De krant die je leest van A tot Z
Donderdag 28 Mei, 2026
Deze post is bekeken 123 keer.

woensdag 28 oktober 2009

Nieuws:

Gehoord in de raadszaal: 26 oktober 2009

Door: Redactie

Maandagavond werd het laat, om half twaalf sloot de burgemeester de raadsvergadering en nodigde de aanwezigen uit voor een borrel tot middernacht. De vergadering was voor liefhebbers ook weer live te horen op Haren FM. Natuurlijk zat Wil Legemaat op de tribune, zij noteerde ijverig en doet verslag. De toekomst van de hockeyclub GHHC was ‘on steak’.

Door Wil Legemaat

GHHC profiteert als eerste van de naderende verkiezingen: raadsvergadering 25 oktober 2009

De gemeenteraadsverkiezingen naderen en vanavond is dat goed te merken. De hockeyclub GHHC spint er goed garen bij: alle partijen ondersteunen een motie waarmee GHHC een nieuw speelveld mag aanleggen dat een klasse beter is dan het voorgestelde.
Voor het eerst sinds minstens een jaar is er weer iets van debat en zijn er weer eens unaniem genomen besluiten.
De raadsvergadering gaat vanavond over hockeyvelden, maar ook over het geurhinderbeleid, het transferium, vernielzuchtige hangjongeren en het project Glimmend Hart. Een verslag.

VRAGENUUR
Hans Meles (CDA) wil weten hoe het staat met de gewenste uitbreiding van het transferium. Hij stelt verder voor Rijkswaterstaat te vragen op de digitale borden die op de A28 geplaatst gaan worden, aan te geven als het transferium vol is.
Wethouder Theo Berends is in overleg met de Provincie, de gemeente Groningen en met de Regio. Uitbreiding wordt door alle partijen gewild: duizend plaatsen totaal voor minstens tien jaar, ook nodig om het verkeer te ontlasten tot het werk aan de Zuidelijke Ringweg gereed is. Er wordt nu gekeken naar de beste locatie en daarbij wordt geen enkele mogelijkheid uitgesloten. Wat de informatieborden betreft: het initiatief om die borden te plaatsen kwam van de gemeente Haren, juist om daar informatie over het transferium op te kunnen plaatsen.

Janny Reitsma (PvdA) signaleert dat de overlast door hangjongeren zich heeft verplaatst naar de accommodaties van sportclubs. Zijn de sportclubs ook betrokken bij het overleg van gemeente en politie?
Nee, dat is niet het geval, antwoordt wethouder Anje Toxopeus. Zover is het nog niet. Burgemeester Mark Boumans kan melden dat de politie wel jongeren heeft aangepakt of opgepakt. Er wordt veel verwacht van de inzet van de jongerencoördinator, die zich richt op individuele aanpak, niet op collectieve.

Theo Sieling (PvdA) vestigt de aandacht op het project ‘Glimmend Hart’. Een knelpunt bij de ontwikkeling van de plannen is de behoefte aan betaalbare woningen. Ziet het college mogelijkheden daar een bijdrage te leveren, bijvoorbeeld door verschuivingen in het convenant met Woonborg?
Volgens wethouder Jeroen Niezen willen de bewoners het liefst een combinatie van de voorstellen 1 en 3. De initiatiefnemers hebben de plannen neergelegd bij gemeente en Woonborg en de ontwikkelaar Jorcom. Woonborg is bereid als leidende, trekkende partij op te treden. Er is een financieel tekort op de plannen; wil je er betaalbare huurwoningen, dan moet er geld bij. De rol van de gemeente is kaderstellend, toetsend en faciliterend. Woonborg kijkt nu samen met bewoners naar wensen en mogelijkheden.

GEURHINDERBELEID
Om het veehouders wat gemakkelijker te maken uit te breiden en om woningbouw dichtbij boerderijen gemakkelijker te maken wil de gemeente het geurhinderbeleid aanpassen. Landelijk geldt dat buiten de bebouwde kom niet gebouwd mag worden op minder dan 50 meter afstand en binnen de bebouwde kom op minder dan 100 meter van een veehouderij. De gemeente mag afwijken van dit beleid. Het college stelt voor die afstanden te halveren: 25 meter buiten en 50 meter binnen de bebouwde kom.
Het is een keus tussen (economische) belangen van agrarische bedrijven en natuur en milieubelangen van burgers, stelt Menno Visser (D66). D66 kiest hierbij voor natuur en milieu. Visser heeft een amendement voorbereid waarin, vanuit de overweging dat er geen dringende redenen zijn om het geurbeleid te veranderen, wordt opgeroepen de landelijke richtlijnen te handhaven.
Jacqueline van Duinen (GL) meent dat de landelijke regels met aandacht zijn vastgesteld en dat er stevige argumenten moeten zijn om daar vanaf te wijken. Bij situaties waarin sprake is van historisch gedogen kan maatwerk geleverd worden. Dus: normen niet veranderen, maar waar nodig is afwijken. Agrarische bedrijven verdienen steun, maar Haren is geen agrarische gemeente.
Jan Kooi (CDA) denkt met een amendement de gulden middenweg te hebben gevonden door voor te stellen de agrariërs wel meer ruimte te gunnen, maar de woningbouw niet.
De PvdA volgt het college, zegt Theo Sieling (PvdA): er moet meer ruimte worden gegeven om maatwerk te leveren aan veehouderijen en woningbouw.
De VVD denkt er net zo over als de PvdA, meldt Arnoud Schuurman (VVD).
Dat geldt ook voor de CU, sluit Dieta Praamstra aan.
Wethouder Berends vertelt dat de gemeente Haren 25 veehouderijbedrijven heeft vlakbij de bebouwde kom en 23 wat verder weg. Binnen de bebouwde kom is de afstandsnorm nu 50 meter en dat is hier en daar meer dan in de praktijk het geval is. Dat wordt gedoogd. Gemeenten mogen afwijken van de landelijke norm en Haren wil dat ook graag om flexibeler te kunnen zijn. Dat wil niet zeggen dat het doel is de afstanden te verkleinen, integendeel. “We gaan het niet uitlokken”, zegt Berends. Maar de gemeente wil de agrariërs beter faciliteren en meer mogelijkheden creëren voor de woningbouw.
Visser en Kooi handhaven hun amendementen. Het amendement van D66 wordt gesteund door CDA en GL en is daarmee nipt verworpen. Het CDA-amendement krijgt de steun van D66 en is daarmee verworpen.
De nieuwe verordening wordt daarna vastgesteld met de kleinst mogelijke meerderheid: VVD, PvdA en CU = 9 stemmen voor en 8 stemmen tegen (GL, CDA en D66).

GHHC
De hockeyclub GHHC op de Harener Holt verkeert al vele jaren in onzekerheid. De bedoeling was dat de club moest verhuizen in het kader van de woningbouwopgave Regiovisie Assen-Groningen. Maar de woningbouwbehoefte is naar beneden bijgesteld en het ziet ernaar uit dat het nooit nodig zal zijn op de hockeyvelden huizen te bouwen. In december 2008 heeft de gemeenteraad besloten dat de hockeyvelden niet eerder dan in 2014 aan de beurt zijn om te bebouwen = laatste fase Haren-Noord. Het nieuwe college heeft de intentie uitgesproken GHHC te laten zitten waar ze zijn. Maar daar vervolgens geen consequenties aan verbonden, zoals het gesprek aangaan met de Gemeenschappelijke Exploitatie Maatschappij (GEM), van gemeente en projectontwikkelaars. Het GEM openbreken kan financieel nadelig uitpakken. Het is dus bij de intentie gebleven.
Ondertussen loopt bij GHHC het achterstallig onderhoud op. De hockeyclub mag zich verheugen in grote populariteit: 1000 leden en in het spelniveau van grote klasse. Terwijl kwantiteit en kwaliteit van leden en spel toenemen, holt de kwaliteit van de accommodatie op het sportcomplex achteruit en is er een tekort aan speelvelden en kleedkamers.

De speelvelden van hockeyclubs hebben een grote ontwikkeling doorgemaakt. Van gras naar kunstgras naar zogenaamde watervelden. De prijs van de aanleg van een zandingestrooid kunstgrasveld is ongeveer € 306.000, van een semi-water/zand kunstgrasveld is € 372.000 en van een waterkunstgrasveld € 553.000. Alle exclusief BTW. Uit milieuoogpunt komt er bij de eerste twee opties nog € 55.000 bovenop om het kunstgras op foam te laten leggen en niet op het bodemverontreinigende rubber.
Clubs die op landelijk niveau spelen, doen dat doorgaans op een waterveld. GHHC wil dan ook erg graag een waterkunstgrasveld, want er wordt topsport gespeeld door een deel van de leden. In het westen is zo’n voorziening heel gewoon, in het noorden loopt men achter: alleen in Drachten is zo’n veld te vinden.
De gemeente stelt voor om een nieuw, vierde, speelveld aan te leggen volgens de norm die ook voor de bestaande velden wordt toegepast. Die norm is zandingestrooid kunstgras. De ondergrond foam komt erbij. Er is een budget voor beschikbaar van € 428.000 (zijnde 306.000 + 55.000 + BTW).
Daarnaast wil de gemeente het aantal kleedkamers uitbreiden volgens de norm van de NOC*NSF: 2 kleedkamers per speelveld. Dat is de helft minder dan de KNHB hanteert: 4 kleedkamers per speelveld.
Er spelen vanavond drie zaken: de aanleg van het vierde speelveld, het aantal kleedkamers en… de zekerheid die GHHC zou moeten krijgen dat zij op de locatie Harener Holt kunnen blijven.
Het vierde speelveld:
Menno Visser (D66) vindt dat de GHHC een belangrijke bijdrage levert aan de sociale vorming en fysieke beweging van vooral kinderen en een volwaardige voorziening verdient in de vorm van een watergrasveld. In een amendement vraagt hij het college een dergelijk veld toe te kennen en daarvoor met een dekkingsvoorstel te komen.
Janny Reitsma (PvdA) vindt de uitstraling van de topsport op de breedtesport van grote waarde en pleit derhalve voor de aanleg van een semi waterkunstgrasveld. Zij wil daar wel een amendement voor indienen als zich een meerderheid aftekent. Reitsma betreurt het dat de gemeente geen sportbeleid heeft.
Ook Bernard Prenger (VVD) benadrukt de belangrijke rol van GHHC voor Haren. Topsport faciliteert de breedtesport. “We zijn iets verplicht aan die club die we jaren lang hebben laten bungelen”, zegt hij. Waarbij de vraag: kan de club daar blijven zitten? wel een rol speelt.
GL stemt in met het collegevoorstel, zegt Jan Rake (GL). Het gemeentelijk sportbeleid is volgens hem breedtesportbeleid. Een zandingestrooid kunstgrasveld voldoet daarbij.
René Valkema (CDA) wil wel een volledig waterveld voor GHHC, maar eerste zeker weten dat de club op de huidige locatie kan blijven.
Dieta Praamstra (CU) ondersteunt ook het collegevoorstel. Het lijkt haar onnodig een waterveld aan te leggen, als er in het noorden maar één zo’n veld is.
Wethouder Berends zegt dat het veel zal uitmaken als het nieuwe hockeyveld onder het Sportbesluit valt: dan kan de BTW teruggevraagd worden. Om onder dat Besluit te kunnen vallen, moet eerst de Stichting Kunstgrasvelden uit de constructie verdwijnen. Omdat het bedrag voor een semiwaterveld op foam zonder BTW (372.000 + 55.000) ongeveer even hoog is als het budget dat het college beschikbaar wil stellen voor het zandingestrooide veld (€ 428.000, inclusief BTW) denkt Berends in zijn enthousiasme om GHHC ter wille te zijn, dat de GHHC voor het budget wel een semiwaterveld kan aanleggen en, als de club er een bedrag bij legt, een echt waterveld.
Burgemeester Boumans schorst de vergadering. Na de schorsing komt Berends op zijn woorden terug. Op deze wijze wordt door de gemeente niet gebudgetteerd. De BTW hoort er eerst bij gerekend en als die terug komt, is dat mooi, maar daar mag je niet op voorhand van uitgaan. Nog belangrijker is dat de gemeente een zandingestrooid kunstgrasveld biedt en geen waterveld.
Na weer een schorsing komt er een aangepast amendement van alle partijen! Daarin wordt gesteld dat de norm die het college hanteert (zandingestrooid kunstgras) niet past bij het niveau van de hockeyclub en dat die norm moet worden verhoogd naar een semiwaterveld met een (asfalt)ondergrond die geschikt is om t.z.t. een volledig waterveld op aan te leggen. Daarvoor moet het bedrag van € 428.000 ter beschikking worden gesteld, zo nodig vergezeld van een voorstel voor meer geld. Dit amendement wordt unaniem aangenomen. Daarmee heeft de raad impliciet ook de norm voor alle bestaande velden verhoogd. GL en de CU hebben zich wel erg snel laten overtuigen.
Een amendement van D66 om een volledig waterveld aan te leggen (eenmalig) krijgt alleen de steun van de VVD.
De kleedkamers:
Een amendement van D66 en CDA om bij de uitbreiding van het aantal kleedkamers uit te gaan van de KNHB-norm in plaats van volgens de norm NOC*NSF, krijgt de steun van CDA, VVD en D66 en is daarmee nipt verworpen. GL, de PvdA en de CU zijn van mening dat het college er wel uitkomt met de hockeyclub.
De verplaatsing
In de commissievergadering van 7 oktober kondigde de coalitiepartijen een motie aan waarmee het college zou worden opgedragen de GHHC zekerheid te bieden over het verblijf op de Harener Holt. Na veel gepraat over de mogelijke consequenties steunt de voltallige gemeenteraad vanavond de strekking van de motie van PvdA, GL en CU waarin het college wordt opgedragen in gesprek te gaan met de GEM-partners.
Burgemeester Boumans ontraadt de motie en zegt dat het college de strekking van de motie goed verstaat. Maar de motie kan nooit op korte termijn leiden tot verandering van de contracten. Hij stelt voor dat het college voor 1 februari 2010 de raad inzicht zal verschaffen in de contracten. Een besluit om het college op te dragen de hockeyvelden uit de overeenkomst te halen kan dan eventueel genomen worden op basis van meer kennis over mogelijkheden en onmogelijkheden en consequenties. “Druk de gemeente niet in een onmogelijke hoek”, vraagt Boumans.
Aldus zal gebeuren. De motie wordt niet in stemming gebracht.

Wil Legemaat

Geen reacties

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.