommissie wilde. Er zal een verkennend onderzoek vanuit de eigen organisatie plaatsvinden, mogelijk aangevuld met ingehuurde expertise, voor een maximum van € 10.000. Dat bedrag zal, indien nodig, bij de eerstvolgende Burap in mei bijgeraamd worden.
Alle raadsfracties tonen waardering voor het feit dat ‘het college naar de raadscommissie geluisterd heeft’.
Gea van der Vliet (VVD) vindt het nieuwe voorstel uitstekend, maar wil weten of de verhuisplannen vertraging oplopen als er drie locaties tegelijk onderzocht worden. De VVD houdt moeite het met terrein van de Blauwe Ruiters. In de raadscommissie heeft Van der Vliet gevraagd naar de afschrijving van de nieuwbouw op het terrein Westerse Drift en om geen goede en bruikbare schoolgebouwen af te hoeven breken voor woningbouw, zal de VVD een motie van het CDA steunen, waarin de locatie Westerse Drift eventueel bestemd kan worden voor de huisvesting van de St. Nicolaasschool.
Jacqueline van Duinen (GL) verwacht geen vertraging, maar juist een versnelling van het proces. In het aanvankelijke voorstel zou pas na een jaar eventueel een tweede optie onderzocht kunnen worden en nu zal er al in mei eerste duidelijkheid zijn. Het Nesciopark toevoegen vindt zij een prima zaak.
Dieta Praamstra (CU) vindt het terrein van de Blauwe Ruiters ook heel geschikt als tweede keuze en zij spreekt de verwachting uit dat door tegelijkertijd onderzoeken er snel een oplossing zal komen.
Menno Visser (D66) heeft juist moeite met het Blauwe Ruitersterrein en zal om die reden een amendement van het CDA steunen, waarin deze locatie niet in de onderzoeken betrokken zal worden.
Jos Stroomer (PvdA) schaart zich helemaal achter het collegevoorstel. Dat is ook de prioriteitenopstelling van het Zernike zelf, stelt hij.
Jan Kooi (CDA) noemt het een novum dat nog voor de raad een amendement indient de inhoud daarvan als naadloos verwoord is door het college. Maar het CDA wil de Blauwe Ruiters uit de onderzoeken schrappen en heeft daartoe een amendement voorbereid. Daarnaast heeft het CDA een motie ontworpen die perspectief moet bieden aan de St. Nicolaasschool en Huize Westerholm. Om Westerholm te kunnen uitbreiden moet de St. Nicolaasschool verhuizen. Er is nieuwbouw gepland aan de Hemsterhuislaan, maar omwonenden maken daar bezwaar tegen. Door te onderzoeken of de St. Nicolaasschool naar de Westerse Drift is te verkassen, heeft de gemeente een alternatief. De motie wordt mede-ondertekend door de VVD en D66.
Burgemeester Mark Boumans heeft moeite met de motie. Er wordt vanavond gesproken over de huisvesting van het Zernikecollege, niet over de St. Nicolaasschool. 
Kooi zegt dat het CDA het juist een verrijking van de bespreking vindt.
Ook Van der Vliet (VVD) vindt het er wel degelijk toe doen, want als bijvoorbeeld wordt besloten de locatie Westerse Drift in optie te houden voor de St. Nicolaasschool, dan kan de grond nooit worden uitgeruild tegen de woningbouwopgave die het terrein van de Blauwe Ruiters is gepland. Die grond kan dan niet meer in de onderhandelingen worden betrokken.
Wethouder Anje Toxopeus is blij dat de raad heeft uitgesproken dat het college goed luistert: ‘Dat kunnen wij ook heel goed”, zegt zij. Om meteen aan te tonen dat dat in de finetuning soms juist niet het geval is. Want zij stelt dat het amendement van het CDA om het Blauwe Ruitersterrein te schrappen tegenstrijdig is met de wens om ‘meerdere’ locaties te onderzoeken. Maar de raadscommissies wilden meerdere locaties gelijktijdig onderzoeken, over het aantal is geen uitspraak gedaan. Het college wil niet op één paard wedden, stelt Toxopeus, dus het terrein van de Blauwe Ruiters ook onderzoeken. Het amendement wordt dus ontraden. Vertraging zal een gelijktijdig onderzoek niet opleveren.
Wat de motie over de St. Nicolaasschool betreft, daar is Toxopeus in het geheel niet door gecharmeerd. Er is al een bouwvergunning verleend voor nieuwbouw aan de Hemsterhuislaan. Omwonenden hebben bezwaar gemaakt, daarover is een advies van de Bezwaarschriftencommissie opgesteld. De ‘gerepareerde’ bouwvergunning kan in het eerste kwartaal van 2010 klaar zijn en als er dan niet meer tegen geprotesteerd wordt, kan er gebouwd worden. Het Zernikecollege zal op z’n vroegst in 2013 verhuizen, dus dat wordt veel te laat voor de St. Nicolaasschool en, in het kielzog daarvan, voor Westerholm. Het CDA stuurt de St. Nicolaasschool en Westerholm met een kluitje in het riet, vindt Toxopeus. De gemeente wordt een onbetrouwbare partner. Welk belang is er met de motie gediend?

Na overleg besluiten CDA, VVD en D66 amendement en motie te handhaven. Er wordt niet gevraagd om de nieuwbouw aan de Hemsterhuislaan af te blazen, maar om de locatie Westerse Drift achter de hand te hebben. Als de procedures snel gaan, gaat de school gewoon naar de Hemsterhuislaan, maar als dat niet het geval is, kan de motie nog goed van pas komen.
Stroomer (PvdA) zal geen van beide steunen. De locatie Blauwe Ruiters moet gewoon onderzocht worden, de grond is van de GEM, niet van de BR. Drie locaties onderzoeken, dat ligt dicht bij de wens van het Zernike zelf. De verhuizing van de St. Nicolaasschool is vooruitlopen op de zaak.
Praamstra (CU) sluit zich volledig bij de PvdA aan.
Van Duinen GL) vindt het niet wenselijk over de St. Nicolaasschool te praten in dit verband. Ook GL wil onderzoek naar drie locaties. Wel zou Van Duinen graag weten hoe het staat met de nieuwe locatie voor de BR.
Visser (D66) blijft motie en amendement steunen.
René Valkema (CDA) vindt het merkwaardig dat GL zich zo sterk maakt voor de Blauwe Ruiters, terwijl die partij zich een jaar geleden distantieerde van een voorstel van het CDA aangaande de BR.
U bent behoorlijk aan het draaien met de St. Nicolaasschool, kaatst Van Duinen terug.
Van der Vliet (VVD) vindt het voorbarig om een goed alternatief bij voorbaat te schrappen en zij blijft de motie steunen. Loopt het vlot met de nieuwbouw aan de Hemsterhuislaan, dan vervalt de optie.
Maar de raad beslist vandaag niet over de bestemming van de locatie Westerse Drift, benadrukt burgemeester Boumans.
Toxopeus veronderstelt dat het CDA, als er op deze gronden besluiten worden genomen, dus ook het project Van Spoor tot Steeg wil afblazen, ‘…want daar zijn ook bezwaren tegen ingediend’. En zo weet de wethouder er nog wel een paar. Daarmee voorbijgaand aan het feit dat geen enkele partij vraagt de nieuwbouw aan de Hemsterhuislaan te schrappen.
Volgens Visser (D66) is wat de wethouder zegt dan ook ‘flauwekul’ en hij vraagt haar dringend daarmee te stoppen.
Wel belang dient u met dit voorstel, vraagt Toxopeus? Dat van de St. Nicolaasschool, Westerholm of de gemeente? Om vervolgens te suggereren dat het voor het CDA om de verkiezingen gaat.
Zoals te verwachten worden daarna het amendement en de motie gesteund door acht van de zeventien raadsleden: CDA. VVD en D66 en daarmee zijn beide verworpen.

Wil Legemaat

1 reactie

Jaap Jan zegt:

Ik bemerk dat het lijkt alsof wethouder Toxopeus, nu haar naderend afscheid van de politiek dichterbij komt, zich nog graag bezighoudt met vervelende en niet goed gefundeerde steken onder water naar de oppositiepartijen toe. Vermoedelijk zal er snel een bijdrage via de WMO beschikbaar gesteld moeten worden om Tox in haar na-politieke leven geestelijk op de been te houden. Tenslotte heeft ze dan geen muurtje van collegepartijen achter haar staan om lekker tegenaan te leunen tijdens haar prietpraat richting oppositiepartijen. Hoezo het CDA profileert zich naar de verkiezingen toe ?! Nu is de tijd rijp om eens van de huidige coalitiepartijen GL en PVDA af te komen, dus geef ze eens ongelijk ! De kans om weer eens rentmeesterschap te tonen komt er snel aan, dus niet alleen gezond verstand gebruiken maar ook weer eens verstandig snoepen van een groene appel !!

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.