De krant die je leest van A tot Z
Zondag 24 Mei, 2026
Deze post is bekeken 195 keer.

vrijdag 16 december 2016

Nieuws:

Wethouder maakt als statement haar zienswijze rond fusie openbaar – lees meer…

Door: Redactie

Wethouder Mariska Sloot heeft vandaag de integrale tekst van haar ‘zienswijze’ (lees: bezwaar tegen) herindeling openbaar gemaakt. Zij doet dat als statement, omdat de provincie de zienswijzen slechts anoniem meeneemt in haar herindelingsontwerp. Op de website van Gezond Verstand Haren stelt Sloot dat haar zienswijze nu als bewijs kan dienen voor het feit dat het college van B&W van Haren niet instemt met het herindelingsontwerp. Dat is overigens geen nieuws, want het college heeft altijd gezegd niet ingestemd te hebben met het herindelingsontwerp. Door de tekst van Sloot staat deze stellingname nog eens zwart op wit.

De strekking van Sloot: “Mijn argumentatie staaft de stelling dat uw herindelingsontwerp op onjuiste gronden is gebaseerd. Ik ben tegen dit herindelingsontwerp. Ik ben tegen herindeling van Haren met Groningen en Ten Boer.”
Mariska-Sloot-2014-300x300 (1)

Mariska Sloot, wethouder voor Gezond Verstand Haren

Hieronder de tekst van Mariska Sloot, wethouder in Haren
Betreft: zienswijze TEGEN herindelingsontwerp Groningen/Haren/Ten Boer

Haren, 3 november 2016.

Geacht college van Gedeputeerde Staten van de provincie Groningen,

Middels dit schrijven geef ik u mijn zienswijze tegen het herindelingsontwerp Groningen/Haren/Ten Boer, dat thans ter inzage ligt.

Ik ben van mening dat dit herindelingsontwerp op fouten en ondeugdelijke procedures is gebaseerd.

Het stellen dat het college van B & W van Haren akkoord is gegaan met dit ontwerp is niet juist.
Het stellen dat de gemeente Haren akkoord is gegaan met dit ontwerp is niet juist
Het stellen dat college van Haren, danwel de gemeente Haren akkoord is gegaan met een lichte samenvoeging van bovengenoemde drie gemeenten is absoluut onwaar!
Er mist cruciale informatie in uw herindelingsontwerp
ad1. De Gemeenteraad van Haren heeft besloten dat een delegatie van B&W ONDER PROTEST zou deelnemen aan het gedwongen overleg met de drie andere gemeenten onder regie van de provincie. Hierdoor is er geen sprake van een mandaat aan de delegatie om beslissingen te nemen over de bestuurlijke toekomst van de gemeente Haren.

In het verslag van het overleg van 5/9/16 (stuur/werkgroep overleg HOW) staat ten onrechte dat het college van B & W van Haren akkoord is gegaan met het herindelingsontwerp. Het college is op 30/8/16 akkoord gegaan met een deel van de tekst, ( hoofdstuk 4), het deel waar in staat dat de gemeente onder protest deelneemt aan de gesprekken. Dit blijkt uit de college verslagen van 30/8/16). Het herindelingsontwerp als geheel is nimmer besproken in het college op die datum en er is ook nimmer een collegebesluit over genomen. Dit kan kan ook niet want op 31/8/16 was er een bijeenkomst voor inwoners georganiseerd waarbij de input van de inwoners verwerkt zou worden in het herindelingsontwerp. De delegatie is akkoord gegaan met de tekst van hoofdstuk 4, maar ook over dit volledige hoofdstuk is geen formeel collegebesluit genomen, slechts over de genoemde, cursief gedrukte tekst. Een concept herindelingsontwerp heeft in de afgelopen maanden slechts twee keer op de agenda van het college gestaan :

op 23 augustus 2016 : er is toen GEEN besluit over het herindelingsontwerp genomen in afwachting van het coalitieoverleg van die avond.
op 6 september 2016: dit betrof het definitieve herindelingsontwerp . Er is toen geen besluit over genomen aangezien de Raad een motie had aangenomen op 5/9/2016 waarbij het college per direct geen bemoeienissen meer mocht hebben met het gedwongen overleg.
Wel is er op 24/8/16 in een extra collegevergadering afgesproken/besloten : dat Haren het herindelingsontwerp zoals het op 23/8/16 op de agenda stond NIET ONDERSCHRIJFT.
De gemeenteraad van Haren heeft op 5/9/16 het besluit genomen om per direct te stoppen met de gesprekken in het gedwongen overleg: Hierdoor kan het definitieve herindelingsontwerp ook na 5/9/16 nimmer door het College van B & W zijn vastgesteld.

Nb! Overigens vermeldt het verslag van het overleg dd 5/9/16 expliciet dat alle afspraken onder voorbehoud van de die avond te houden Raadsvergadering in de gemeente Haren zullen zijn.

Het is daarom dan ook onbegrijpelijk dat er in publicaties, brieven, uitingen in de pers en op bijeenkomsten steeds vanuit het college van GS wordt aangegeven dat Haren akkoord is gegaan!

Ad2 De gemeenteraad van Haren heeft het besluit genomen om zelfstandig te blijven en is tegen een herindeling met Groningen en Ten Boer. Daarom kan de gemeente niet akkoord zijn gegaan met een zogenoemde lichte samenvoeging. Zowel het college als Gemeenteraad heeft hier dus nooit een besluit over genomen. De gemeenteraad heeft het besluit om zelfstandig te blijven in juni herbevestigd. De gemeenteraad en niet het college besluit over de bestuurlijke toekomst van Haren. De gemeente Haren is derhalve niet akkoord gegaan met dit herindelingsontwerp.

Ad3 Daar de gemeenteraad van Haren een keuze voor zelfstandigheid heeft gemaakt en dit besloten heeft in een formele raadsvergadering is er dus GEEN sprake van “het eens zijn” met een herindelingsontwerp over herindeling met welke gemeente dan ook, niet als het gaat om een reguliere herindeling en niet als het gaat om de zogenaamde lichte samenvoeging.

Ad4. U heeft in uw ontwerp de legitimatie van de annexatie van Haren door Groningen trachten te onderbouwen met diverse rapporten. U heeft daarbij de focus gelegd op de financiële situatie in de gemeente Haren. Haren zou financieel op de rand van de afgrond staan en daardoor niet meer als zelfstandige gemeente kunnen functioneren. U heeft echter verzuimd het COELO rapport op te nemen en te duiden, hierin wordt duidelijk gemaakt dat de financiën van Haren geen noodzaak zijn om te gaan herindelen.

U heeft inhoudelijk niet gereageerd op het plan ‘Beterr Haren’ dat door Raad, college, organisatie en inwoners in zeer korte tijd is gerealiseerd en volgens Coelo zeker kans van slagen heeft.

Hierdoor doet u Haren onrecht aan! Er is geen probleem dat alleen door herindeling kan worden opgelost, u heeft alleen nimmer naar een andere oplossing gezocht! U stelt dat Haren haar taken niet aan kan, maar dat wordt in geen enkel rapport onderschreven. U negeert het feit dat Haren, volgens de rapporten, op de goede weg is wat betreft de financiën. En dat terwijl u als toezichthouder nog nooit heeft aangegeven dat u onze financiën zorgelijk vond; sterker nog: Haren kreeg elk jaar een goed cijfer van de provincie in het kader van het IBT. Samen met “Beter Haren” is Haren mijns inziens uitstekend in staat haar wettelijke taken uit te voeren. Alle andere taken zijn zaak van de Gemeenteraad van Haren en niet van de provincie. Er is nog geen wetsontwerp, laat staan een wet. Tot die tijd is Haren autonoom. U heeft nergens in uw herindelingsontwerp aangegeven wat Haren beter wordt van een herindeling. U heeft verzuimd in het ontwerp vergelijkingen op te nemen, terwijl u de Raad van Haren zowel mondeling als schriftelijk heeft toegezegd dat zij in staat zou worden gesteld, middels vergelijkingen in dit ontwerp, een juiste keuze voor de inwoners van Haren te kunnen maken. U geeft nergens aan wat Haren beter wordt van een herindeling in vergelijking van wat Haren nu al heeft. U toont nergens aan dat de noodzaak voor een herindeling aanwezig is.

Bovenstaande argumentatie staaft de stelling dat uw herindelingsontwerp op onjuiste gronden is gebaseerd.

Ik ben tegen dit herindelingsontwerp.

Ik ben tegen herindeling van Haren met Groningen en Ten Boer

Haren,

Mariska J. Sloot- Hohe

10 reacties

Pieter zegt:

Tijd om op te stappen. Maar dat zal wel niet gebeuren vrees ik.

Ben zegt:

Of je nu voor of tegen de herindeling bent, de partij en haar ideologien of de persoon in kwestie.
Dit getuigd van moet en daadkacht.

Het zou dan ook voorstanders en tegenstanders sieren dit artikel niet van commentaar te voorzien en indien met commentaar wil leveren het op een exact zelfde wijze te doen.

peter zegt:

Mooi en aardig allemaal, maar volgens mij is deze zienswijze ingediend door Mevrouw Sloot, inwoner gemeente Haren en niet ingediend door Wethouder Sloot…..

Zegt helemaal niet over het standpunt van het college in deze

peter zegt:

En, heeft de redactie de getallen zelf doorberekend naar een woning van 280.000?
Ik kon de getallen namelijk zelf niet zo snel terug vinden in het rapport.

Redactie zegt: Klopt. Er zit een link naar een module waarin men specifieke gevallen kan invoeren om te vergelijken.

Henk zegt:

Ja leuk allemaal, moed en daatkracht maar mijn ozb belasting gaat met 12% omhoog en dat alleen omdat de besteuders in Haren er een puinhoop van maken.

Jos zegt:

Moedig en transparant van mevr. Sloot. ze stelt zich daarmee kwetsbaar op. Dat zouden meer bestuurders moeten doen. Toch heb ik commentaar (hoge bomen vangen nu eenmaal veel wind) op haar zienswijze:

Ad 1: Onder protest klinkt overtuigend, maar dat is het niet. Want in het verslag van 3 mei staat ‘College van Haren: De raad van Haren heeft in de vergadering van 25 april jl. gezegd dat zij hier constructief het overleg ingaat’. Er zou geen sprake zijn van mandaat. Dat ligt bestuurlijk complex. Als de gemeenteraad zegt we nemen constructief deel aan het open overleg en je zit als college aan tafel (college is niet weggebleven) dan heeft dat bestuurlijke consequenties. College was zich daarvan bewust. Het bezwaar is een bezwaar achteraf.
Het open overleg is een overleg tussen de provincie en de colleges van Groningen, Haren en Ten Boer. Vaststelling van stukken gebeurt door instemming in het openoverleg, door vaststelling van de stukken in de collegevergadering en tenslotte door de gemeenteraad. Dat laatste is in Haren niet gedaan.
Dat er een fout staat in het verslag kun je de provincie niet verwijten. De verslagen worden aan iedere deelnemer verstrekt in zij gaan akkoord met de teksten. College van Haren heeft dan zitten slapen.

Of die instemming op het herindelingsontwerp nodig is? Lijkt mij niet. Eerder ging het college akkoord met de verkenning GHTB. Deze verkenning komt terug in hoofdstuk 4 van het herindelingsontwerp. College van Haren heeft daarmee ingestemd. Dat hoofdstuk is ook de kern van de nieuwe gemeente. Het is dat waarover de drie colleges het volledig eens zijn. De rest van het herindelingsontwerp is teksten van de provincie. De provincie heeft het proces overgenomen. Het herindelingsontwerp is haar verantwoordelijkheid. Instemming van alle gemeenteraden is wenselijk doch niet nodig.

Het ‘onder protest meewerken’ heeft dus een andere invulling gekregen in het open overleg. Er is sprake van constructief meewerken en een protestspoor. Maar volgens mij is dat iets anders. Zie het verslag: De tekst luidt: “De gemeente Haren is het oneens met de opgelegde fusie met Groningen en Ten Boer door de provincie Groningen. De gemeente Haren is van mening dat zelfstandigheid kan en gewenst wordt door een grote meerderheid van de Harense bevolking. Dat zal Haren in een protestspoor blijven bepleiten als eerste voorkeur (spoor 1). Tegelijkertijd neemt de gemeente Haren haar verantwoordelijkheid door coöperatief mee te werken aan het herindelingsontwerp (spoor 2). Voor het geval de voorkeursvariant niet gerealiseerd kan worden.”
Zij schrijft dat ‘alle afspraken onder voorbehoud zijn van de raadsvergadering van 5 september’. Dat klopt niet. In het verslag staat: ‘Daarom neemt het college in dit overleg (5/9/16) geen accorderende besluiten ten aanzien van de geagendeerde stukken voor dit overleg. Dit met uitzondering van het voorliggende concept herindelingsontwerp, waarmee het college in zijn vergadering vorige week heeft ingestemd’.
Ad2: De lichte samenvoeging. Dit punt is niet relevant. Het wordt gepresenteerd als eerst moet er instemming zijn voor de lichte samenvoeging en pas dan kan er sprake zijn van een herindeling. Het is echter andersom. Het herindelingsadvies aan de tweede kamer is conform art 8 ARHI. En daarbij gaat een verzoek tot een lichte samenvoeging. Als de tweede kamer instemt met de herindeling. Dan stemt zij vervolgens ook in met de lichte samenvoeging. Het college van Haren is het daarmee ook eens. Zie het verslag van 19/7/16: ‘Het college van Haren heeft vanuit inhoudelijk oogpunt begrip voor het voorstel van de lichte samenvoeging. Als de Eerste Kamer instemt met het wetsvoorstel tot herindeling, kan het college zich goed vinden in deze gedachte’.
Overigens staat de figuur van lichte samenvoeging in hoofdstuk 4. Van het herindelingsontwerp. En daarmee is het college akkoord gegaan.
Ook hiervoor geldt dat dit een herindelingsproces betreft op initiatief van de provincie. De voorwaarden van Plassterk gelden voor een herindeling door gemeenten. Dan is overeenstemming vooraf logisch. In dit geval is instemming van alle gemeenten niet per se nodig. Het is een verzoek aan de minister. De minister zal dat verzoek toetsen aan zijn spelregels en een afweging maken. Daarbij zal het algemeen belang voorop staan. Het belang van Groningen en Ten Boer zal dan de doorslag geven. Net als het feit dat er nu een sociaal plan ligt waarmee het college akkoord is.

Ad3. De gemeenteraad heeft niet ingestemd met de herindeling. Dat hoeft ook niet. Het is een herindeling op initiatief van de provincie.

Ad4: ‘de provincie zou verzuimd hebben het rapport COELO mee te nemen’. Het rapport COELO is van het burgercomité. De vraag is wat je daarmee kunt in het bestuurlijke traject? Het is niet door het college bedongen als onderdeel van het proces van afweging. Het rapport kwam pas beschikbaar nadat de inkt van het herindelingsontwerp droog was. Dus je kunt bezwaar maken, maar dat is voor dit punt weinig relevant. Vermoedelijk krijgt het een plek in het herindelingsadvies aan de Minister.

Er wordt nog een hoeveelheid argumenten genoemd die de ‘onjuiste gronden’ moeten aantonen. Het zijn nevenargumenten. Ze spelen geen enkele rol. IBT, het toezicht door de provincie, springt het meest in het oog. Het toezicht ligt tegenwoordig bij de gemeenteraad. Dus het verwijt aan de provincie betreft de gemeenteraad zelf. Waarvan acte.

R. Leon zegt:

Sjappo Jos! Goede analyse en uiteenzetting!

Daarnaast, ik blijf het bijzonder vinden dat de gemeente Haren heeft meebetaald aan het Coelo onderzoek dat het burgerclubje liet uitvoeren.

Ben zegt:

@Jos,
Interessante visie en gedachte. En het idee dat opkomt is dat wellicht zijn de notulen opgesteld vanuit een onderstaande gedachte zoals onderstaand verwoord voor de toekomst.

massagebed (“massage-bed”, een bed waarop een massage gegeven wordt)
massagebed (“massa-gebed”, een gebed dat door een massa wordt uitgevoerd)
pijpetuitje (“pijp-etuitje”, foedraaltje voor een pijp)
pijpetuitje (“pijpe-tuitje”, tuitje van een pijp).

dorpsgenieter zegt:

@ Jos Stroomer

Ad 1
onder protest heeft niet betrekking op de verkenning maar op de voorbereidingsfase herindelingsontwerp, juli-augustus-september, het zogeheten open overleg. Dus na het besluit van de provincie dat Haren moet herindelen, terwijl college en raad wederom gekozen heeft voor zelfstandigheid.

Het college heeft eind maart zelf gekozen om constructief zonder agenda met omliggende gemeenten in gesprek te gaan over samenwerking (vanuit besluit zelfstandigheid). De provincie heeft wettelijk de verkenning opgelegd. Dat is geen instemming, dat is een opdracht of je het nu leuk vindt of niet.

deelname aan het open overleg heeft plaatsgevonden onder protest. Er is geen mandaat gegeven aan de gespreksdeelnemers om besluiten te nemen. Uiteindelijk gaat het college en of de raad voltallig over het gehele document herindelingsontwerp. Daarover is geen enkele instemming te vinden. Wel heeft de raad op 6 september besloten om te stoppen met het open overleg, nog voordat het herindelingsontwerp voor besluitvorming beschikbaar was. Er is feitelijk, bestuurlijk, wettelijk en democratisch geen besluit van instemming van de gemeenteraad van Haren, niet van het college en niet van de bevolking.

De lichte samenvoeging (ARHI artikel 8) kent 2 criteria en die ken jij ook. Je weet ook dat aan beide criteria niet wordt voldaan om de lichte samenvoeging te hanteren. Je weet ook dat in dat geval de ‘gewone’ herindeling moet worden gehanteerd (ARHI 5). Dat gaat niet gebeuren want dan moet bijvoorbeeld de gemeente groningen al haar 2600 ambtenaren ontslaan en opnieuw in dienst nemen.

Ad 3: onder welke dictatoriale steen heb jij de afgelopen 10 jaar gelegen?

Ad 4: er zijn wel meerdere rapporten van externe aard die aangehaald zijn. Het COELO rapport is niet anders dan andere en komt wel van een gerenommeerd instituut. De reactie van Ben past hier ook heel goed.

Note redactie – De door u bedoelde reactie is niet afkomstig van Jos Stroomer.

Jos zegt:

@dorpsgenieter
toch mijn stukje nog eens goed lezen en in overweging nemen.
ik ga het niet herhalen.
maar het is duidelijk of u bent geïndoctrineerd door het burgercomite of u kent de wet- en regelgeving niet.
nog afgezien van hoe het bestuurlijke spel verloopt.
en wie welke verantwoordelijkheden heeft.
als je steeds alle rollen door elkaar husselt krijg je chaos.
in het open overleg zijn college en raad gescheiden cf de wet. college heeft dan een bestuurlijke verantwoordelijkheid. en zij kreeg daarvoor de ruimte van de raad ‘constructief meewerken’. dus hoezo protest?
het herindelingsontwerp is inderdaad van de provincie. de raad kan zienswijzen indienen. dat is cf de wet.
de criteria voor de lichte samenvoeging staan niet in de wet, maar in een brief van de Minister. het wordt een verzoek, nadat de herindeling op instemming kan rekenen. dat is de volgorde en niet andersom.
u gelooft toch zeker niet dat alleen het rapport van COELO afkomstig is van een gerenommeerd bureau? wat dan te zeggen van Deloitte en Beerenschot? zijn zij ondeskundig?
bovendien zegt ook COELO dat de positie van Haren zwak is. waarvan acte.

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.