De krant die je leest van A tot Z
Maandag 27 oktober, 2025
Deze post is bekeken 554 keer.

woensdag 11 januari 2023

Nieuws:

Grootste van Europa worden: Indrukwekkende ‘aanval’ naar voren van De Biotoop (update: nu met reactie gemeente)

Door: Redactie

CareX en CareX Haren exploiteren sinds 2010 De Biotoop in het oude Biologisch Centrum aan de Kerklaan in Haren (omzet 1,5 miljoen). Er wonen 180 mensen en er zijn 180 bedrijven gevestigd, veelal in de creatieve of groene sectoren. De mensen in deze ‘creatieve broedplaats’ ervaren altijd de onzekerheid over de toekomst, omdat CareX panden beheert die onderweg zijn naar nieuwe eigenaren en bestemmingen. In De Biotoop is er sinds 1 januari iets veranderd, omdat de gemeente de nieuwe eigenaar is geworden (ook van Hortus Haren). Staat het voortbestaan nu ter discussie? CareX wacht niet lijdzaam af.

Samenvoegen met Hortus
Woensdag verraste CareX Haren de buitenwereld met een indrukwekkend plan voor de lange termijn. Wie had gedacht dat De Biotoop lijdzaam zou toezien wat er zou gebeuren, heeft het mis. In het plan wordt zelfs de ambitie geuit om de grootste creatieve broedplaats van Europa te worden. Hiervoor zijn twee dingen nodig: (1) het terrein van Hortus moet worden samengevoegd met De Biotoop, zodat van twee ‘projecten’ één gemaakt kan worden. (2) De bestaande gebouwen moeten niet worden gesloopt, maar juist worden uitgebreid door er (in houtbouw) nieuwe etages op te zetten. Dat is wat je noemt ‘een aanval naar voren’.

Voortuin van Groningen
Biotoop en Hortus zouden moeten gaan samenwerken in nieuwe stichtingen De Groene Biotoop en Vrienden van de Biotoop. Samen gaan ze ‘de voortuin van Groningen’ vormen, zo staat in de gelikte brochure. De reeds bestaande creatieve denk- en daadkracht van De Biotoop zou voor nieuwe activiteiten op het terrein van de Hortus kunnen zorgen, waardoor ook de Hortus weer zou kunnen opbloeien. Plat samengevat zou de taakverdeling zijn: De Biotoop de creatieve actie, de Hortus de vierkante meters.

Concrete ideeën
Het plan is niet vaag, maar ook heel concreet. Het entreegebouw leent zich prima als winkel voor producten die in De Biotoop worden gefabriceerd en als galerie voor kunst. De buurt moet er gewoon naar binnen kunnen lopen en dat geldt voor de hele Hortus (voortuin functie). Midden op het terrein kan een dorpje met tiny-houses komen, een modeldorp voor duurzaamheid en hergebruik. Drie van die huisjes krijgen de functie van zorghotel voor tijdelijk verblijf. De voormalige ijshal wordt klusruimte voor bewoners van De Biotoop. Het is maar een greep uit de concrete ideeën die in het plan worden beschreven.

Volgens CareX is de afgelopen tijd gewerkt aan de ontwikkeling van dit concept, met medeweten van de Gemeente Groningen. Die is eigenaar en krijgt nu van De Biotoop veel meer dan een smeekbede om te mogen blijven bestaan. Nee, met dit plan wordt beoogd om de discussie op gang te brengen over de toekomst van Biotoop én Hortus, waarbij het voortbestaan van beiden zou worden veiliggesteld. Zie ook www.biotoop.org/plan.

CareX zegt over het plan…
“Het is een plan waarin De Biotoop met stip de grootste culturele en creatieve broedplaats in noordwest Europa wordt. Groningen staat hiermee sterk en origineel op de kaart. Haren, als meest zuidelijke stadsdeel, krijgt een frisgroene voortuin waar van alles gebeurt, op een leuke manier waar ouderen, jongeren en wat daar tussenin zit blij van worden.

De kern van het plan is de voortzetting en doorontwikkeling van deze belangrijke en betekenisvolle creatieve broedplaats. Met ruim 350 residenten, van wie bijna de helft bewoners, behoort De Biotoop tot de grootste broedplaatsen in Nederland en daarbuiten.”

Reactie van de gemeente Groningen op het plan:
Manon Hoiting zegt namens de gemeente: “We nemen de plannen van CareX mee in de algemene afweging voor de toekomst van het terrein. Dat houdt in dat dit plan wordt meegenomen in het onderzoek dat we dit jaar gaan doen.  CareX heeft een plan gemaakt voor het hele gebied. Wij hebben ook gesprekken met onze andere partijen (Stichting Behoud Groene Hortus, De Vrienden van de Hortus en Groninger Landschap). En zij hebben ook ideeën, belangen en wensen voor het terrein, die we ook meenemen.”

 

 



Roerganger van De Biotoop Lenze Hofstee.

6 reacties

inwonervanharen zegt:

Ik weet niet of het samenvoegen van de Hortus en de Biotoop nou zo’n goede zet is. Hortus kan ook de Biotoop naar beneden trekken. Bovendien is lang niet elk product van de biotoop te promoten in de Hortus. Zit bv ook een meubelmaker. Lijkt me toch wat onhandig om meubels in de hal van Hortus te zetten. En ze hebben het over een kunstgalerie…. Als ik me er niet vergis hangen er nu al kunst van mensen van de dagbesteding van Cosis die ook meehelpen/werken in de hortus.

En als de Hortus wel bij de Biotoop komt, wat is dan bv de toekomst voor de Chinese tuin. Die werkt nu toch wel “zelfstandig” maar ook samen met de Hortus

Bovendien denk ik dat we er in de toekomst toch plannen van de Gemeente kunnen verwachten om er huizen op te bouwen, als je nu al ziet wat er verderop in de Kerklaan gebeurt

Karel zegt:

De Hortus dient de groene long van Groningen en de beschermde habitat van biodiversiteit, planten en dieren te zijn en te blijven. Behoud de Hortus zoals het is, met alleen herstel van de Chinese tuin, de bestaande bebouwing en vergroening met groene energie zoals zonnepanelen! Verder absoluut niet de voorgestelde plannen vd heer Hofstee.

inwonervanharen zegt:

@karel ben het met je eens. Vind wel dat bv de gebouwen op de biotoop gerenoveerd mogen worden, want misschien wel een beetje achterhaald kwa isolatie enzovoort. En het terrein op zich mag ook wel eens een opknapbeurt krijgen, want het oogt soms erg rommelig op het terrrein. Dan bedoel ik het snoeien van bomen, bijhouden van het maaien van gras . Soms wat troep langs de weggetjes verwijderen. Dat soort dingen. Kijk je kan een natuurlijke beplanting willen, maar dat hoeft nog niet te betekenen dat het niet bijgehouden dient te worden

Gertjan zegt:

Wat een mooi plan!!! Goed initiatief om samen te werken!

Ebbe zegt:

Gied bezig

T zegt:

‘de voortuin van Groningen’ ???, dan ‘de voortuin van HAREN’ lijkt me. Of gaan we al voorsorteren op dichtgroeien richting Groningen?

Wilt u reageren?




Wij plaatsen alleen inhoudelijke reacties. Reacties met voornamelijk slogans en kreten worden niet gepubliceerd.