De krant die je leest van A tot Z
Dinsdag 26 Mei, 2026
Deze post is bekeken 130 keer.

vrijdag 17 oktober 2008

Nieuws:

Harens actiecomite oordeelt bikkelhard

Door: Redactie


Het Harense actiecomite Haderaplein, dat de bouw van het nieuwe gemeentehuis te vuur en te zwaard bestrijdt, heeft in een open brief bikkelhard uitgehaald naar het financiele beleid van de gemeente Haren. Wethouder Liesbeth Boekel (foto) en haar ambtenaren krijgen er in de brief flink van langs.De opstellers van de brief stippen natuurlijk de perikelen van het nieuwe gemeentehuis aan, maar schamperen voorts over de hele manier waarop de gemeente Haren verantwoording aflegt over haar financiele beleid. De brief is een aanklacht, sterker: is een motie van wantrouwen tegen de beheerders van de Harense schatkist. De open brief is ondertekend door Frits Stavast uit Haren. De integrale tekst is hieronder te lezen.

Door Frits Stavast

Crisis, welke crisis, wat crisis?

Terwijl de financiele wereld in brand staat, banken failliet gaan, centrale overheden en de Nederlandse bank maatregel op maatregel stapelen om Nederland te behoeden voor een nog erger financieel rampenscenario, heeft de gemeenteraad van Haren afgelopen week vergaderd over de grootte van de vergaderruimte voor commissievergaderingen van de gemeenteraad in het nieuw te bouwen gemeentehuis.

Terwijl pensioenfondsen in deze zware crisis tijd niet meer de noodzakelijke reserves hebben voor de pensioendekking zal dit voor veel personen betekenen dat zij geen inflatiecorrectie zullen krijgen in 2009. Voor werkenden betekent dit dat er meer pensioenpremie betaald zal moeten worden in de komende jaren. Deze financiele crisis wereldwijd , weerhoudt het college er blijkbaar niet van om een ronkende mediacampagne te starten voor de gemeentelijke begroting voor 2009. Het mag wat kosten! Deze financiele crises in verschillende huishoudens vindt het college niet belangrijk genoeg om een ronkende mediacampagne te starten voor allerlei grote bouwinitiatieven. Het mag wat kosten!

Op zwaar glanzend papier heeft ieder huishouden van Haren een bombastisch verhaal gekregen over de begrotingsperikelen van de gemeente Haren voor 2009. Daarin staat, onder een beeltenis van onze burgervader, een toelichting op de OZB en de inflatie. Terwijl in geheel Nederland de inflatie door het ministerie van economische zaken wordt geschat op maximaal 3,5%, wordt dat voor de enclave Haren geschat op maar liefst 4,25%. (kunnen wij in Haren nog rekenen op ontwikkelingsgeld uit Den Haag?). Vervolgens wordt vermeld dat de OZB met 1% extra zou worden verhoogd van 4,25% naar 5,25%, maar dat door de te hoge OZB van het vorige jaar dat nu beperkt kan worden tot 4,9%. En jawel onze bovenmeesters vinden dat deze stijging met 4,9% lager is dan de inflatie van 4,25% (kunnen wij nog rekenen op extra rekenonderwijs gelden uit Den Haag). Het verschil tussen 3,5% en 4,25% bedraagt 0,75% welke vast wordt verklaard door het financiele beleid van de gemeente zelf.

In de dure brochure gaat de gemeente verderop nog even in op de toch wel zeer lage financiele reserves. Dit weerstandsvermogen moet worden opgevijzeld omdat de gemeenteraad heeft besloten tot het aangaan van enkele grote bouwprojecten die financiele risicos met zich mee brengen. Is dit wel zo verstandig? Een overheid hoort mijn inziens geen risicos te nemen en die bij voorbaat al af te wentelen op haar burgers. Neem nou het besluit voor een nieuw gemeentehuis van 11.300.000. Het college heeft inmiddels in augustus j.l.ook een brief van de provincie gekregen waar in staat dat hier grote risicos mee gemoeid zijn. Het nieuwe gemeentehuis, op jaarbasis zon 350.000 duurder dan het oude Raadhuis, moet gefinancierd worden voor 6.000.000 door de gemeente zelf via een lening. Het resterende bedrag is inmiddels opgelopen door allerlei eerder niet vermeldde posten (oa sloop oude Raadhuis) tot 7.300.000 . En dat moet worden opgebracht door een projectontwikkelaar die het Haderaplein wil kopen voor het bouwen van appartementen. Wat denkt u, neemt Sinterklaas deze projectontwikkelaar op 22 november aanstaande mee?

Het college vergadert rustig door en houdt ons nog steeds voor dat financiering een reele optie is. Terwijl de Bank der Nederlandse Gemeenten geen centen meer heeft om gemeenten te financieren en projectontwikkelaars van de banken nul op rekwest krijgen, denkt het college en de gemeenteraad van Haren dat zij door kan gaan met investeren in grote projecten. Het college komt nu echt op stoom zegt wethouder Niezen.

Het college en de coalitiepartijen hebben haast, heel veel haast, om een nieuw gemeentehuis te bouwen. Immers alles moet voor 2010 gereed zijn, voor de nieuwe gemeenteraadsverkiezingen van 2010. Ze willen blijkbaar zo graag nog het openingsfeestje meemaken.
Geacht college, geachte raad, wij als burgers van Haren weten dat u slechts in cycli denkt van 4 jaar met aan het eind een crisis. Die crisis heet: De gunst van de kiezer! Het kenmerk van elke crisis is echter dat de uitkomst vaak heel onzeker is en meestal negatief.

Namens het actiecomite Raadhuis Haderaplein, Frits Stavast.

Geen reacties

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.